Palác Holyrood: jedno z oficiálních sídel britské královské rodiny ve Skotsku

Markéta Tučná Markéta Tučná, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2017 • Přečteno 601x

V paláci si můžete projít několik nádherných historických komnat, z nichž nejtajemnější a také nejznámější místností je pokoj Marie Stuartovny.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do EdinburghuZobraz zájezdy

Palác Holyrood je jedním z oficiálních sídel britské královské rodiny ve Skotsku. Nachází se v dolní části hlavní třídy Royal Mile v Edinburghu, na jejímž druhém konci se majestátně tyčí Edinburský hrad.

Holyrood v jelením paroží

Počátky Holyroodského paláce leží v základech augustiniánského opatství, které nechal v roce 1128 postavit král David I. Podle středověké legendy zachránil při lovu krále Davida statný jelen s křížem mezi parohy. V děkovném gestu pak nechal král na tom místě postavit klášter.

Podle této příhody bylo opatství nazváno Holyrood („holy“ znamená svatý a „rood“ je starý název pro kříž). Od 15. století byli v opatství korunováni skotští králové a královny a konaly se zde svatební obřady.

Letní sídlo královské rodiny

Letní sídlo královské rodinyLetní sídlo královské rodiny

Samotný palác byl postaven až na začátku 16. století a stal se domovem mnoha skotských králů a královen. Od té doby byl několikrát přestavován až do dnešní podoby. V současnosti slouží především jako sídlo britské královny. Každý rok při návštěvě Edinburghu tráví královna jeden týden v paláci Holyrood.

Tento týden se nazývá „královský“ a obvykle připadá na přelom června a července. Během své návštěvy pořádá Její Veličenstvo řadu audiencí, ceremonií a zahradních slavností a v době jejího pobytu je palác uzavřen veřejnosti.

Vražda v komnatě Marie Stuartovny

V paláci si můžete projít několik nádherných historických komnat, z nichž nejtajemnější a také nejznámější je pokoj Marie Stuartovny, ve kterém byl brutálně zavražděn její tajemník a údajný milenec David Rizzio. Ve Velké galerii si můžete prohlédnout na 89 obrazů od Jacoba de Weta zachycující skutečné i legendární skotské krále.

Kdysi byla galerie využívána jako jídelna, ale nyní se v této místnosti udělují ocenění a pořádají oficiální hostiny. Součástí paláce jsou i středověké ruiny původního opatství, které na vás dýchnou romantickou atmosférou.

Park Holyrood a Arturovo sedlo

Výhled na Edinburgh a Arturovo sedloVýhled na Edinburgh a Arturovo sedlo

Návštěvu paláce Holyrood můžete zakončit procházkou v udržované královské zahradě, ze které se nabízí výhled na čedičovou skálu Arturovo sedlo. Zbude-li vám čas a energie, doporučujeme udělat si menší výšlap přes Holyrood park právě na vrchol Arturova sedla. Čeká vás překrásný výhled na celý Edinburgh a všechny jeho hlavní památky.

Markéta Tučná

Markéta TučnáExpert

Cestování znamená nekonečnou svobodu, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, které zůstanou ve vzpomínkách celý život.

Skotsko (Edinburgh)

Živé centrum Skotska

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Edinburghu

Zobrazit aktuální zájezdy do Edinburghu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. května

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/palac-holyrood/

Cestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!