Mnichov: město umění, klobásy a piva

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25993x

Mnichov je městem s mnoha kulturními památkami, které jednou do roka ožívá festivalem piva a klobásek.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Velmi známá je zdejší lidová slavnost Oktoberfest, při které se zpívá, tančí, jedí se klobásy se zelím a pije se pivo?

Mnichov (München) je metropolí celého německého jihu, která se může pochlubit noblesní architekturou a spoustou kulturních akcí, které se tady konají – třeba legendárním Oktoberfestem. 

Umění se v Mnichově vždy těšilo velké přízni a dodnes zdejší Akademie výtvarného umění patří k nejlepším v Evropě. 

Z historie Mnichova

Počátek Mnichova se datuje do 8. století, když mniši z Tegernsee založili klášter, u kterého vznikla osada Markt nach Munichen (Tržiště mnichů). Ve 13. století se zde usídlil rod vévodů Wittelsbachů a na počátku 16. století se Mnichov stal hlavním městem Bavorska. V průběhu 19. století se rozvinul průmysl a začalo zde studovat mnoho umělců, například i Josef Mánes, Karel Purkyně a jiní.

Na počátku 20. století byli Wittelsbachové sesazeni, avšak Bavorský svobodný stát také dlouho nevydržel, brzy patřil pod Německou říši. V roce 1938 zde byla podepsaná tzv. Mnichovská dohoda – „o nás bez nás“, kdy o českém pohraničí rozhodli Německo, Velká Británie, Itálie a Francie. Během 2. světové války bylo město z poloviny zničeno.

Pamětihodnosti v Mnichově

Významným náměstím je Karlzplatz, jehož západní brána Karlstor patřila k městským hradbám. V přilehlé starobylé „ulici kupců“ stojí Stará akademie, krásný renesanční jezuitský kostel sv. Michala s obrovskou valenou klenbou a Lovecké muzeum s barokními a rokokovými zbraněmi a úžasnými trofejemi.

Za centrum města je považováno Marienplatz, které se může pochlubit barokním mariánským sloupem a okouzlující Rybí kašnou. Na náměstí se nachází i Stará a Nová radnice. Věž Nové radnice zdobí orloj se zvonkohrou, která se rozezní denně v 11:00 a ve 12:00 (od května do října také od 17:00) tancem bednářů a turnajem rytířů. Nádhernou ukázku italského baroka můžete zhlédnout v kostele Nejsvětější trojice.

Muzea v Mnichově

V Rezidenci bavorských králů dnes sídlí muzeum s úžasnou sbírkou egyptského umění, pokladnice s korunovačními klenoty a Rezidenční divadlo nádherně zdobené štuky a freskami. Rozhodně stojí za to si chvíli odpočinout v přilehlých zahradách, které byly vybudovány ve francouzském stylu.

V Mnichově se nachází jedna z nejslavnějších světových galerií – Alte Pinakothek, kde si návštěvníci mohou prohlédnout malířské umění od 14. do 18. století včetně takových velikánů jako Gaugina, Moneta, Maneta a dalších. Muži zajisté ocení Muzeum BMW.

Co je zajímavého v okolí?

Přibližně 10 kilometrů od centra leží zámek Nymphenburg, který patří k nejkrásnějším v celé Evropě. Může se pochlubit barokním a rokokovým sálem a je z něj pěkný výhled na přilehlou francouzskou zahradu s množstvím jezírek, kanálů, zámečků, krásných pavilonů a zajímavých soch. Má i svou botanickou zahradu, která naskýtá možnost zhlédnout rozsáhlou sbírku vzácných rostlin.

V okolí můžete navštívit i první koncentrační tábor Dachau, který byl zřízen roku 1933 a prošlo jím 300 tisíc vězňů (zejména Židů, Romů, homosexuálů a politických odpůrců), z nichž zde 30 tisíc zemřelo.

Navštivte Mnichov, který bývá označován jako „město piva a párků“ a přesvědčte se na vlastní oči, že toho nabízí mnohem víc.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mnichov/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024