+420 608 261 719Napište nám
10 důvodů, proč navštívit Maďarsko

10 důvodů, proč navštívit Maďarsko: Zahřeje na těle, na duchu i v hrdle! Pohoda s vůní papriky

Adéla Vavřačová
   

Autor: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 10. 2016 | Aktualizováno: 7. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Maďarsko vás okouzlí přírodou nebo taky vynikající kuchyní Maďarsko vás okouzlí přírodou nebo taky vynikající kuchyní
0 1 2 3 4 5
Maďarsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 4 zájezdů do Maďarska

Maďarsko je vnitrozemský stát s největším jezerem ve střední Evropě – Balatonem. Hospodářským, dopravním a kulturním centrem této nevšední země je hlavní město Budapešť. Také je to ovšem země lázní, vína, bohatého kulturního dědictví a kuchařského umění, o kterém kolují legendy. Prozradíme vám 10 důvodů, proč se do Maďarska vydat.

1. Prožijte relax ve světoznámých lázních

Széchenyiho lázně v BudapeštiSzéchenyiho lázně v BudapeštiFoto: Thinkstock.com

Nechte se pozvat do lázní! Termální a léčivé vody jsou totiž nefalšovaným bohatstvím Maďarska. Už i krátký pobyt v termálních lázních dokáže posílit tělo, zklidnit mysl a rychle vrátit ztracenou energii. 

Statutem lázeňského města se může se svými 118 prameny a 15 veřejnými lázněmi pochlubit také hlavní město Budapešť. Spoustu zábavy nejen pro rodiny s dětmi slibují třeba termální lázně Bükfürdö.

TOP 5 termálních lázní v Maďarsku: Tipy, kam jet a na co nezapomenout - číst více

2. Žijte kulturně a načerpejte inspiraci

Maďarsko patří k zemím, jež svým pulzujícím kulturním životem fascinují návštěvníky. A nijak přitom nerozhoduje, dáváte-li přednost osvědčené klasice, nebo zrovna máte chuť trochu experimentovat.

Jedním z největších kulturních svátků v zemi je Budapešťský jarní festival. Program bývá každoročně napěchován koncerty vážné i populární hudby, výstavami, divadelními představeními aj.

3. Dopřejte si pohodu u Balatonu

Na dovolenou se vydejte k BalatonuNa dovolenou se vydejte k BalatonuFoto: Shutterstock.com

Až vás příště popadne touha příjemně si zaplavat, projet se na kole či na šlapadle nebo prostě jen budete chtít na pár dní někam „zmizet“, sbalte kufry a vyrazte směr Balaton. Voda v Balatonu, největším jezeru se sladkou vodou ve střední Evropě, jemuž se přezdívá Maďarské moře, má v létě velmi příjemných 27–28 stupňů.

A co by to bylo za „moře“, kdyby se na něm nedaly provozovat oblíbené vodní sporty, vodními lyžemi a šlapadlem počínaje, surfováním konče.

4. Oddejte se novým chuťovým zážitkům

Máte rádi ruch, hudbu, smích a halas kavárny? Pak pro vás máme tip na 2 výjimečné svatostánky všech milovníků kávy.

Zaručeně paf budete z kavárny Velkého pařížského obchodního domu na slavném Andrassyho bulváru v Budapešti. Tuhle impozantní stavbu z roku 1911 ve stylu Art-Nouveau jen tak nepřehlédnete. Zatímco v přízemí sídlí obří knihkupectví a na střeše se roztahuje kluziště, 1. patru kraluje stylová kavárna.

5. Podnikněte cestu za (po čertech) dobrým jídlem

Ochutnejte místní kuchyniOchutnejte místní kuchyniFoto: Shutterstock.com

Je vědecky dokázáno, že pálivá jídla navozují pocit štěstí a dokážou člověka rychle zbavit řady onemocnění. Pokud i vy zbožňujete jídla ostrá jako meč, bude vám tu zaručeně chutnat. Bez pikantní omáčky na silném paprikovém základě prostě pravý maďarský guláš neuvaříte. Jeho příprava je považována za vrcholné umění a soutěžemi o nejlepší guláš se to v Maďarsku jen hemží.

