+420 608 261 719Napište nám

Fontána čtyř řek: Sochy říčních bohů

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 7. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Fontána čtyř řek Fontána čtyř řek
0 1 2 3 4
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Přímo uprostřed římského náměstí Piazza Navona se nachází originální fontána z dílny slavného italského sochaře Gian Lorenza Berniniho z roku 1651. Fontána čtyř řek, italsky Fontana dei Quattro Fiumi, která byla postavena pro papeže Innocenta X., stojí před vstupem do kostela Sant' Agnese in Agone a kousek od Palazzo Pamphilj, bývalého paláce papeže Innocenta X. a rodiny Pamphilij. 

Složení fontány

Ze středu kašny vystupují travertinové kameny, které podpírají sochy říčních bohů, nad nimiž se tyčí egyptský obelisk. Na úplném vrcholku obelisku je umístěna holubice s olivovou ratolestí v zobáčku, symbol rodiny Pamphilj. Sochy říčních bohů reprezentují čtyři velké světové řeky z kontinentů, v nichž měl papež duchovní autoritu.

Nil symbolizuje Afriku, Dunaj Evropu, Ganga Asii a Río de la Plata představuje Ameriku. Kašna je velmi bohatě zdobena zvířaty, ovocem a květinami, které ukrývají spoustu významů.

Symbolika soch

Symbolika se projevuje i v sochách samých, například Ganga drží dlouhé veslo, které představuje splavnost. Socha Nilu je částečně zakrytá, protože tehdy nebylo známo, kde Nil pramení. Dunaj se dotýká papežského erbu, což vyjadřuje, že je nejbližší řekou k Římu. Río de la Plata sedí na mincích, které reprezentují bohatství Ameriky, ale zároveň je vystrašená hadem, který symbolizuje, že ono bohatství by mohlo být ukradeno.

Do 17. století, kdy byla fontána slavnostně odhalena, v Římě neexistovaly fontány takové krásy a pompéznosti. Kromě výzdoby, která souvisela s papežskými symboly, měly totiž fontány zcela pragmatické využití, zásobovaly místní obyvatele vodou. 

Pokud máte rádi romantickou atmosféru, vydejte se na prohlídku fontány i náměstí Piazza Navona v podvečer, kdy zapadá slunce a krása tohoto místa je ještě působivější.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/fontana-ctyr-rek/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám