+420 608 261 719Napište nám

Jih regionu Valais: Skvělá lyžařská střediska

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 2. 2015 | Aktualizováno: 11. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Lyžařské středisko Avoriaz Lyžařské středisko Avoriaz
0 1 2 3
Švýcarsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Na jih od městečka Martigny překračují silnice v obcích Aigle a Bex řeku Rhônu a vstupují do oblasti Valais s malým střediskem Champéry. Zdejší oblast Portes du Soleil patří mezi vyhledávané lyžařské oblasti. Je rozložena po obou stranách hranice s Francií. Pokud byste jeli na jih, překonáte ve starobylém městě Sv. Mořice hranici Vaud-Valais.

Lyžařská střediska

Obrovská lyžařská oblast Portes du Soleil opravdu patří mezi velmi oblíbená lyžařská střediska. Není divu, je zde v nabídce dvanáct vzájemně propojených středisek Švýcarska i Francie. Zajímavé je, že nejvyšší bod zdejších vrcholů má 2400 m. n. m., není tady proto zajištěna stoprocentní sněhová pokrývka.

Na francouzské straně se nachází klíčové středisko Avoriaz s kvalitními podmínkami pro snowboarding a s nechvalně známou černou sjezdovkou „Wall“.

Středisko Morzine je zase zvláštní svými apartmánovými bloky z 60. let minulého století posazenými na útesu nad střediskem. Ze strany Švýcarska přijedete přes pár malých vesnic – Monthey, Bex, Val d´Illiez s atraktivním střediskem Champéry. Champéry je známé především proto, že funguje již od padesátých let devatenáctého století a jeho chloubou jsou velkokapacitní kabinové lanovky na Croix de Culet. 

Sv. Mořic

Pohádková legenda o vzniku Sv. Mořice se pojí se jménem válečníka a světce Maurice, jenž byl nedaleko odtud umučen. V roce 287 n. l. dostal Maurice rozkaz od císaře Maximiana, aby se při tažení v Galii postavil proti svým spolukřesťanům. On ale odmítl pozvednout zbraně proti zbožným lidem. Za to nechal Maximian celou legii pobít. Kolem domnělé hrobky světce vyrostla později svatyně vestavěná do skalního útesu na břehu Rhôny.

Tu o pár set let později nahradil klášter, který je dnes nejstarším dochovaným opatstvím na sever od Alp. Poutníci navštěvují kostel již přes 1 500 let a přinášejí dary převážně ze zlata a stříbra. Proto zde vznikla pokladnice, která ukrývá mnoho prvotřídních kousků. Jako návštěvníci můžete do kostela zavítat kdykoliv, ale do pokladnice se dostanete jen v rámci organizovaných prohlídek.

Martigny

Město Martigny patří mezi nejpůsobivěji situovaná města ve Švýcarsku. Rozkládá se na dně širokého údolí se zalesněnými svahy všude kolem. Tvoří přirozenou křižovatku ve zdejší oblasti a řeka Rhôna se tu ostře stáčí k Ženevskému jezeru. Milovníci památek ocení městský kostel Église Notre-Dame-des-Champs s krásně vyřezávanými dveřmi.

Projdou se po dřevěném krytém mostu přes řeku Dranse či je zláká zdaleka viditelná kruhová věž částečně zchátralého hradu Château de la Bâtiaz. Hlavní zajímavostí místních ulic je ale prestižní galerie Fondation Pierre Gianadda. Vaší pozornosti by ale neměli uniknout ani římské pozůstatky či dlážděné Staré město zvané Bourg. Martigny je výborným výchozím bodem k výletům, vyjíždějí odtud malebné železniční trasy vlaků Mont Blanc Express a St-Bernard Express.

Chtěli byste vidět šampiónku, která získá titul „Královna stáda“? Tak si zajeďte do Martigny. Místní římský amfiteátr datovaný až do 2.–4. století našeho letopočtu pojme až 5 000 sedících diváků a mezi jeho nejzajímavější akce patří bezesporu šampionát v kravských zápasech. Zápasy jsou dost nezvyklé tradice udržované obyvateli v celém regionu Valais. Se španělskými býčími zápasy však nemají společného zhola nic.

Zápolení má původ v setkání vesničanů, kdy se soutěžilo v tom, čí kráva dovede stáda na letní alpské pastviny. Soupeření je totiž vlastní plemenu Hérens. Pastevci vždy jen obehnali louku ohradou a přímo sledovali, kdo z dobytčího potýkání vzejde jako vítěz. Dnes je šampionát vylepšen, pro vítěze – kravskou přebornici  slouží jako odměna několik desítek tisíc franků.

Krávy s obrovským zvoncem na krku většinou nemusí použít ani rohy, pouze svou velikostí zastraší soupeřku a donutí ji k poslušnosti. Tyto zápasy probíhají nejdříve v jednotlivých vesnicích a jejich vítězky se pak utkají v amfiteátru v Martigny na tzv. Combats des Reines.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. května


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/jih-regionu-valais/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Curychu na téma: Zájezdy za přírodou

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem) 25. 5. – 29. 5. 2017 (5 dní)

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem)
  • volná místa
  • Plzeň, Brno, Praha nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 9 490 Kč

Přidejte se k nám