+420 608 261 719Napište nám
10 důvodů, proč navštívit Lisabon

10 důvodů, proč navštívit Lisabon: Starobylý hrad, čtvrť objevů, silné víno i zážitky

Barbora Klementová
   

Autor: Barbora Klementová, Radynacestu.cz

Vydáno: 7. 9. 2016 | Aktualizováno: 26. 10. 2016TiskPoslat e-mailem

Lisabon vás zajisté okouzlí Lisabon vás zajisté okouzlí
0 1 2 3 4 5
Portugalsko (Lisabon)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 8 zájezdů do Lisabonu

Kdysi byl Lisabon centrem světové koloniální říše, odkud vyplouvali slavní mořeplavci na objevné plavby. Dnes je kosmopolitní a pulzující metropolí, která ve svých křivolakých uličkách ukrývá množství historických památek. Hlavní město Portugalska je okouzlujícím místem, které si zamilujete. Proč? Podívejte se na 10 důvodů, proč by se měl právě Lisabon stát vaším příštím cestovatelským cílem.

1. Výjimečné výhledy, které vám vezmou dech

Lisabon je městem vystavěným v kopcích a rozkládá se na prudkých svazích nad řekou Tejo. Při objevování jeho krás a skrytých zákoutí lisabonských čtvrtí si pořádně zašplháte nahoru a dolů. Odměnou vám však budou nepřekonatelné výhledy na město pod vámi, ať už z lisabonského hradu nebo z četných vyhlídek, kterým se tu říká miradouros.

Co může být příjemnějšího, než se po náročném dni posadit na terasu obrostlou květinami či olivovníky a dívat se na změť barevných střech pod vámi a vodní hladinu třpytící se v dálce?

2. Na samém konci Evropy, Atlantiku na dosah

Oceánario v LisabonuOceánario v LisabonuFoto: Shutterstock.com

V Lisabonu se ocitnete na samém okraji Evropy. Tajemný Atlantský oceán je tu na dosah a vzduch je vždy prosycen jeho slanou vůní. Jen několik kilometrů od centra města pak stojí maják vyznačující konec evropské pevniny.

A pokud byste snad toužili objevit to, co se nachází v oceánských hloubkách, vydejte se obdivovat živočichy do jednoho z největších evropských akvárií Oceanário o rozměru čtyř olympijských bazénů, ve kterém žijí zástupci živočichů ze všech světových moří a oceánů.

3. Svérázný způsob dopravy: Tramvaje, výtahy a lanovky

V Lisabonu sice funguje metro, ale díky kopcovitému terénu se mezi nejvýznamnějšími památkami budete zřejmě pohybovat jiným způsobem. Na výběr jsou tu rachotící historické tramvaje, starodávné výtahy zvané elevadores nebo také lanovky, díky nimž zdoláte výškové rozdíly snadno a bez námahy.

Tramvaj č. 28: Pravá tvář Lisabonu - číst více

Nesmíte vynechat především neogotický výtah Elevador de Santa Justa z počátku století, jenž je jedním ze symbolů města, a kterým se dostanete do živé čtvrti Bairro Alto s množstvím hospůdek a butiků.

4. Svědkové proslulé námořní minulosti

Věž BelémVěž BelémFoto: Shutterstock.com

Portugalsko kdysi bývalo středobodem světové koloniální říše a obchodu, odkud na své zámořské výpravy vyráželi slavní mořeplavci do Asie či Afriky. Připomínky této slavné éry a zlatého věku naleznete v Lisabonu takřka na každém kroku, nejvíce však v okrajové části Belém, které se ne nadarmo přezdívá „čtvrť objevů“.

Nejslavnější období portugalských dějin tu dýchá z monumentálního kamenného Památníku objevitelů, na němž jsou vytesány významné osobnosti mořeplavecké éry, nebo z pevnostní věže Torre de Belém, která nechybí na žádné fotografii města. V Belému pak nezapomeňte ani na ochutnávku typických krémových koláčků pastéis de Belém a slavný Jeronýmský klášter.

