+420 608 261 719Napište nám

Nápoje v Řecku: Ouzo, Metaxa a řecká káva

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 25. 7. 2014 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Uzo Uzo
0 1 2
Řecko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 9 zájezdů do Řecka

Víte, že...

Připravit řecké frapé není nic těžkého? Základem je rozpustná káva Nescafé, do které přimícháte cukr dle vaší chuti a kapku vody, tuto směs pak vyšleháte do husté pěny. Poté přidáte kostky ledu a dolejete vodou až téměř po okraj sklenice, nakonec dle chuti přidáte mléko. Frappé si nejlépe vychutnáte s výhledem na moře...    

Stejně jako je pro Českou republiku typickým nápojem pivo, v Řecku jasně vítězí víno. Řekové jsou ovšem specialisté také na destiláty. Třeba nebýt Spyrose Metaxase, nebylo by Metaxy. Možná jste ale nevěděli, že na žebříčku ve spotřebě kávy, patří k evropské špičce.

Silnější řecké alkoholické nápoje reprezentuje ouzo (řecky ούζο) – likér destilovaný ze zbytků vína se ochucuje různými bylinkami, zejména anýzem. Obsah alkoholu je až 48 %, nejkvalitnější se prý vyrábí na ostrově Lesbos. Balkánskou kořalkou je tzv. tsipouro (řecky τσίπουρο) – nápoj příbuzný ouzu, ale bez anýzu. Destiluje se z ovocných výlisků.

Metaxa: číslo jedna nejen v Řecku

Samostatnou kapitolu řeckých alkoholických nápojů tvoří Metaxa. Destiluje se z několika druhů vína, potom zraje minimálně tři roky v dubových sudech a následně je ochucena směsí bylin, jejíž složení je pochopitelně tajné, ale zahrnuje třeba i lístky růže a destilovanou vodu. 

Lihovinu vymyslel Spyros Metaxas v roce 1888. Kvalita Metaxy se liší podle počtu hvězdiček, k dostání je nejméně kvalitní tříhvězdičková, dále pěti a sedmihvězdičková.

Víno: lahvové, sudové, ale hlavně s borovou pryskyřicí

V tavernách vám vedle lahvového vína velmi často nabídnou i vlastní sudové víno. Jistým druhem vína je tzv. retsina (řecky ρετσίνα) – víno obsahující borovou pryskyřici, jejíž maximální množství je dnes (podle norem EU) 1 %.

Pivo: horší chuť i cena

Pokud budete chtít ochutnat pivo místní provenience, musíte sáhnout po světlém Mythosu, ležáku Vergina či Fixu. Pivaři, radši se vyvarujte srovnání s našimi českými značkami... Chuťově i cenově.

Káva: řecká je obdobou turecké

Konzumací kávy se Řekové bezesporu řadí na přední evropské příčky. Tzv. řecká káva je obdobou té turecké a až do turecké anexe severního Kypru v roce 1974 se jí tak i říkalo.

Velmi jemně namleté kávové boby se vaří v džezvě a jakmile začne pěna stoupat, rychle se nalije do šálku. Musíte zachytit tu správnou chvíli, aby káva zpěnila a zároveň nepřetekla. 

V zimě je populární také rozpustná káva, které se říká „Nes“ nebo „Nescafé“. V létě se pije řecká specialita frappé – osvěžující chlazený nápoj s pěnou navrchu. Dělá se z rozpustné kávy (Nescafé), vody, cukru a mléka.

Řecko

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Řecka

Zobrazit aktuální zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/napoje-recko/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Athén na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy) 17. 3. – 20. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 11 490 Kč

To nejlepší z Athén (letecky z Bratislavy) 25. 3. – 28. 3. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám