+420 608 261 719Napište nám
10 důvodů pro Budapešť

10 důvodů pro Budapešť: Město, které léčí, chutná, překvapuje a nikdy nenudí

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 1. 4. 2015 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Budapešť Budapešť
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Maďarsko (Budapešť)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 4 zájezdů do Budapešti

Město guláše, čardáše a lázní. Perla Dunaje, kde se potkávají všechna nej Maďarska. Najdete tady nejstarší metro v Evropě, jeden z nejlepších hudebních festivalů světa, nepřeberné množství služeb od lázeňskýh radovánek až po skvělé gastronomické zážitky, ale především doklady historie ve formě budínských i pešťských památek.

1. Město má jedinečný šarm

Budapešť je kouzelná v každém ročním obdobíBudapešť je kouzelná v každém ročním obdobíFoto: Thinkstock.com

V případě Maďarska rozhodně neplatí, že všechna města jsou stejná. „Perla Dunaje“ je svá, jedinečná. Při procházce městem směrem k zakroucené Dunaji, jejím mostům a Budínskému hradu si možná budete připadat jako v Praze. Při letní procházce podél dunajského nábřeží možná zase jako v přímořském letovisku.

Pozoruhodná směs starého a nového, konzervativního i živoucího činí z Budapešti město, které vás přivítá s otevřenou náručí a kde se budete cítit dobře.

2. Zázračné léčivé vody

Széchenyiho lázně v BudapeštiSzéchenyiho lázně v BudapeštiFoto: Thinkstock.com

Budapešť je lázeňské město vystavěné takřka na „bublajícím podloží“: na území města vyvěrá na povrch 123 termálních pramenů. Tradice místního lázeňství pochází již z doby starých Římanů a při návštěvě mnohých lázeňských budov si budete připadat, jako byste se (v dobrém slova smyslu) vrátili v čase. Mnohé lázně, jako jsou třeba Rudas, Rácz či Király, se totiž částečně dochovaly ve své původní podobě.

Jiné, novější, vás uchvátí nejen svými léčivými účinky, ale i majestátní architekturou s překrásnou výzdobou – za všechny jmenujme například lázně Széchenyi či Gellért.

Mnohé lázně mají letní plovárny, některé jsou otevřené i v noci, jiné stále rozlišují otevírací dobu. Někde se můžete ve vyhřáté vodě venku koupat i v zimě. Podle svého gusta si tu zkrátka vybere každý a lázně se stanou důvodem, proč se budete do Budapešti rádi vracet. 

TOP 5 termálních lázní v Maďarsku: Tipy, kam jet a na co nezapomenout - číst více

3. Skvělé jídlo

Maďarský pörköltMaďarský pörköltFoto: Thinkstock.com

Láska prochází žaludkem a Budapešť pro její gastronomii prostě nelze nemilovat. Maďaři jsou výborní kuchaři a svá národní jídla jako guláš, perkelt či langoš se zakysanou smetanou připravují znamenitě.

Snad všechny pokrmy jsou hutné, dobře kořeněné a obvykle připravované na sádle. Zapíjejí se dobrým vínem, další maďarskou chloubou, případně něčím ostřejším – tradiční pálenkou nebo bylinným likérem Unicum (který má, mimo jiné, v Budapešti i své muzeum).

Jste-li spíše na sladké, pochutnáte si tu na karamelovém „dobostorta“, štrůdlu (třeba makovo-višňovém) či marcipánu nebo jiných pochoutkách.  K nim si vychutnejte místní lahodnou kávu.

A na nákup klobás, uheráku, nakládané zeleniny či voňavé papriky se vydejte do Velké tržnice (Nagy Vasarcsarnok), kde vám budou oči přecházet jak z nabídky, tak ze způsobu prodeje i z konstrukce samotné tržnicové haly.

Maďarská kuchyně: Guláš, paprika, tokajské víno a řízná pálenka - číst více 

4. Památky a všudypřítomná slavná historie

Interiér baziliky sv. ŠtěpánaInteriér baziliky sv. ŠtěpánaFoto: Thinkstock.com

Budapešť je město, kterým procházely dějiny. Najdete tu římský amfiteátr, budovy tureckých lázní, ale také celé secesní čtvrti. Moderně postavené budovy se zvláštním způsobem snoubí s těmi letitými a to, že jsou Maďaři velcí nacionalisté, je tu cítit na každém kroku: tolik soch a pamětních desek na jednom místě jste snad ještě neviděli.

Nenechte si ujít návštěvu budínského Hradního vrchu či baziliky svatého Štěpána v pešťské části města, pokochejte se monumentální budovou místního parlamentu, ve kterém je k vidění i slavná svatoštěpánská koruna, a neopomeňte ani Velkou synagogu v ulici Dohány, největší synagogu v Evropě. Ať už vás v Budapešti kroky zavedou kamkoliv, atmosféra kolem vás bude vždy něčím výjimečná.