5. Vydejte se za hranice Lisabonu a poznejte Portugalsko!

Portugalsko je relativně malou zemí, rozlohou jen o něco málo větší než Česká republika. Při vaší návštěvě se tedy nemusíte omezovat pouze na hlavní město, ale můžete se vlakem, autobusem či dokonce lodí vydat objevovat další kouty této rozmanité země.

Vypravte se třeba do nedaleké Sintry, bývalého letního sídla portugalské rodiny, s množstvím úchvatných paláců, v jejichž čele stojí monumentální Národní palác s bílými komíny.

6. Gurmánské zážitky korunované pravým portským

Tradiční portugalská polévka s rýží a rybouTradiční portugalská polévka s rýží a rybouFoto: Shutterstock.com

Čerstvé ryby a plody moře jsou tu samozřejmostí, portugalská kuchyně mimo to oplývá vynikajícími silnými polévkami, různými úpravami masa nebo nepřekonatelnými dezerty.

Zajděte do některé ze zapadlých restaurací na něco dobrého k snědku a k tomu nezapomeňte ani na sklenku vynikajícího silného portského, které Portugalci vyváží do celého světa už po dlouhá staletí.

7. Úchvatné památky a dlouhá historie ztělesněná hradem

Lisabon zdobí nádherné kostely, paláce a kláštery. Jeho historie sahá až k Římanům a Maurům a můžete se s ní seznámit třeba během prohlídky místní dominanty, kterou je Hrad svatého Jiří. Ten se majestátně tyčí ve výšce 110 metrů na jednom z kopců nad historickou maurskou čtvrtí Alfama.

Lisabonským hradem procházely dějiny již od počátků města a nějakou dobu v něm sídlili také portugalští králové. Při vaší návštěvě hradního areálu nezapomeňte ani na místní cameru obscuru v Odysseově věži, která vám unikátním způsobem promítne město pod vámi.

8. Nabídka muzeí uspokojí všechny, kteří touží po poznání

Navštivte např. muzeum kočárůNavštivte např. muzeum kočárůFoto: Shutterstock.com

Lisabon nabízí spoustu možností poznání. Milovníci muzejních sbírek nesmí vynechat především dvě přední lisabonská muzea. Ve světově proslulém Fundação Calouste Gulbenkian vás ohromí rozsáhlá expozice starobylého i současného umění a také zahrada plná soch a plastik.

Museu National de Arte Antiga zase vystavuje mimo jiné fantastickou sbírku evropského malířství. Snad každý bude ohromen také Námořním muzeem, ve kterém opatrují dokonce sochu archanděla Rafaela, která doprovázela mořeplavce Vasco da Gamu na jeho první zámořské výpravě.

9. Pláže nedaleko od centra města

Proč nespojit poznávání s odpočinkem u moře? Lisabon je jedním z mála evropských hlavních měst, které je obklopeno plážemi.

Za necelou hodinu cesty se již můžete slunit na pobřeží Estoril, které krášlí palmy, borovice a eukalypty, nebo v městečku Cascais rozkládajícím se v nádherné zátoce či na jedné z nejkrásnějších evropských pláží Praia de Adraga.

10. Vzrušující noční život a poslech tradiční živé hudby

Ve čtvrti Bairro Alto to večer žijeVe čtvrti Bairro Alto to večer žijeFoto: Shutterstock.com

Ve čtvrti Bairro Alto nebo v bývalých lisabonských docích na vás čeká množství barů a klubů a také místních obyvatel užívajících si pátečního nebo sobotního večera přímo na ulicích. Nabídka kulturního vyžití a nočního života je v Lisabonu skutečně bohatá.

Jeden z večerů určitě věnujte také poslechu tradičního melancholického hudebního směru nazývaného fado. Tklivé písně doprovázené hrou na kytaru vám umožní poodhalit kousek portugalské duše…

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Lisabonu

Zobrazit aktuální zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-lisabon/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lisabonu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Lisabonu + STŘEDNÍ PORTUGALSKO (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • 4* hotel v Lisabonu
  • snídaně
  • 16 990 Kč
  • volná místa
  • Katovice nebo Ostrava
  • hotel 4* v Lisabonu
  • snídaně
  • 15 490 Kč

Přidejte se k nám