+420 608 261 719Napište nám

Městské hradby: Pozůstatky doby plné obav

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 18. 4. 2014 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Městské hradby Městské hradby
0 1 2 3
Turecko (Istanbul)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Víte, že…

Pevnost Yedikule nebyla nikdy využívána jako hrad? Věže sloužily jako vězení a pokladnice.

Již z Evropy známe historii hradeb a opevňování měst vůbec. V mnoha evropských městech jsme o tyto pozůstatky doby přišli. K bourání hradeb docházelo především z praktických důvodů, nebyly již totiž odolné vůči moderním zbraním.

Městu, jako je Istanbul, které hrálo v historii velmi důležitou roli, samozřejmě takové hradby také nechybí. Každý z nás zná obrázek dobývání Konstantinopole, kdy se vojáci dostávají na hradby a ty se pomalu rozpadají. Je to nejtypičtější výjev z historických memoárů metropole. Není divu, Istanbul stojí na pomezí Evropy a Asie a do té asijské části se bez toho aniž byste projeli město, nedostanete.

Pevnost Yedikule: Hradby zachované do současnosti - číst více

Městské hradby Theodisa II. patří mezi ty nejzajímavější byzantské památky, jaké v Turecku najdete. Přestože musely odolávat tolika armádám, zbylo jich pozoruhodně mnoho, táhnou se v délce šest a půl kilometru kolem centrálních čtvrtí města na evropské straně Istanbulu. Zub času se podepsal na podobě hradeb stejně jako ruce restaurátorů. Navíc jsou částečně poničeny častými zemětřeseními. Nicméně procházka kolem nich zabere klidně celý den a je určitě zajímavá, jelikož kolem hradeb se nachází spousta památek. Můžete při ní pozorovat jednotlivé městské brány a věže, zachovalý příkop místy až 20 metrů široký či pevnost Yedikule. Pevnost byla zřízena Theodisem ještě před stavbou hradeb a dnes se v ní nachází muzeum. Oplývá monumentální vstupní bránou, která v historii vítala významné státní návštěvy a vladaře. Věže pevnosti byly dostaveny později Mehmedem Dobyvatelem, od nich pak název, který v češtině znamená „sedmivěžatá“.

U Marmarského moře hradby ukončuje tzv. Mramorová věž, na kterou je nejlepší pohled z cimbuří Yedikule. Po cestě kolem hradeb narazíte na jednu z hlavních dopravních tepen čtvrti Topkapi, která nemá kromě jména z palácem Topkapi nic společného. Cestou podél hradeb ke Zlatému rohu se můžete kochat malými nebo také významnými mešitami či chrámem Edirnekapi. Jak už je zvykem, za hradbami města, se nacházejí hřbitovy, muslimský i křesťanský. Na konci cesty najdete paláce, pozůstatky byzantských časů, Tekfur Saray a palác Blachernae.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Zobrazit aktuální zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/mestske-hradby/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 11 990 Kč
To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Vídně)
  • volná místa
  • Vídeň
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 9 990 Kč

Přidejte se k nám