+420 608 261 719Napište nám

Benátský karneval: Znáte symboliku masek tradičních oslav v Itálii?

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 10. 12. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Karnevalové masky jsou propracované do detailu Karnevalové masky jsou propracované do detailu
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Zájezdy na karneval v Benátkách do Itálie (Benátky)
Zobrazit zájezdy

2 zájezdy na téma: Karneval v Benátkách Benátky

Tip pro vás: 

Budete-li mít příležitost účastnit se karnevalových oslav, nezapomeňte na vrchol programu – Let anděla. Jde o tradiční prvek, kdy se mladá dívka v kostýmu Colombiny spustí z 99 metrů vysoké zvonice Sv. Marka do středu náměstí.

Lákají vás pestrobarevné karnevaly a bujaré veselí? Nemusíte jezdit do Ria, stačí se vypravit na sever Itálie do Benátek, kde se koná jeden z nejkrásnějších karnevalů světa – Benátský karneval. Jeho návštěvnost se počítá na milóny a každým rokem přibývá diváků i tajuplných masek. Víte, co která maska představuje? Prozradíme vám jejich symboliku a nejen to. 

Překrásné kostýmy, tajemné masky i výjimečná atmosféra okouzlí každého, kdo do Benátek v době konání karnevalu zavítá. Akce začíná obvykle deset dní před Popeleční středou, tedy těsně před začátkem 40denního půstu před Velikonocemi, a je tak poslední příležitostí k velkému hodování.

A jaký je program? Na tuhle otázku vám přesnou odpověď nikdo nedá. Ani týden před karnevalem totiž není známo, jak bude probíhat. Na přípravě veselí se podílejí nejen představitelé města, ale také soukromí podnikatelé, majitelé krámků a samozřejmě i různé skupinky ochotníků. Každý další karneval je proto něčím jiný a originální. Na závěr karnevalu se ale vždy vyhlásí nejlepší maska a na náměstí Svatého Marka se koná slavný ples.

3 typické italské karnevalové dobroty: Smažené pečivo 100krát jinak aneb Co musíte ochutnat? - číst více

Historie nahoru dolů

Jednu dobu bylo nošení masek v Benátkách přísně zakázanéJednu dobu bylo nošení masek v Benátkách přísně zakázanéFoto: Thinkstock.com

Karneval má dlouholetou tradici a složitou historii, jejíž kořeny sahají až do starověku. První písemný záznam o karnevalu se sice datuje do roku 1268, ale je téměř jisté, že slavnosti se konaly již o století dříve.

Největší popularity si karneval užíval v 18. století, kdy jej podobně jako nyní navštěvovaly tisíce lidí nejen z Itálie, ale doslova z celého světa.

V době úpadku Benátské republiky přišlo nařízení z Vatikánu, které karnevalové veselí zakázalo jakožto nemravnou a pokleslou zábavu. Masky, paruky, malování na obličej i nestandardní oděvy byly na dlouhou dobu benátským občanům zapovězeny.

Až v roce 1979, kdy italská vláda rozhodla o znovuobnovení tradičních kulturních oslav, začala obliba karnevalu, a s tím i návštěvnost, stoupat. V současnosti každoročně karneval navštíví okolo 3 milionů lidí!

Doma na koleni i ve sklářské dílně

Masky bývají zdobeny zlatem. Masky bývají zdobeny zlatem. Foto: Thinkstock.com

Masky a kostýmy jsou nejvýraznějším prvkem karnevalu. Podle tradice se smějí nosit už od 26. prosince až do konce karnevalu.

Typické benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo tradiční sklářskou technikou. Není ale výjimkou, že si je lidé vyrábějí podomácku také z papírové kašírky (rozmočený papír a lepidlo). V minulosti neměly masky nijak složitý design, ovšem dnes jsou zpravidla propracované do detailu, velmi bohatě zdobené zlatem, peřím, korálky a jsou na nich vyobrazeny různé motivy.

Některé typické masky představují konkrétní postavy a mají svá pojmenování. Původ mají v tradičním italském divadle – tzv. Comedii dell´Arte. Jejich nositelé se většinou lišili druhem vykonávaného povolání či společenským postavením.

Maska Bautta: Skrytá identita pánů i strašidlo pro děti - číst víceMaska Jolly: Nejveselejší a nejhravější ze všech - číst víceMaska Volto: Pobledlá tvář nejednoho zločince - číst více

Symbolika masek – kdo je kdo? 

Mezi ty nejznámější masky patří následující: 

 • Bautta – pozlacená maska typu bautta bez úst byla původně používána pro zachování úplně anonymity Benátčanů, například při některých politických rozhodováních. K masce se nejčastěji nosí černý plášť a trojcípý černý klobouk. Bauttu nosili převážně muži. BauttaBauttaFoto: Thinkstock.com
 • Colombina – maska, která zakrývá pouze horní polovinu obličeje, představuje tradiční postavu italského divadla, Commedia dell'Arte. Zlatem či stříbrem zdobená maska je doménou žen.
 • Moretta – představuje černou dámu, byla nošena převážně dámami z vyšších vrstev. Černá sametová maska nemá otvor pro ústa, tudíž její nositelky nemohou mluvit.
 • Medico della Peste – Morový doktor – maska, která se nedá přehlédnout, a to díky svému dlouhému zobáku, patří k nejtradičnějším maskám karnevalu. Původně nesloužila ke karnevalovým účelům, ale měla chránit lékaře před morovou nákazou. Doplněna o černý plášť a bílé rukavice vypadá jako symbol smrti a je určitě nejstrašidelnější maskou karnevalu. Morový doktorMorový doktorFoto: wikipedia.org
 • Volto/Larva – maska typu volto představuje jednoduchý obličej či ducha. Maska zakrývá celou tvář a zajišťovala tak úplnou anonymitu. Traduje se dokonce, že ji v minulosti použil nejeden vrah. 
 • Pantalone – je další klasickou maskou italského divadla. Maska zakrývající jen polovinu obličeje představuje smutného staříka s velikým nosem v podobě zobáku a šikmýma očima. PantalonePantaloneFoto: Thinkstock.com
 • Arlecchino – původně dřevěná maska, která byla později vyráběna z kůže, představuje harlekýna, další tradiční postavu italské komedie. Harlekýn je postava, která představuje ušlechtilého divocha nebo otroka. Barva masky je tradičně černá a má opičí plochý nos.
 • Zanni – kožená maska, která zakrývá půlku obličeje, představuje hlupáka.
 • Jolly – maska typu jolly patří mezi ty veselejší masky, nosí čepici s rolničkami nebo veselý límec. JollyJollyFoto: Thinkstock.com

Výrobci tradičních masek patří již od 15. století k uznávaným umělcům, kteří svou práci dovedli a dovádějí k neustále většímu mistrovství a kráse.

Zájezdy na karneval v Benátkách do Itálie (Benátky)

Itálie (Benátky)

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Benátek na téma: Karneval v Benátkách

Zobrazit aktuální zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 17. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/benatsky-karneval/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek na téma: Zájezdy na karneval v Benátkách

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

 • volná místa
 • Ostrava, Brno nebo Praha
 • hotel
 • snídaně
 • 3 990 Kč

Karneval v Benátkách (autobusem z Ostravy) 25. 2. – 27. 2. 2017 (3 dny)

 • volná místa
 • Olomouc, Brno nebo Ostrava
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 1 690 Kč

Přidejte se k nám