+420 608 261 719Napište nám

Centrum Ženevy: Květinové hodiny, fontána Jet d´Eau a slavná muzea OSN a Červeného kříže

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 2. 2015 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Květinové hodiny Květinové hodiny
0 1 2 3
Švýcarsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Při zájezdu do metropole luxusu na jihovýchodě Švýcarska, vyvstane ženám na mysli butik plný krásných značkových hodinek a dalších módních doplňků, pánům však určitě světoznámý autosalon pořádaný každoročně zde v Ženevě. Jiní cestovatelé vidí ale ve městě Ženeva také místo obklopené krásnými horami.

Co byste neměli minout

Kolem Ženevského jezera, francouzsky Lac Léman, se táhne úbočí Jury a na druhé straně už se zvedají Savojské Alpy. Při procházce Starým městem zase turista objeví kromě luxusních obchůdků další zajímavé památky a špičková muzea. V neposlední řadě zatouží navštívit skvělé muzeum mezinárodního výboru Červeného kříže či evropské ústředí Organizace spojených národů.

Turistické autobusy rády zastavují u Ženevského jezera, blízko slavných květinových hodin, kde se vám naskytne pohled na jeden ze symbolů města. Je jím fontána Jet d´Eau, respektive vodotrysk, zurčící přímo z jezera. Původ tohoto vodotrysku sahá až do 19. století, kdy ze zcela praktických důvodů, potřebovali technici vyřešit přetlak vody z hydraulických turbín.

Nejprve se kvůli tomu stavěla umělá přehrada, ale později napadlo podnikavé ženevany udělat z prozatímní výpusti turistickou atrakci. Fontána o neuvěřitelné výšce 140 metrů tryská 500 litrů vody rychlostí 200 km/h. Když stojíte na blízkém molu, může se stát, že při špatném větru budete kapkami smáčeni i vy. Pro pořádnou prohlídku této masy vody zblízka ale zřejmě pár smočených svršků přežijete nebo ne?

Střed města, tedy oblast kolem řeky Rhôny, se táhne od jezera na západ do Francie. Břehy řeky se v průvodcích rozlišují jako Rive Gauche, tedy levý či jižní břeh, a Rive Droite, tedy pravý či severní břeh. Na Rive Gauche můžete absolvovat procházku nábřežními ulicemi s hlavní nákupní zónou, od níž se zvedá Staré město. Univerzitní městečko sahá až na Plainpalais, místo konání ovocných a zeleninových trhů, a za ním se nachází živá osada Carouge s typickými dílnami řemeslníků a příjemnými kavárnami.

Staré město

Pod hradbami Starého města se nachází zajímavá stometrová zeď Mur de la Réformation z roku 1917. Obří pětimetrové sochy dokazují, že ženevané tolik uctívají reformaci a její představitele. Mezi nimi tady stojí Guillaume Farel, první kazatel reformace ve městě, Jean Calvin, tedy Kalvín, jako vůdčí postava reformního hnutí a duchovní otec města, jeho následovník Théodore de Bèze a John Knox, Kalvínův přítel a zakladatel skotského presbytarianismu.

Nápis „Post Tenebras Lux“, motto města a celé reformace, znamená „Po temnotě světlo“. Další postavy a basreliéfy jsou vesměs znázornění z protestantské historie. V samotném Starém městě můžete bloudit dlážděnými uličkami, zhlédnout historicky důležité kostely nebo dojít k centrální katedrále Cathédrale St-Pierre. Neméně zajímavá je pak radnice Hôtel de Ville, kde se odehrávaly mezinárodní debaty a podepisovaly veledůležité dohody z 19. století, tehdy na neutrální půdě.

Na Rive Droite se můžete dostat celkem šesti mosty, z nichž nejznámější a hlavní u břehu jezera je Pont du Mont-Blanc. Takový název dostal most nejspíše proto, že lze odtud dohlédnout na nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, který se nachází zhruba 80 km odtud. Přes zmíněné mosty dojdete do čtvrtí, kde sídlí luxusní hotely, vlakové nádraží a kosmopolitní čtvrť Les Pâquis, známá restauracemi zaměřenými na snad všechny myslitelné kuchyně světa.

Stejně tak dobře se zde daří sexshopům a prostitutkám. Groteskní je i sídliště s názvem Schtroumpfs, tedy Šmoulové, které vypadá jako postavené z plastelíny. Nezapomeňte navštívit bývalou hodinářskou čtvrť St Gervais, kde stále pár hodinářů, klenotníků a zlatníků prodává svá díla. Severně najdete mezinárodní oblast soustředěnou kolem Náměstí národů – Place des Nations. Přirozeně zde najdete sídla všech známých mezinárodních organizací.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd již 25. května


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/centrum-zenevy/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Curychu na téma: Zájezdy za přírodou

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem) 25. 5. – 29. 5. 2017 (5 dní)

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem)
  • volná místa
  • Plzeň, Brno, Praha nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 9 490 Kč

Přidejte se k nám