+420 608 261 719Napište nám

Otranto: Nejvýchodnější město v Itálii a největší podlahová mozaika v Evropě

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 2. 3. 2016 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Bazilika v Otrantu ukrývá největší podlahovou mozaiku v Evropě Bazilika v Otrantu ukrývá největší podlahovou mozaiku v Evropě
0 1 2 3
Itálie
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 77 zájezdů do Itálie

Tip pro vás: 

O restaurátorských pracích na místní mozaice si můžete přečíst v českém překladu tajemného románu Otranto od Roberta Cotronea.

 

Otranto je pěkné městečko, které dalo jméno Otrantskému průlivu mezi Itálií a Albánií. Je to totiž nejvýchodnější město v Itálii, které je od břehů Albánie vzdáleno přibližně 80 km. Zdejší přístav byl v minulosti důležitou zastávkou při obchodních i křižáckých výpravách. Místní katedrálu zdobí překrásná a velmi ceněná mozaiková podlaha z 12. století. Láká milovníky umění i záhadných mýtů.

V Otrantu žije přibližně jen 5 000 obyvatel, zejména v letních měsících je tu ovšem pěkně živo. Málokterý návštěvník jihoitalské Apulie si totiž nechá návštěvu Otranta ujít. Město se pyšní slavnou historií, památkami i příjemnými restauracemi, butiky a obchůdky se suvenýry.

Významným městem bylo Otranto odpradávna, a to díky zdejšímu přístavu, který byl důležitou zastávkou jak pro křižácké výpravy v 11. a 12. století, tak hlavně pro obchodní cesty do Byzantské říše. Otranto se tak stalo hlavním a nejdůležitějším městem celého poloostrova Salento, „podpatku italské boty”. Zároveň bylo centrem byzantské kultury na italském území.

Chlouba Otranta: Obrovská podlahová mozaika s bohatým zdobením

Základní kámen místní bazilice, chloubě města, byly položeny v roce 1080 za Normanů. Později byla upravována, dnes ji zdobí barokní portál, ovšem barokní interiér byl odstraněn a návštěvníci si ji mohou prohlédnout v její původní kráse.

V původní kráse si tu lze prohlédnout také – a to především – obrovskou mozaiku, pokrývající bezmála celou podlahu katedrály. Jedná se o největší podlahovou mozaiku v celé Evropě a je dílem kněze Pantaleona z let 1163–1166. Zobrazuje biblické i mytické příběhy, je plná lidských postav, zvířat, barev a fantazie.

V kostelní kapli mučedníků (cappella dei Martiri) jsou vystaveny pozůstatky 800 místních občanů, kteří v kostele hledali spásu při masakru, který v Otrantu v roce 1480 rozpoutali Turci. V Otrantu na náměstí Piazza del Popolo se dále nachází také kostel sv. Petra – jediný beze změny dochovaný byzantský chrám v Itálii. Zdobí ho cenné fresky, kupole a křížová klenba z přelomu 10. a 11. století.

Albánie na dohled

Dominantou města je mohutný Aragonský hrad. Ten tu začal budovat Alfonso Aragonský v roce 1481 poté, co se město osvobodilo od tureckých nájezdů. Nenechte si ujít výhled z jeho hradeb. Uvidíte nejen vyhlášený místní přístav pod sebou, ale za jasného počasí také obrysy Albánie na obzoru. Od Otranta ji dělí přibližně 70 km přes Otrantský průliv.

Moře v okolí Otranta je jednoduše úžasné: průzračně čistá voda, malebné zálivy, běloučký písek a krásné okolí v podobě místního přírodního parku. Podniky Otranta začínají ožívat navečer, kdy také místní nasvětlené uličky lákají k procházkám. Takovou romantiku si nelze nechat ujít.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 77 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/otranto/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Přidejte se k nám