+420 608 261 719Napište nám
Oculus World Trade Center

Na místě newyorských „dvojčat“ vyrostl obří dopravní uzel za 4 mld.: Holubice protne 11 linek metra

Adéla Vavřačová
   

Autor: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

Vydáno: 3. 3. 2016 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Inspirací pro štíhlé tělo budovy se stalo gesto dítěte, které vypouští z rukou holuba Inspirací pro štíhlé tělo budovy se stalo gesto dítěte, které vypouští z rukou holuba
0 1 2 3 4 5 6
USA (New York)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New Yorku

Víte, že...

Novou centrální vlakovou stanicí teď denně projde na 200 tisíc lidí dojíždějících za prací i turistů z celého světa? World Trade Center Transportation Hub se tak stane 3. největší vlakovou stanicí v New Yorku.

World Trade Center Transportation Hub (Oculus) – dopravní terminál na místě rušného dopravního uzlu u bývalého World Trade Center v New Yorku, jehož výstavba trvala více než 10 let, bude veřejnosti zpřístupněn již letos v březnu.  

Po útocích 11. září 2001 byl zničen i terminál železniční dopravy. Pro nový dopravní uzel byl vybrán vizuálně strhující návrh uznávaného architekta Santiaga Calatravy. 

Výstavba železničního uzlu spolkla téměř 4 miliardy dolarů, což je dokonce víc, než stála nejvyšší budova USA (One World Trade Center). Původní plány přitom počítaly s rozpočtem 2,2 miliard dolarů a s dobou výstavby 5 let. 

Nepřehlédnutelnou dominantou celé projektu je hala zaklenutá bíle natřenou konstrukcí ze skla a oceli, která připomíná roztažená křídla právě vzlétajícího ptáka. Kritici tento „okřídlený“ pavilon, známý také jako Oculus, ale přirovnávají spíše ke kostře pravěkého ještěra nebo pásovce.

Inspirací pro štíhlé tělo budovy se stalo gesto dítěte, které vypouští z rukou holuba. Bílé žebrování je vidět nejen nad zemí, ale je také součástí znovu otevřeného podchodu pro pěší. Zatímco práce na exteriéru jsou již kompletní, ty na interiéru budou pokračovat až do konce roku.

Nový dopravní terminál s křížem 11 linek metra a zastávkou příměstských vlaků bude nejdražší stavbou celého projektu. Skeptici ovšem tvrdí, že po otevření se z tohoto místa stane spíš exkluzivní komerční centrum než dopravní terminál. 

Záměrem investora bylo z dolního Manhattanu vytvořit prosperující a živou oblast s dostatečnou infrastrukturou. Ukáže teprve až čas, zdali se plány naplní… V New Yorku ale můžete vyzkoušet i méně tradiční způsoby dopravy, než je metro nebo příměstský vlak. Co byste řekli třeba oblíbené rikše?  

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zobrazit aktuální zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/v-new-yorku-se-zase-neco-deje-otevira-se-novy-dopravni-terminal-na-ground-zero/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do New Yorku

To nejlepší z New Yorku (letecky z Prahy) 12. 4. – 17. 4. 2017 (6 dní)

To nejlepší z New Yorku (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 37 990 Kč
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 43 990 Kč

Přidejte se k nám