+420 608 261 719Napište nám

'Ndrezzata: Jak to vypadá, když se na Ischii tančí?

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 3. 2015 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Itálie (Ischia)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich zájezdů na Ischii

Víte, že... 

Tančit ‘Ndrezzatu neumí kdekdo? V současné době ji na ostrově bravurně ovládají zejména členové místních folklorních souborů. 

Na ostrově Ischia je pořád co slavit – Velikonoce, Vánoce, Ferragosto, svátek moře, památku některého z mnoha patronů jednotlivých obcí… Slavnosti obvykle trvají i několik dní a přijedete-li sem v době, kdy budou probíhat, na vlastní kůži se přesvědčíte o tom, že Italové si užívat skutečně umějí. A v čem jsou Ischitánci skuteční mistři? V ‘Ndrezzatě – tradičním ostrovním tanci. Zaposlouchejte se do jeho rytmů a přesvědčte se o tom sami.

Spíš než tanec možná ‘Ndrezzata připomíná bojové umění, předváděné pěkně do rytmu. Ve skutečnosti se jedná o jakousi přehlídku, kázání a tanec v jednom. Tradičně ho předvádějí pouze muži. Z osmnácti jich polovina obléká červenou vestičku. Tito muži reprezentují „muže“. Ostatní – „ženy“ – na sobě mají vestičku zelenou.

Jak se „tančí“? 

Velmi důležitou osobou je mistr, který se za rytmu muzikantů ujímá úvodního slova. Podle přesných pravidel mluví o lásce, strachu ze saracénů, o útěcích na nejvyšší horu ostrova Monte Epomeo i o těžkém údělu rolníků, pracujících na polích a stavějících si střechu nad hlavou ze zdejšího lehkého tufu vulkanického původu. Mluví – jak jinak – v místním dialektu.

Poté se rozpohybují všichni ostatní tanečníci, svírající v pravé ruce hůl zvanou „mazzariello“, zatímco v levé mají dřevěnou šavli.  Jak mistr velí, zpívají, poskakují do rytmu a bodají svými nástroji. To vše za rytmických tónů klarinetu, flétny, tamburín a dalších hudebních nástrojů.

Původ 'Ndrezzaty aneb za vším hledej ženu 

A jaký je vlastně původ tohoto tance? Verzí je vícero. Jedna z nich vypráví o dvou místních mládencích ze sousedních obcí Buonopane a Barano, kteří se dvořili oba stejné dívce a rozhádali tak proti sobě i obě vesnice.

Stalo se tak někdy kolem roku 1500. Rybář z Barana daroval své dívce jedinečný korálový pásek. Když byl tento pásek posléze spatřen v rukou mladíka z Buonopane, rozpoutal se spor nejen mezi oběma mladíky, ale i mezi oběma obcemi. Po několika bouřlivých potyčkách nakonec ke smíru došlo u nohou sochy madony v kostele svatého Jana Battisty.

Stalo se tak na Velikonoční pondělí, proto se od té doby ‘Ndrezzata každoročně v tento den tančí. Stejně tak se tančí každoročně 24. června, v den sv. Jana – patrona obce Buonopane či u příležitosti dalších významných událostí.

Další svátky na Ischii 

Každá obec na Ischii má svého patrona (či patrony) a s trochou nadsázky lze říci: „Co patron, to svátek“. Proto je na Ischii pořád co slavit. Všechny svátky jsou spojené s velkolepými oslavami, města jsou patřičně vyzdobená a panuje tu slavnostní atmosféra.

Kromě Velikonoc, Vánoc, Nového roku a italského srpnového Ferragosta se na ostrově ve velkém slaví také vítání jara a zářijové vinobraní. K těm nejvýznamnějším oslavám na počest patronů patří svátek sv. Anny v Ischii (26. 7.), svátek svatého Víta ve Foriu (14.16. 6.), svátek svaté Restituty v Lacco Amenu (16.18. 5.) a již zmíněný svátek sv. Jana (Giuseppe) v Baranu.

Itálie (Ischia)

Poznejte ráj Středomoří

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Ischii

Zobrazit aktuální zájezdy na Ischii

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. května


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/ndrezzata/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Přidejte se k nám