5. Pořád se tu něco děje  

Festival Sziget na Markétině ostrověFestival Sziget na Markétině ostrověFoto: Thinkstock.com

Ať už si k návštěvě Budapešti vyberete kterékoliv roční období, město vás nezklame. Své kouzlo mají letní procházky po Dunajském korzu i vánočně osvětlené zasněžené městské ulice. Navíc se tu pořád něco děje: festivaly, veletrhy, vinařská setkání.

Srpen patří hudebnímu festivalu Sziget fesztivál, jednomu z největších mládežnických festivalů Evropy.

Jezdí se tu Velká cena Maďarska, běhá se maraton, slaví se Dny evropského kulturního dědictví a místní vánoční trhy patří k těm nejkouzelnějším v Evropě. Kromě toho se v Budapešti pořádá bezpočet výstav a je tu tolik divadel, operních domů, hudebních klubů a dalších podobných podniků, že člověk někdy skutečně neví, kam dřív skočit.

6. Hudbu a tanec má Budapešť v krvi

Maďarský čardásMaďarský čardásFoto: Thinkstock.com

Jestli si něco Maďaři umí skutečně užít, pak jsou to oslavy – bujaré a zároveň honosné a charismatické. Hudba a tanec jsou jim vlastní. Kdo by neznal operu Čardášová princezna či Veselá vdova?

Budapešť je městem hudebních géniů, nejen těch operních. A tanec jako kdybyby tu všichni měli v krvi. Třeba i taková večeře v některém z tradičních budapešťských podniků se jen stěží obejde bez tónů cikánské kapely a ohnivého maďarského čardáše.

7. Nejstarší metro na evropském kontinentě

Lanovka na Hradní vrch Lanovka na Hradní vrch Foto: Thinkstock.com

V Budapešti jezdí nejstarší metro na evropském kontinentě, druhé nejstarší hned po metru londýnském. První linka tu byla otevřena už roku 1896 u příležitosti oslav na počest tisíciletého osídlení země Maďary.

Dodnes vede tato žlutá linka M1 z centra města směrem k periferii, pod rušným bulvárem Andrássy út, a nostalgickou atmosféru si zachovává jak prostředí jednotlivých zastávek, tak samotné vlakové soupravy. Až se půjdete svézt, nezapomeňte se, jako správní Budapešťané, k výstupu připravit hned poté, co vlak opustí předposlední zastávku.

Nadšenci si určitě nesmějí nechat ujít návštěvu Muzea metra v bývalé stanici Deák Ferenc tér. Za zmínku stojí i fakt, že historická pozemní lanovka, vyvážející od roku 1869 cestující na Hradní vrch, je údajně také druhou nejstarší lanovkou svého druhu.

8. (Noční) unikátní výhledy a panoramata

Osvětlený Budínský palácOsvětlený Budínský palácFoto: Thinkstock.com

Pohled na město 100× jinak? V Budapešti jednoznačně „igen“, ano. Údajně již staří Římané museli vědět, kde je to obzvlášť krásné, protože jinak by si tady město před téměř 2 000 lety nezaložili.

Město nabízí nezapomenutelné pohledy a panoramata, ať už si ho prohlížíte z Hradního či Gellértova vrchu, z kupole baziliky svatého Štěpána, z některé z hlavních dlouhých ulic či úzkých uliček, z dunajského nábřeží, mostů přes řeku či z vyhlídkové lodi, která tu po Dunaji jezdí. A chcete-li, můžete se s ní vydat třeba i na výlety do budapešťského okolí.

Ne nadarmo se také říká, že Budapešť si již na první pohled zamilují ti, kteří ji poprvé spatří v noci – osvětlení města je jednoduše kouzelné. Atmosféru nočního města si v případě Budapešti rozhodně nenechte ujít.

9. Není tu draho

Maďarské forinty Maďarské forinty Foto: Thinkstock.com

Kdo by si nechtěl cestovat a poznávat za malý peníz? V Budapešti to zase tak nereálné není. V Maďarsku není draho, obecně lze říci, že se ceny pohybují přibližně na srovnatelné úrovni jako u nás.

10. Město plné překvapení

Budapešť, město plné překvapení Budapešť, město plné překvapení Foto: Thinkstock.com

Vsaďte se, že v Budapešti vás vždycky něco překvapí. Můžou to být i drobnosti či gesta jinde dávno zapomenutá.

Šachy se tu hrají i ve vodě, řízek se jí s rýží, po městě stále jezdí letité „Ikarusy“, od (starších) mužů tu dodnes na pozdrav uslyšíte „csókolom“, rukulíbám, v adventní době se zdobí i tramvaje, babičky vyšívají dečky na ulicích…

K tomu všemu lze přidat i samotný jazyk – maďarštinu, která našim uším přece jenom zní trochu exoticky. Budapešť vás zkrátka dostane. 

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Budapešti

Zobrazit aktuální zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-pro-budapest/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti na téma: Lázně a wellness

  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc, Brno nebo Bratislava
  • hotel
  • snídaně
  • 2 390 Kč
  • volná místa
  • Olomouc, Brno nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 2 390 Kč

Přidejte se k nám