Maďarská kuchyně: Guláš, paprika, tokajské víno a řízná pálenka - číst více

Kromě pokrmů z hovězího, vepřového a kuřecího masa nemohou na maďarských jídelních lístcích chybět ani oblíbené sladkovodní ryby a nějaká ta zvěřina. U Balatonu ochutnejte třeba lahodného candáta („fogas“). Chuťové buňky vám pěkně podráždí i další chlouba maďarské kuchyně, tradiční rybí polévka halaszlé.

6. Nechte se zlákat k nákupům (ne)všedních maličkostí

Poohlédněte se po něčem, co vám připomene města a místa, která jste navštívili. Ručně malovaný porcelán z manufaktury Zsolnay, jejíž historie sahá až do roku 1853, jistě pohladí po duši každého, kdo ví, že stylový požitek z jídla začíná servírováním.

Oko milovníků tradičního řemesla potěší také tkané textilie, křišťál, barevné a přírodně bílé výšivky z města Kalocsa aj.

7. Vyměňte scenérii města za tu přírodní – vlakem!

V Maďarsku se můžete těšit na nádhernou příroduV Maďarsku se můžete těšit na nádhernou příroduFoto: Shutterstock.com

Les pohladí duši a pomůže srovnat myšlenky. Nás si získaly především úzkorozchodné železnice uprostřed lesů. Putování historickým vlakem představuje jedinečný způsob, jak objevit i ty nejskrytější koutky Maďarska.

Z široké nabídky doporučujeme například projížďku po trati lesní miniželeznice v Mesztegnyő (9 kilometrů dlouhá trasa: Mesztegnyő–Felsőkak). Vlak si to poklidně štráduje lesem i okolo jezer.

8. Odškrtávejte z prestižního seznamu světového dědictví

Jako nebe plné hvězd vás oslní všech 8 maďarských oblastí, jimž status památky světového dědictví UNESCO zajišťuje notný zájem turistů. Jedním z lákadel je i přírodní oblast Aggtelek na severu Maďarska s více než tisícovkou jeskyní.

Fyzicky nejnáročnější je prohlídka jeskyně Béke, jež zabere až 5 hodin a neobejde se bez holínek a ochranné helmy na hlavě. Prohlídku jeskyně Baradly hravě zvládnou i malé děti a starší lidé.

Travnaté pláně Hortobágy jsou místem, kde se zachovala jedna z největších travnatých stepí v Evropě. Spatříte tu tisíce jeřábů, divoké husy, kachny a další brodivé ptáky. Opravdovým rájem ptactva je i Neziderské jezero, vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě.

Na seznamu nechybí ani hřbitov z období raného křesťanství v Pécsi, klášter Pannonhalma, jenž je už tisíc let sídlem benediktinského opatství, a řada dalších.

9. Poznejte Budapešť – hlavní město Maďarska

Parlament v BudapeštiParlament v BudapeštiFoto: Shutterstock.com

Budapešť, o níž se říká, že patří k nejkrásnějším městům Evropy, má neopakovatelné kouzlo. Jen se o něm příliš často nemluví. Pozve vás do lázní, na prohlídku památek, do přívětivých kaváren a vinoték i na ochutnávku maďarských specialit.

Jeden den můžete prolenošit v nejslavnějších tureckých lázních Rudas při úpatí návrší Gellért. S nově nabranými silami bude prohlídka budapešťských památek mnohem příjemnější. Zřejmě nejznámější památka, budova parlamentu, stojí na břehu Dunaje, který maďarskou metropoli přetíná.

Namiřte si to také k Rybářské baště a Budínskému hradu a nezapomeňte se projít po Széchenyi Lanchíd, prvním mostě přes Dunaj v Budapešti.

10. Vyrazte za vínem… Tak na zdraví a šťastnou dovolenou!

A co podniknout na závěr? Není nad sklenku dobrého vína… Vinná tradice Maďarska je dlouhá 30 milionů let. Svědčí o tom zkamenělá snítka vinné révy (Vitis Hungarica), kterou archeologové objevili v karpatské dolině. A když se něco dělá tak dlouho, musí to přece stát za to!

Dnes se na území Maďarska nachází 22 vinařských oblastí. Červená vína pocházejí například z okolí měst Pécs, Szekszárd či Eger, bílá se rodí na vinicích v okolí Balatonu.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-madarsko/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti na téma: Lázně a wellness

  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc, Brno nebo Bratislava
  • hotel
  • snídaně
  • 2 390 Kč
  • volná místa
  • Olomouc, Brno nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 2 390 Kč

Přidejte se k nám