Když Vánoce voní po moři a biskupském chlebíčku... aneb prožijte adventní rej v Římě!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6800x

Adventní Řím nabízí výstavu sta betlémů, trhy na Navoně, dobré jídlo a příjemnou středomořskou atmosféru. Ochutnejte ji s námi.

Vyberte si z našich 52 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Vystavujte v Římě! Betlémy na tradiční výstavu sta betlémů jsou pečlivě vybírány, vstupní podmínky jsou ale pro všechny stejné. Jste kutilové? Přihlaste se!

Do Říma v prosinci? Proč ne! Počasí na poznávání památek je příjemné a navíc zažijete neopakovatelnou atmosféru italské metropole oděné do adventního hávu. Jako předvánoční dárek si můžete nadělit projev papeže, nakoupit na trhu nebo ochutnat třeba pandoro. Už cítíte tu vůni Vánoc? 

Vánoční nálada panuje v Římě od 8. prosince – dne neposkvrněného početí Panny Marie. V katolické Itálii na tento den dokonce vyhlásili státní svátek a kdo může, jde se podívat na papežův průjezd městem a poslechnout si jeho projev na Španělském náměstí.

V tento den (případně o nejbližším víkendu) se také rozsvěcují vánoční stromy po celém městě. K těm největším patří bohatě zdobené stromy na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, u Kolosea, na Benátském náměstí a na Španělských schodech. Nad ulicemi visí vánoční girlandy a doslova na každém rohu si můžete pochutnat na pečených kaštanech.

Pouťový rej na trzích na Navoně

Piazza Navona v adventuPiazza Navona v adventu

Největším centrem předvánoční horečky je bezesporu šarmantní barokní náměstí Piazza Navona. To je v adventní době poseté desítkami stánků, které nabízejí vánoční ozdobičky, betlémy, šperky z muranského skla, svíčky, vonné esence, vánoční pečivo, svařené víno i další občerstvení. Nečekejte ale, že tu budou od rána do večera vyhrávat vánoční koledy.

V centru náměstí, hned vedle světoznámé Berniniho Fontány čtyř řek, každoročně stojí kolotoč a právě pouťová atmosféra je tou, která vás obklopí. Přes den tady pobíhá spousta dětí, dospělí posedávají na lavičkách i obrubnících a se zavřenýma očima nabírají energii ze slunečních paprsků. Toužíte-li po skutečném ruchu velkoměsta, přijďte po setmění právě sem. Navona totiž žije až do pozdních večerních hodin.

Kultura pro každého – výstava sta betlémů

Vánoční betlémVánoční betlém

Až na vás bude té pouťové atmosféry trochu moc, neváhejte a navštivte vyhlášenou římskou výstavu sta betlémů – „100 presepi“. Ta se v Římě každoročně koná od konce listopadu až do 6. ledna v tzv. Sale del Bramante na náměstí Piazza del Popolo. Letos to bude již po 39. a k vidění bude stovka nejrůznějších betlémů, větší či menší, miniaturní i obrovské, tradiční i moderní, pohyblivé, ze slámy, dřeva, krajky, kovu, aluminiových plechovek i dalších netradičních materiálů.

U každého z betlémů bývá uvedeno, odkud pochází, a tak vám neuniknou informace o tom, které z vystavených děl pochází přímo z Říma či odjinud z Itálie (velká část betlémů každoročně pochází z Neapole, města se silnou betlémovou tradicí), a který na výstavu dorazil úplně z jiných krajů. Výstava je mezinárodní a patriot se ve vás určitě alespoň na okamžik probudí, až tu mezi betlémy spatříte i nějakého českého či slovenského reprezentanta. 

Další betlémy jsou k vidění v mnohých římských bazilikách, kostelích a kapličkách. Jeden z největších bývá vystaven v bazilice Sv. Jana v Lateráně. Přímo před touto bazilikou navíc najdete stánky vybízející k vánočnímu nakupování.

Oslaďte si Vánoce tradičními specialitami

PanettonePanettone

Lákadlem adventního Říma jsou bezesporu i výborné místí speciality. Italské Vánoce voní po torrone, pandoro, panettone, sušším či vláčnějším italském cukroví, sušeném ovoci, oříškách,... Pandoro (neboli „zlatý chlebíček“) je jakousi italskou vánoční „bábovkou“ a od svého „bratříčka“ panettone se liší tím, že neobsahuje hrozinky, kandované ovoce, čokoládové kousky a podobné přísady. Panettone totiž ingrediencemi připomíná náš biskupský chlebíček. 

Torrone je měkký turecký med s různými příchutěmi, který často obsahuje oříšky a je politý čokoládou.

Čtení na podobné téma5x sladké pokušení italských Vánoc: klasický panettone i regionální pochoutky Přečíst

Aby vás počasí nezaskočilo...

Svatopetrské náměstí s vánočním stromemSvatopetrské náměstí s vánočním stromem

Až se do Říma v době adventu vydáte, pro jistotu si s sebou přibalte deštník. Přeháňky jsou tu v zimním období poměrně časté. Sněhové vánice se ale s největší pravděpodobností nedočkáte. Aby v Římě napadl sníh a udržel se, je spíše raritou. Oblečte se tepleji, ovšem sluneční brýle si doma rozhodně nezapomeňte.

Adventní Řím je okouzlující a chcete-li zažít atmosféru středomořských Vánoc, je tato metropole jasnou volbou. 

Buon Natale a tutti!    

Veselé Vánoce všem! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Milána + NÁKUPY
15. – 18. 2. 2018
Řím pro rodiče a děti
15. – 18. 3. 2018

Řím pro rodiče a děti

13 490 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 32 zájezdů

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 52 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd již 15. března

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/adventni-rim/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z Itálie

Cestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!