+420 608 261 719Napište nám
Silvestr v Istanbulu

Silvestr v Istanbulu: Dort s kaštany, tombola, ohňostroj a červené trenýrky

Kateřina Lefebvre
   

Autor: Kateřina Lefebvre, Radynacestu.cz

Vydáno: 8. 11. 2015 | Aktualizováno: 11. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Ohňostroje v Istanbulu Ohňostroje v Istanbulu
0 1 2 3 4 5 6
Turecko (Istanbul)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Tip pro vás:

Rozhodnete-li se oslavit přelom roku na lodi na Bosporu, nezapomeňte si dlouho předem rezervovat místo. O plavby je v tento den obrovský zájem a bývají vyprodané!

Chcete jako první v Evropě přivítat Nový rok? Chcete prožít bujaré silvestrovské oslavy na dvou kontinentech? Pak se musíte vydat právě do Istanbulu! Seznamte se s tradicemi, zvyky a zvláštnostmi oslav nového roku v Turecku. 

Roku 1926 se přestal v Turecku užívat dřívější sluneční islámský kalendář a nastoupila éra kalendáře gregoriánského, používaného v Evropě. Od té doby se konec roku slaví ve stejný den jako u nás. A protože od roku 1935 se Yilbaşi, tedy Nový rok, stal oficiálním státním svátkem, nic místním nebrání v pompézních oslavách.

Trošku poevropštělý Silvestr

Ulice a stromy jsou ozdobené světýlkyUlice a stromy jsou ozdobené světýlkyFoto: Thinkstock.com

Výzdoba Istanbulu připomíná naše Vánoce – vše je vyzdobeno světly, všude je otevřeno a především na Taksimském náměstí slaví statisíce lidí. Překvapit by vás neměl ani v obchodech všudypřítomný Santa Claus, jenž nepředstavuje v Turecku symbol Vánoc, ale právě Nového roku.

10 důvodů, proč navštívit Istanbul: Ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznání - číst více

Oslavy doma v kruhu rodinném

Dolma, plněné vinné listy, je typický novoroční pokrmDolma, plněné vinné listy, je typický novoroční pokrmFoto: Shutterstock.com

Typický Silvestr v kruhu rodinném připomíná hodně ten náš. Příbuzní a přátelé se setkávají u bohatě prostřeného stolu, na němž nesmí chybět silvestrovský dort s kaštany, které přinášejí štěstí, sledují televizi, probírají, co se během roku stalo, a hraje se hra tombala, připomínající naše bingo.

Vrcholem večera je těsně před půlnocí slosování státní loterie Milli piyango, při němž se z vás mohou stát opravdoví milionáři. Proto už dlouho předem nabízí losy pouliční prodejci a místní je kupují po desítkách.

V rodinách najdete také ozdobený stromeček – nemá však nic společného s Vánocemi, ale zdobí se právě na poslední noc v roce. Stejně jako u nás na Štědrý den si tu pod ním na Nový rok lidé vyměňují dárky.

Jak si zajistit do nového roku jen to nejlepší?

Nezapomeňte na něco červenéhoNezapomeňte na něco červenéhoFoto: Thinkstock.com

Pro Turky je důležité dodržovat zvyky, které mají přinést lepší budoucnost – k míru a bohatství si pomůžete tak, že otevřete vchodové dveře a na práh nasypete sůl, peníze k vám přijdou, když odemknete visací zámky či přesně o půlnoci pustíte naplno vodu z kohoutku a necháte ji několik minut běžet.

Nejvíce dodržovaným je ale patrně zvyk, kdy se Turci na přelom roku obléknou do červeného (zvláště populární je v této době červené spodní prádlo), což má přinést v novém roce štěstí.

Město, které nespí

Zimní Hagia SofiaZimní Hagia SofiaFoto: Thinkstock.com

Mladí Turci vyrážejí na Silvestra do klubů či na party, které pořádají mimo jiné i hotely. Všude je otevřeno, tisíce turistů i místních zaplaví centrum města a všichni vyčkávají na půlnoční ohňostroj. Nezapomenutelné jsou i půlnoční party na lodích na Bosporu.

Ať už strávíte Silvestr v Istanbulu kdekoli (nezapomeňte obléct se do červeného, ať se vám příští rok daří), určitě si ho užijete a ještě dlouho na něj budete vzpomínat. I na přání, které tu hned po půlnoci uslyšíte ze všech stran: mutlu yillar - šťastný nový rok!

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Zobrazit aktuální zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd již 13. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/silvestr-v-istanbulu/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 11 990 Kč
To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Vídně)
  • volná místa
  • Vídeň
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 9 990 Kč

Přidejte se k nám