+420 608 261 719Napište nám

Jeruzalém: Nejpodivuhodnější město světa

Katarína Maruškinová
   

Autor: Katarína Maruškinová, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 11. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Výhled z Olivetské hory na Jeruzalém Výhled z Olivetské hory na Jeruzalém
0 1 2 3 4 5 6 7

Doporučujeme

V Jeruzalémě si dávejte pozor na kapsáře, kteří jsou zejména na turisticky frekventovaných místech, jako je Olivetská hora.

Jeruzalém je muzeem pod širým nebem a zároveň i moderním městem, ve kterém se přítomnost prolíná s minulostí. Je duchovním místem křesťanů, židů i muslimů, a proto tady potkáte černě oděné muže, spěchající do synagogy, uslyšíte hlas muezzina, volajícího muslimy k modlitbě, i vyzvánění zvonů na kostelních věžích. A to vše se mísí se zvuky z tržnice a běžných domácností. Jeruzalém je zcela jistě nejpodivuhodnějším městem na světě.

Důvodů, proč navštívit Jeruzalém, je mnoho. Nemusí jít jenom a duchovní cestu a snahu najít návod na život. Jeruzalém je městem, ve kterém se psaly dějiny – najdete tady stopy všech významným starověkých a středověkých kultur. Jeruzalém dýchá historií a zároveň je městem, které pulzuje životem. 

Čtyři tváře starého města

Určitě byste si měli vyhradit nejméně jeden den na prozkoumání starého města. Obklopují ho 4 kilometry dlouhé hradby a dovnitř se vstupuje jednou ze sedmi bran. Ta osmá, takzvaná Krásná, je zazděná. Po uhrazení vstupného u Jaffské nebo Damašské brány je možné se po hradbách projít a mít tak nejlepší výhled na město ze všech stran. 

Staré město je rozděleno na čtvrť židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou.

V Židovské čtvrti uvidíte například římskou ulici – cardo – původně hlavní jeruzalémskou tepnu s podloubím a krámky – nyní pasáž s luxusními galeriemi a butiky. Mezi kameny ve Zdi nářků můžete vložit lísteček s nějakým vaším tajným přáním a na náměstí u synagogy Churva pak můžete posedět v některé z kaváren a pozorovat čilý ruch.

V muslimské čtvrti si nenechte ujít hlavní súk s nejrůznějšími orientálními výrobky a podívejte se ke Skalnímu chrámu s nepřehlédnutelnou zlatou kopulí. Touto čtvrtí také prochází současná křížová cesta (via Dolorosa), která začíná u Lví brány a končí u Chrámu Božího hrobu, místa ukřižování, pohřbení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Do křesťanské a Arménské čtvrti se nejsnadněji dostanete Jaffskou branou. V nedaleké Citadele můžete zavítat do Muzea dějin Jeruzaléma. U arménských obchodníků si určitě vyberete hezký dárek – modře zdobenou keramiku nebo kvalitně zpracované šperky.

Olivová hora a Getsemanská zahrada

Pokud opustíte staré město a vydáte se směrem na východ, dojdete na Olivovou horu a místa spjatá s posledními dny Ježíše. Můžete se projít v Getsemanské zahradě a navštívit Chrám národů, podívat se na ruský chrám Máří Magdalény, do hrobky Panny Marie nebo na rozsáhlý židovský hřbitov. Z Olivové hory budete mít krásný výhled na Skalní chrám a staré město. 

Nezapomeňte na vhodný oděv

Pamatujte na potřebu přiměřeného oblečení (stojí za to držet se pravidla „zahalená ramena a kolena“) a vyhněte se návštěvě v pátek a v sobotu, kdy není možné navštívit Chrámovou horu ani fotit u Zdi nářků (od západu slunce v pátek do západu slunce v sobotu).


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/jeruzalem/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
 • volná místa
 • Ústí nad Labem nebo Praha
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Adventní Vídeň (autobusem z Brna) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Vídeň (autobusem z Brna)
 • volná místa
 • Mikulov nebo Brno
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Přidejte se k nám