Panthéon: Hrobka slavných vlastenců

Veronika Uhrová Veronika Uhrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5122x

Budova připomínající americký kongres je dnes mauzoleem a posledním místem odpočinku Victora Huga.

Vyberte si z našich 50 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Zde najdete pamětní desku Saint-Exupéryho, autora Malého prince? Ten v Pantheonu bohužel nemohl být pochován, protože se jeho tělo ztratilo i s letadlem v oceánu.

Panthéon je ohromná kopulovitá stavba, která je díky své poloze na pahorku sv. Jenovéfy vidět už zdaleka. Panthéon nechal postavit Ludvík XV. a slíbil, že ho zasvětí sv. Jenovéfě, pokud ho uzdraví z těžké nemoci. Dnes je spíše mauzoleem.

Pantheon jako mauzoleum

Do roku 1885 měl Pantheon funkci kostela, ale to pouze do roku 1885, kdy sem byly přeneseny ostatky Victora Huga, jednoho z nejoblíbenějších francouzských spisovatelů. Po jeho pohřbu se tato významná stavba přeměnila na mauzoleum. Poté zde byly uloženy další ostatky velkých osobností Francie, jako např. Voltaira, Rousseaua, Zoly. Pozůstatky Alexandra Dumase sem byly přemístěny v roce 2002, kdy jeho rakev nesli 4 muži v mušketýrském přestrojení.

Nachází se zde hrob jediné ženy, Marie Currie Sklodovské, jediná žena, která získala Nobelovu cenu za chemii a fyziku. Byla zde pochovaná se svým manželem Pierrem.

Prohlídka Pantheonu

Nezapomeňte při prohlídce navštívit galerii v kopuli, která je známá tím, že zde fyzik Léon Foucalt provedl pokus s kyvadlem, aby dokázal zemskou rotaci. Plně funkční model kyvadla se pohybuje zavěšen pod kupolí a dokazuje, že Země se opravdu otáčí kolem své osy. Nad středem ční 117 metrů vysoká kopule s ochozem, odkud je krásný pohled na Paříž.

Další zajímavosti

Říká se, že existují další tři budovy, které jsou podobné Pantheonu. Je to budova amerického kongresu ve Spojených státech amerických, kostel sv. Petra v Londýně či baziliku sv. Petra v Římě.

Veronika Uhrová

Veronika UhrováPrůvodceExpert

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 50 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpna

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/pantheon-pariz/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z Francie

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!