Stará radnice: Pohádková učebnice slohů a sídlo nejstaršího muzea na Slovensku

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 3. 11. 2017 • Přečteno 235x

Při návštěvě bratislavské Staré radnice se ocitnete v někdejší soudní síni i v žaláři, pokocháte se výhledem z věže a dozvíte se mnoho zajímavostí z dějin města.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobraz zájezdy

Víte, že...

Muzeum města Bratislavy je nejstarším muzeem na Slovensku? Bylo založeno roku 1868.

Původně zde sídlila městská samospráva, dnes si v jedné z nejpůsobivějších budov přímo v srdci města mohou návštěvníci prohlédnout sbírky Muzea města Bratislavy. Stará radnice je tak trochu „učebnicí architektonických slohů“ i místem, kde se dozvíte takřka vše o dějinách Bratislavy. Po zdolání úzkých schodů do její věže si budete moci vychutnat nádherný panoramatický výhled na okolní domy i do daleka. Budova má zajímavou střechu s barevnými glazovanými taškami a celkově působí pěkně pohádkově.

Budova Staré radnice prošla řadou úprav a byla několikrát rozšiřována. Jednotlivé stavební úpravy ovšem neznamenaly zánik původního, a díky tomu dnes můžeme na jedné jediné budově obdivovat různé slohy z doby od 13. až do 20. století. Dochovala se zeď s cimbuřím, gotický podjezd i renesanční arkády na nádvoří. Radniční věž zdobí barokní kupole.

K zasedání městské rady se využíval již původní dům rychtáře Jakuba. Byl ovšem nedostačující, a proto město odkoupilo i sousední domy – Pawerův a Ungerům – a k radnici je připojilo.

Troufnete si na věž?

Starou radnici zdobí erb města Starou radnici zdobí erb města

Radniční věž plnila obrannou i informační funkci – trubači z jejího ochozu vyhlašovali zasedání městského sněmu, volbu panovníka i další významné události. Zdobí ji hodiny, považované za nejstarší veřejné hodiny v Bratislavě. Těsně pod nimi je umístěný zlatý glóbus, ukazující fáze měsíce.

Budete-li si radniční věž prohlížet směrem od Hlavního náměstí, spatříte nalevo od spodního gotického okna dělovou kouli. Byla sem zazděná jako připomínka na odstřelování Bratislavy napoleonskými vojsky roku 1809.

Na rohu věže bdí socha Madony s Jezulátkem. Podle legendy to byla právě ona, která naučila měšťany uklízet veřejná prostranství. Pohrozila jim totiž, že pokud bude muset nadále snášet velkou špínu a silný zápach, odejde.

Výstup na ochoz je součástí prohlídky muzea v radnici. Nabízí nádherný výhled na město i do jeho okolí.

Do archivu i do žaláře

Radnice má působivý arkádový dvůr Radnice má působivý arkádový dvůr

Radnice má patrně nejhezčí nádvoří v Bratislavě. Zdobí ho renesanční arkády ze 16. století. Díky dobré akustice se na něm pořádají různé kulturní akce. Z nádvoří se vchází do interiéru Staré radnice, která dnes slouží jako Muzeum města Bratislavy, věnující se jeho dějinám od pravěku až do konce 30. let 20. století. K dispozici jsou v něm i vícejazyčné dotykové informační tabule.

Při prohlídce rozličných exponátů, mezi nimiž nechybějí mince, nejrůznější nástroje, nádoby, oděvy či technické vymoženosti, se návštěvníci dostanou i do soudní síně se zajímavým stropem, zdobeným štukovou výzdobou. Nazývá se „Pompejská síň“, protože inspirací k její výzdobě byly nástěnné malby v italských Pompejích a v Herculaneu. Působivý je městský archiv s hlubokými zásuvkami, určenými na uchovávání vzácných písemností.

Vstup do podzemí lze doporučit jen otrlejším povahám. V prostorách, které byly v minulosti využívány jako městský žalář, jsou dnes vystaveny a popsány mučicí nástroje.

A proč je vlastně radnice „stará“? Svému odvěkému účelu již neslouží, dnes se městští radní scházejí v budově nové radnice na sousedním Primaciálním náměstí. Jako podhradní radnice patrně nějakou dobu sloužila i renesanční budova na Zámeckých schodech, vedoucích k Bratislavskému hradu.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 30 zájezdů

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zobrazit aktuální zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. prosinceURL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/stara-radnice/Cestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!