San Gimignano: Manhattan středověku v srdci Toskánska

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4124x

San Gimignano je malebné městečko v Toskánsku, kterému se přezdívá „Manhattan středověku“.

Vyberte si z našich zájezdů do San GimignanaZobraz zájezdy

Víte, že... 

Město obepínají 2 km dlouhé hradby s několika vstupními branami? Nejhezčí z nich je Porta San Giovanni ze 13. století.

Už z dálky ho v toskánské krajině rozpoznáte. Jeho dochované středověké věže, které kdysi poukazovaly na moc a bohatství jejich majitelů, na dálku tvoří charakteristickou siluetu města. San Gimignano je známé jako „Toskánský Manhattan“ i jako „Manhattan středověku“. A kromě věží tu mají také výborné toskánské víno i jiné dobroty a panuje zde příjemná atmosféra.

Městečko San Gimignano najdete na malém návrší v malebném Toskánsku, přibližně 30 km od krásné Sieny. V minulosti leželo na důležité obchodní a poutní stezce Via Francigena, vedoucí ze severní Evropy do Říma. Proto město neobyčejně vzkvétalo. Zatímco jinde v Evropě se ještě místo po kamenné dlažbě chodilo po udusané hlíně, ve velmi rozvinutém San Gimignanu už se zabývali spíše detaily ve výzdobě paláců a podobnými „vychytávkami“.

Krásu středověku zakonzervoval mor 

Vše se ovšem změnilo roku 1348, kdy v San Gimignanu propukla morová epidemie a město se poté dostalo do područí Florencie. Jeho sláva upadla. Tragédie pro tehdejší společnost ovšem byla tak trochu štěstím pro nás. Středověké domy už se totiž od té doby nepřestavovaly, nikdo se o ně moc nezajímal, a tak zůstaly zachovány ve své původní podobě.

Zejména od 20. století jezdí San Gimignano obdivovat mnozí návštěvníci, v roce 1990 bylo historické centrum města zapsáno na prestižní seznam UNESCO

Vysoké věže jako místní chlouba

Charakteristických vysokých kamenných věží bylo ve městě 72. Říká se jim i rodové věže, a když vznikaly, snažily se výškou překonat jedna druhou. Městští patriciové, často zámožní obchodníci, si je totiž budovali jako výraz svého bohatství a moci. Každý si přál mít vyšší věž, než má jeho soused. Rodové věže měly zároveň obrannou funkci, proto mnohdy nemají ani okna.

Dnes jich v San Gimignanu zůstalo 15. Nejvyšší z nich – Torre Grossa – se tyčí do výšky 54 metrů a kdysi určovala maximální výšku, kterou ostatní věže nesměly přesáhnout. Místní se při stavbě věží předháněli natolik, že často překračovali hranici technických možností, proto roku 1255 radní vydali zákaz stavby nových věží. Jen o něco málo nižší než Torre Grossa je věž u Palazo del Podestà, vysoká 51 metrů.

Co si dál nenechat ujít? 

K největším pamětihodnostem v téměř osmitisícovém městečku dále patří katedrála La Collegiatta, postavená v 11. století v románském slohu. O dvě století mladší je Palazzo del Popolo, dokončený v roce 1298, ve kterém dnes sídlí radnice. Jeho nádvoří zdobí četné šlechtické erby a fresky, na nichž se podíleli malíři sienské školy.

Na okrajích travertinové studny na malebném náměstí Piazza della Cistarna jsou patrné hluboké rýhy, které dokládají, že se ze studny po staletí na provazech vytahovala vědra s vodou.

Úzkou uličkou můžete vystoupat k místnímu hradu – Il Castello. Viditelná už je dnes jen jeho zřícenina, kterou obklopuje městský park. Vyjít až sem ovšem stojí za to už kvůli nádherné vyhlídce: půvabnou scenérii s městskými věžemi odtud budete mít jako na dlani.

Neuvěřitelně fotogenické město 

San Gimignano je městečko, které je neuvěřitelně fotogenické. Navíc tu panuje příjemná atmosféra a místní úzké vydlážděné uličky jsou plné stylových butiků se suvenýry, vinoték s toskánskými víny, kaváren, zmrzlináren a dalších obchůdků s typickými místními produkty.

Za příjemný bonus lze považovat to, že město je harmonicky zasazeno do lehce zvlněné toskánské krajiny, poseté háji olivovníků, vinicemi a zároveň plné uměleckých pokladů. Jeden z nich – San Gimignano – byste si při návštěvě Toskánska rozhodně neměli nechat ujít.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Milána + NÁKUPY
15. – 18. 2. 2018
Řím pro rodiče a děti
15. – 18. 3. 2018

Řím pro rodiče a děti

13 490 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 32 zájezdů

Itálie (San Gimignano)

Toskánská perla středověku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do San Gimignana

Zobrazit aktuální zájezdy do San Gimignana

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 24. května

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/san-gimignano/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z Itálie

Katalog plný inspirace!

Zdarma poštou až k vám.
Zájezdy, články, fotky, infografiky.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!