+420 608 261 719Napište nám

Hora Jebel Jais: Nejvyšší hora Emirátů

Markéta Lauterkrancová
   

Autor: Markéta Lauterkrancová, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 2. 2015 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Na vrchol hory si troufnout pouze džípy Na vrchol hory si troufnout pouze džípy
0 1 2 3 4
Spojené arabské emiráty
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů do Emirátů

Víte, že...

Na Jebel Jais není benzínová pumpa ani žádné obchody, kavárny nebo toalety. Před výjezdem na horu tedy nezapomeňte natankovat, koupit dostatek vody, jídla, baterek do fotoaparátu a při potřebě na toaletu vám nezbyde nic jiného než se schovat za nějaký keř nebo kámen.

Jebel Jais je se svými 1930 metry nejvyšší horou v emirátu Ras al Khaimah a i v celých Emirátech. Nachází se na hranicích mezi Emiráty a Ománem. Už z dáli si všimnete nádherné scenérie vyprahlých Hajarských hor. Hajarské hory jsou jednou z nejstarších a nejrozsáhlejších ukázek výchozu oceánské kůry na světě. Hory vznikly před více jak 70 miliony lety. 

Cesta k hoře

Z Ras al Khaimah vede silnice k hoře rovně za nemocnicí Saqr Hospital. Dnes už je cesta na horu srozumitelně označna ukazateli, takže se nemusíte bát, že byste netrefili. Z dálky vůbec není identifikovatelné, která hora v pohoří Hajar je ta nejvyšší. Navíc je po vetšinu roku tak špatná viditelnost, že lidé ani netuší, že v Ras al Khaimaj je nějaké pohoří a navíc tak blízko.

Cesta k hoře vede kolem vádí Bih, které se během zimních dešťů zaplňuje vodou. Od úpatí hory Vás čeká pětačtyřicetiminutová dechberoucí jízda plná serpentin a mírného i většího stoupání. Tato silnice je úpně nově (2014) vybudovaná, takže je zbytečné ji hledat na jakýchkoli mapách. Dokonce ani google ji zatím nezná. Dobrou zprávou je, že není třeba mít džíp, vyjet na nejvyšší bod silnice zvládne i starší automobil.

Pokud chcete ale na úplný vrchol a nemáte džíp, tak budete muset pokračovat pěšky jako mnoho dalších, kteří se denně vydávají na tento výlet. Ti odvážnější vyjíždějí na vrchol autem. Cesta na vrchol je ale prašná a kamenitá a je tam pouze jeden pruh. Jede-li proti vám jiné auto, tak musíte vyhledat místo, kde je možné, abyste oba projeli. Po stranách nejsou zábrany, takže je potřeba být opatrný.

Jak se na cestu vybavit?

Pro pěší turistiku si nezapomeňte pevnou obuv a počítejte s tím, že nahoře je o cca 20 stupňů chladněji než u moře, ale sluníčko pálí ještě víc. Nejkrásnější je, když mezi horami sluníčko zapadá. Na úplém vrcholu se nachází jeden z paláců Šejka z Ras al Khaimy, nečekejte ale, že ho potkáte na cestě, ten do svého paláce výhradně létá ve své soukromé helikoptéře.

Budoucnost hory

A co čekat o Jebel Jais v budoucnosti? Je v plánu, že na úplném vrcholu Jebel Jais postaví úplně první přírodní lyžařský areál v Emirátech. Nebudou chybět horské chaty, restaurace, kavárny, obchůdky a hotely. Mezi těmito hotely bude i jeden výhradně určený pro ženy. Nápad na lyžařský areál se zrodil v roce 2004, kdy si příroda připravila pro Emiráty vůbec první sněhovou nadílku a to právě na hoře Jebel Jais.

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativ“

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Emirátů

Zobrazit aktuální zájezdy do Emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/hora-jebel-jais/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dubaje na téma: Exotické zájezdy

  • volná místa
  • Ostrava
  • 3* hotel v Dubaji
  • snídaně
  • 22 990 Kč
To nejlepší z Dubaje + ABÚ DHABÍ (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • 3* hotel v Dubaji
  • snídaně
  • 23 990 Kč

Přidejte se k nám