+420 608 261 719Napište nám
10 důvodů pro Maroko

10 důvodů, proč jet do Maroka: Kraj nekonečné pouště a možností

Katarína Maruškinová
   

Autor: Katarína Maruškinová, Radynacestu.cz

Vydáno: 29. 4. 2015 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Maroko je zemí rozmanitostí - pouští i nekonečných hor Maroko je zemí rozmanitostí - pouští i nekonečných hor
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Maroko – už jeho název dýchá exotikou Orientu i Afriky. Proč se vůbec vydat do země v nejzápadnějším koutě severní Afriky a Blízkého východu zároveň? Hledáte-li zemi, ve které si pochutnáte, zasportujete, skvěle se vykoupete, poznáte historii a nakoupíte exotické šperky a oblečení, pak je právě Maroko hodno vaší návštěvy. Přinášíme hned 10 dobrých důvodů, které jasně říkají: Na dovolenou do Maroka! 

1. Jedna z nejrozmanitějších zemí světa

Kde se moderní snoubí s tradičním - město AgadirKde se moderní snoubí s tradičním - město AgadirFoto: Thinkstock.com

Kolik zemí na světě se může pochlubit tak bohatou historií, kulturou a geografií? V Maroku naleznete rozmanitost v kuchyni, jazycích, oblékání a přírodě, takže se během návštěvy budete sami sebe ptát, zda-li jste opravdu pořád v té samé zemi.

A tak se lze v Maroku jeden den koupat v oceánu, druhý den vystoupat směrem k nejvyšší hoře severní Afriky a po sestupu hned další den jet na velbloudech napříč Saharou. 

2. Kde se Západ setkává s Orientem

Turistické tržiště v ChefchaouenuTuristické tržiště v ChefchaouenuFoto: Katarína Maruškinová

Maroko je moderní zemí, ve které naleznete nákupní centra, pláže a kavárny jako v Evropě, ale také prastaré mediny, královské paláce a poznáte tradiční způsob života. Svezete se moderními vlaky a autobusy, ale upřednostnit můžete dopravu na oslovi nebo velbloudovi.

Vůně zeleného čaje a sladkostí s obsahem růžové vody vás nenechá na pochybách, že jste v exotickém Orientu v celé jeho kráse a tajemnosti a přitom můžete sedět v moderní kavárně s připojením na vysokorychlostní internet. V Maroku se Západ s Orientem nejenom setkaly, ale také vytvořily harmonii. 

3. Zdravá, lehká, chutná kuchyně

Hovězí tadžín na švěstkáchHovězí tadžín na švěstkáchFoto: Katarína Maruškinová

Marocká kuchyně není pikantní, ale nabízí celou řadu zajímavých chutí s příměsí exotického koření. Je zároveň lehká, jelikož jejím základem je zelenina, kuskus a vařené maso.

S použitím směsí koření, jakým je například slavná směs ras il-hanut, vytváří maročtí kuchaři a kuchařky jídla nezapomenutelných chutí. 

Marocká kuchyně: Jaká je? Především zdravá a rozmanitá... - číst více

4. Nejkrásnější památky na světě

Fontána Nežarín ve FesuFontána Nežarín ve FesuFoto: Katarína Maruškinová

Bylo to právě v Maroku, kde orientální maurská architektura dosáhla svého vrcholu. Jejím výsledkem jsou domy, náboženské instituce a paláce nebývalé krásy, jejichž základní charakteristikou je bohaté barevné zdobení mozaikou a štukováním.

A zatímco fasády budov neoplývají krásou, vstupem do interiéru se ocitnete jakoby v ráji. Takový byl i záměr stavitelů – vytvořit uvnitř příbytku příjemné a osvěžující prostředí podobné rajské zahradě. Většina velkých domů a paláců tak má ve vnitřním nádvoří fontánky s tekoucí vodou a voňavé květy či ovocné stromy.  

5. Západy slunce nad dunami

Nekonečná poušťNekonečná poušťFoto: Katarína Maruškinová

Dovedete si představit romantičtější západ slunce než ten, ke kterému vás na dunách doveze koráb pouště – velbloud? Pouštní krajina má své neodolatelné kouzlo a západy slunce jsou okamžikem, na který nezapomenete.

Silnějším zážitkem je snad jenom noc v dunách s pozorováním oblohy a miliony hvězd. 

6. Jedinečná berberská kultura

Berberka u ruční výroby arganového olejeBerberka u ruční výroby arganového olejeFoto: Katarína Maruškinová

Její projevy naleznete po celém Maroku prostřednictvím jedinečných hudebních žánrů, způsobů oblékání i svatebních tradic. Pravou berberskou pohostinnost zažijete v pohořích Středního a Vysokého Atlasu, kde se v malebných vesničkách jakoby zastavil čas. 

7. Řemesla a tradiční výrobky

Koželuzny ve feské medíněKoželuzny ve feské medíněFoto: Katarína Maruškinová

V Maroku se jejich výrobě dosud věnují celé rodiny. Tradici tady má zejména opracovávání kůží v koželužnách či výroba filigránových stříbrných šperků kolem města Tinghir.

Nelze opomenout ani barevné a krásně zdobené ženské kaftany, které si Maročanky oblékají na všechny velké příležitosti, včetně vlastní svatby. 

8. Hammámy a arganový olej

Tradiční Hammámy jsou a zasloužená relaxaceTradiční Hammámy jsou a zasloužená relaxaceFoto: Thinkstock.com

Víte, jaké je tajemství orientální krásy? Zcela jistě je jeho základem hammám, kde na návštěvníka čeká řada procedur s použitím čistě přírodních produktů.

Jedním z nich je i arganový olej, který se vyrábí pouze v Maroku. Jen tady totiž rostou arganovníky. Tento tekutý poklad Maročanů lze použít jak v kosmetice, tak v kuchyni. 

Arganový olej: Opravdový marocký poklad - číst více

9. Čerstvé šťávy z exotického ovoce

Opuncie, sladké ovoce suchých oblastíOpuncie, sladké ovoce suchých oblastíFoto: Katarína Maruškinová

Pochutnejte si zdravě! V Maroku dozrávají pomeranče, datle, granátová jablíčka, avokádo, banány, mango, ale i švestky, jablka, nektarinky či jahody.

Oblíbeným typem lahodného nápoje je datlový nebo avokádový džus na bázi mléka, do kterého se přidává krájené ovoce. Nadopujte se v Maroku vitamíny, které vás udrží ve formě i po návratu z dovolené!

10. Rozmanitost aktivit pro všechny věkové kategorie

Maraton napříč Saharou je nejdrsnějším maratonem na světěMaraton napříč Saharou je nejdrsnějším maratonem na světěFoto: CC/Flickr/USACE

Máte rádi lyžování? Že to v Maroku nejde? Ale jde! Ve Vysokém a Středním Atlasu jsou lyzařské lokality s vybavením jako v Evropě.

Pokud vás láká windsurfing, Essaouira na probřeží Atlantského oceánu je pro vás ideální destinací.

Treking, koupání, wellness, pozorování ptáků, rafting nebo horolezectví, to vše a mnohem více lze zažít během návštěvy Maroka.

Pojeďte s námi!


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/maroko-deset-duvodu/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
 • volná místa
 • Ústí nad Labem nebo Praha
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Adventní Vídeň (autobusem z Brna) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Vídeň (autobusem z Brna)
 • volná místa
 • Mikulov nebo Brno
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Přidejte se k nám