La Scala: Operní chlouba Milána

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 1855x

Milánská La Scala je jedním z nejrenomovanějších operních domů na světě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MilánaZobraz zájezdy

Tip pro vás: 

Chcete-li ušetřit, kupte si vstupenky Last Minute. Hodinu před představením se doprodávají poslední eventuální volné vstupenky se slevou přibližně 25 %.

Milánské Teatro La Scala je jedním z nejvěhlasnějších a nejrenomovanějších operních domů na světě. Je přední evropskou operní scénou, na které vystupují zpěváci těch nejzvučnějších jmen, pouze ti nejlepší z nejlepších. Večer v La Scale je výjimečnou a neopakovatelnou událostí.

Teatro La Scala je oslnivou metou operních zpěváků. Zněli tu hudební velikáni jako Conizetti, Bellini Puccini, Rossini či Verdi, který zde v premiéře uvedl dokonce sedm ze svých sedmadvaceti oper. Na zdejší operní scéně účinkovaly také hvězdy jako Renata Tebaldi, Maria Callas, Luciano Pavarotti i Ema Destinová, Štefan Margita či Martina Janková. Každoročně si představení v opeře nenechá ujít na 430 000 diváků. Operní sezona tu začíná vždy 7. prosince, v den svátku svatého Ambrože, patrona města.

Oslnivý interiér ve zlatě a rubínu

Zvenčí spíše nenápadně až skromně vyhlížející budova se chlubí velmi honosným interiérem, zdobeným zlatem a karmínově červeným sametem. Obrovský lustr nad hledištěm zdobí 365 žárovek. V šesti patrech je dohromady 270 lóží, k těm honosnějším je připojen i salonek. Ke komfortu diváků, kterých se sem vejde až 2800, se stará i malé titulkovací zařízení, umístěné v zadní straně sedadel.

Obrovské je i hlediště La Scaly, které je schopné pojmout najednou až 400 účinkujících. Při poslední rekonstrukci bylo jeviště vybaveno tou nejmodernější divadelní technikou. I přes úctyhodné prostory se La Scala chlubí v první řadě výbornou akustikou, která zážitek z návštěvy místní opery umocňuje.

Stavělo se pro zábavu milánské šlechty

Teatro La Scala neboli Divadlo Na schodech, získalo svůj název podle kostela Panny Marie Na schodech, který v těchto místech stával. Operní dům si tu nechala postavit milánská šlechta pro společenské rozptýlení. Chodili sem jako do salonu, orchestr a zpěváci se starali jen o jakousi příjemnou kulisu. Značným obnosem na stavbu přispěla i Marie Terezie, tehdejší panovnice Lombardie – současného italského regionu, jehož je Milán hlavním městem.

Architekt Giuseppe Piermarini, který svůj talent později prokázal i v nedaleké Monze při stavbě královského paláce, tu stavěl v letech 17751778, kdy byla La Scala slavnostně otevřena představením L’Europa riconosciuta od Antonia Salieriho. O znovuotevření La Scaly po druhé světové válce, kdy byla uzavřená, se zasloužil velký dirigent Artur Toscanini, který tu zřídil i benefiční koncerty, aby bylo možné budovu poničenou bombardováním opravit.

Prestižní umístění v srdci metropole

La Scala zažila bezpočet představení těch nejlepších oper, vždy se chlubila a dodnes chlubí pestrým repertoárem s bohatou výpravou. Neopakovatelný zážitek z návštěvy zdejší opery umocňuje také samotná historie budovy i její umístění v nejluxusnější části Milána, v těsné blízkosti takových skvostů, jak je milánský dóm či slavná Galerie Viktora Emanuela II.

Teatro La Scalla leží na stejnojmenném náměstí Piazza della Scala, v jehož středu hrdě stojí socha Leonarda da Vinciho, hledícího přímo na slavný operní dům. Naproti La Scale leží palác Palazzo Marino, vystavěný v roce 1558 Galeazzem Alessim, v němž dnes sídlí milánská radnice.

Navštivte divadelní muzeum

Historii operního domu zachycuje divadelní muzeum, které uchovává mimo jiné různé scénické dekorace a kostýmy, programy či busty významných dirigentů a dalších osobností. Umožňuje také z několika otevřených lóží nahlédnout do přepychového hlediště, což jistě ocení ti, kteří si z jakéhokoliv důvodu nemohli nebo nechtěli koupit vstupenky na představení, a přesto by se rádi pokochali interiérem jednoho z nejprestižnějších operních domů na světě.

Ať už operní dům La Scala navštívíte při jakékoliv příležitosti, luxusní zážitek je zaručen! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma + FLORENCIE
4. – 8. 4. 2018
To nejkrásnější z Apulie + MATERA
21. – 24. 4. 2018

Vyberte si z mých 30 zájezdů

Itálie (Milán)

Za inspirací do Milána

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Milána

Zobrazit aktuální zájezdy do Milána

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. dubnaURL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/la-scala/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieKatalog plný inspirace!

Zdarma poštou až k vám.
Zájezdy, články, fotky, infografiky.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!