+420 608 261 719Napište nám

Ostia: Velký pád malého města

   

Vydáno: 30. 4. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Ostia sloužila jako obranná vojenská základna Ostia sloužila jako obranná vojenská základna
0 1 2 3 4 5 6
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Ostia bývala důležitým přístavem, přes který se provádělo zásobování Říma. Vedle přístavu stávalo na pobřeží město s úřady, chrámy, lázněmi a amfiteátrem. Postupný úpadek Říma za vlády císaře Konstantina znamenal i úpadek Ostie a město se z různých příčin postupně téměř vylidnilo.

Dnes zde najdete poklidné městečko s malými obchůdky a hezkými zákoutími, ale také s rozsáhlým archeologickým areálem, ve kterém se můžete několik hodin procházet, posedět nebo v klidu fotografovat, protože zde bývá daleko nižší koncentrace turistů než například na Foru Romanu v Římě. Navíc je tu ve stínu pinií příjemný chládek a vzduch je osvěžován lehkým vánkem od moře.

Hlavní dlážděná ulice vás povede kolem zrekonstruovaného divadla, lázní, chrámů i původních činžovních domů. Součástí komplexu je i muzeum, ve kterém jsou umístěny archeologické nálezy – sochy, mozaiky, reliéfy, sarkofágy, bronzové předměty, antické užité umění aj. 

Nedaleké Lido di Ostia je pro Římany nejbližší přímořské středisko s dlouhou písečnou pláží. Většina pláží je placených, ale najdete zde i veřejné pláže bez služeb a bez poplatků.

Ostia Antica

Ostia Antica bývala hlavním obchodním přístavem na okraji Říma. Zároveň sloužila jako obranná vojenská základna. Přístav ve 4. století začal chátrat a postupně ho zanášely nánosy bahna. Katastrofou pro zdejší oblast byla malárie, která zahubila více než 100 tisíc obyvatel.

Je velmi překvapivé, že město, které bylo po staletí pohřbeno pod vrstvou písku, zůstalo zachované. Sice nenabízí tak oslnivou podívanou jako Pompeje, neboť zanikalo postupně, ale přesto je velmi působivé.

Ostia Antica svědčí o tehdejším životě všech společenských vrstev v římském císařství.

Dnes si zde můžete prohlédnout půdorysy veřejných budov, restaurované divadlo nádherné mozaiky znázorňující výjevy z každodenního života v přístavu.

Uprostřed náměstí stál chrám zasvěcený bohyni úrody Ceres. Dnes je odkryto mnoho velkých místností, ve kterých bylo skladováno obilí z Afriky, dokud se nedopravilo lodí do Říma. Další zajímavostí, kterou si můžete prohlédnout, je mramorový pult v hostinci Dianina domu, kde si zákazníci objednávali například klobásy a svařené víno slazené medem. Obdivuhodná je i prádelna, zbrojnice nebo 18 zdejších chrámů.

Jak z Říma cestovat hromadnou dopravou

Do Ostie jezdí z Říma příměstský vlak. V těsné blízkosti zastávky metra Piramide je vlaková stanice Roma-Ostiense, ze které pojedete do zastávky Ostia Antica. Odtud se přes most dostanete na hlavní silnici, ze které nemůžete minout odbočku k archeologickému centru.

Pokud zamíříte raději na pláž, vystupte až v zastávce Lido Centro.

 

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/ostia/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám