+420 608 261 719Napište nám

Do Amsterdamu jedině s lupou! Ulice zaplavily tisíce miniatur skutečných uprchlíků a osob v nouzi

Adéla Vavřačová
   

Autor: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

Vydáno: 8. 10. 2015 | Aktualizováno: 4. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

„Je nebezpečí prost, kdo bdí v bezpečí.“ (Publilius Syrus z Antiochie) Ne každý má ale to štěstí!!! „Je nebezpečí prost, kdo bdí v bezpečí.“ (Publilius Syrus z Antiochie) Ne každý má ale to štěstí!!!
0 1 2 3 4
Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 11 zájezdů do Amsterdamu

Víte, že

Jako Guerrilla art se obvykle označují ne zcela legální nebo nepovolené umělecké aktivity obvykle svázané s veřejným urbánním prostorem? Cílem těchto aktivit je především přimět kolemjdoucí k zamyšlení.

Guerrilla street art projekt, trefně pojmenovaný – „Lidé v pohybu“, instaloval v ulicích Amsterdamu a Haagu miniaturní figurky uprchlíků, které i bez jednoho jediného slova vypráví skutečný příběh, pokaždé jiný, jedinečný a neopakovatelný. Pohlédněte jim do tváří. Ty zhola nic neskrývají a hovoří i beze slov

Dokážete se oprostit od vlastních předsudků a předpojatostí? Chcete vše nejprve vidět sami a udělat si tak vlastní úsudek?

Nebo se znovu spolehnete na jakous takous interpretaci samozvaných „znalců“ a „expertů“? To je na vás…   

Na lavičkách v parku, na zastávkách městské hromadné dopravy, na dopravních značkách, na semaforech, podél kanálů… všude tam se mějte na pozoru!

Letos na podzim totiž v ulicích Amsterdamu a Haagu narazíte na tisíce miniaturních figurek uprchlíků, které, i když vypadají, že si je tam zapomnělo nějaké malé dítě, jsou do puntíku promyšleným počinem umělecké skupiny Power of Art House, jež v boji proti lhostejnosti a nespravedlnosti používá umělecké, nikoliv politické zbraně.    

Ve videu objevíte nejen figurky rozmístěné v Haagu, ale můžete si také poslechnout, jak zní jazyk krajiny větrných mlýnů

 

Na samém začátku bylo deset uprchlíků, ochotných sdílet svůj životní příběh s ostatními

Ve spolupráci s amsterdamskou chráněnou dílnou nakonec vznikly figurky, které posloužily jako vzor pro tisícovky dalších.

Někteří tento projekt obhajují, jiní zatracují. Snahou projektu není uprchlíky ani obviňovat, ani soudit, ale rozhodně ani malovat celou situaci na růžovo.

Projekt „pouze“ upozorňuje na to, že za každým ze zhruba šedesáti milionů uprchlíků po celém světě se skrývá individuální lidský příběh, o kterém my vůbec nic nevíme a mnohdy ani vědět nechceme.

Praktické informace

Na všech figurkách je umístěn odkaz na internetové stránky projektu. Mini uprchlíky můžete vzít do ruky, chvíli o nich přemýšlet a pak je prostě a jednoduše umístit někam úplně jinam, kam se vám zrovna zlíbí.

Hlavně je nechte v pohybu a umožněte jim najít si bezpečné místo k životu… Ještě před tím si je ale můžete vyfotit a následně umístit na sociální sítě (#MovingPeople).

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Amsterdamu

Zobrazit aktuální zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/ulice-amsterdamu-a-haagu-zaplavily-miniatury-skutecnych-uprchliku-a-osob-v-nouzi/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Amsterdamu na téma: Zájezdy na květinová korza

To nejlepší z Holandska + KVĚTINOVÉ KORZO (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 7 490 Kč
  • volná místa
  • Frýdek-Místek, Olomouc, Brno nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 8 490 Kč

Přidejte se k nám