+420 608 261 719Napište nám

Divadlo San Carlo: Centrum operního světa

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 23. 5. 2014 | Aktualizováno: 11. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Divadlo San Carlo Divadlo San Carlo
0 1 2 3
Itálie (Neapol)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Neapole

Víte, že...

Divadlo San Carlo bylo postaveno architektem Angelem Caraselou, který ho na žádost krále Karla III. propojil chodbou s palácem panovníka? Král tak mohl kdykoli nerušeně přicházet a užívat si do sytosti kultury i společenského dění.

Fanoušci divadel a opery obzvlášť si v Neapoli přijdou na své. Itálie obecně byla vždy centrem operního světa. Do 17. století byly nejvýznamějším operním městem sice Benátky, ale poté se těžiště opery posunulo směrem na jih, do Neapole. V Neapoli sídlily slavné operní školy a místní královský dvůr finančně podporoval vznik nových operních děl.

Od konce 17. století po současnost jsou opery vzniklé v Neapoli charakteristické svým temperamentem a velikou zpěvností. Opery, stejně jako jejich návštěvníci, se vyznačovaly především veselostí, což bylo na evropské poměry velmi nezvyklé. Dokonce je známo, že během představení se prodávala zmrzlina, během níž nezpívaly tzv. primadonny, ale tzv. secondo donny.

Další divadla v Neapoli

Krom jiných divadel, jako Teatro dei Fiorentini a Teatro Nuovo, vzniklo v Neapoli asi nejslavnější operní divadlo, Teatro San Carlo. Budova je dílem Španělů, konkrétně krále Karla III., který nechal divadlo pojmenovat po Karlu Boromejském. Budova byla sice dokončena roku 1773, ale dnešní podoba je výsledkem několika rekonstrukcí.

Osud divadla, které je od roku 1867 spravované městem, velmi ovlivnila II. světová válka. Bombardování divadla způsobilo rozsáhlé škody, které napravila až rekonstrukce z roku 1946. Monumentální divadlo z vnějšku vůbec nepůsobí velkým dojmem, naopak. Těžko byste odhadovali, že zabírá plochu 3680 metrů čtverečních a vejde se do něj přes 3 000 diváků a 200 hudebníků.

Výjimečné je divadlo i tím, že od svého počátku bylo sídlem neapolského baletu. Po divadlech v Miláně, Římě a Benátkách, je San Carlo čtvrtým nejvýznamějším operním domem Itálie, které hojně hostí celosvětově uznávané hvězdy operního světa. Při návštěvě Neapole byste jej proto rozhodně neměli minout.

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Neapole

Zobrazit aktuální zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/divadlo-san-carlo/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Neapole na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + POMPEJE + VESUV (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel 3* v Římě
  • snídaně
  • 12 990 Kč
To nejlepší z Říma + POMPEJE + VESUV (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Římě
  • snídaně
  • 13 490 Kč

Přidejte se k nám