+420 608 261 719Napište nám

Varšava: Hlavní město, které skrývá spousty krás

Markéta Jargusová
   

Autor: Markéta Jargusová, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 5. 2015 | Aktualizováno: 11. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Sloup na počest Zikmunda III. Vasy Sloup na počest Zikmunda III. Vasy
0 1 2 3
Polsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 7 zájezdů do Polska

Varšava leží ve středním Polsku. Má dvě části, Staré město a část Praga – moderní čtvrť s hotely, zoologickou zahradou a ruskou tržnicí, které odděluje řeka Visla. A jak už to tak v hlavních městech bývá, je tady centrum průmyslu, vzdělání, služeb a umění – navštívit můžete Národní divadlo, Národní filharmonický orchestr a dalších asi 30 divadel.

Hlavní město Polska Varšava je hlavní teprve od roku 1596 (předtím byl hlavním městem Krakov). Varšava patří k největším v zemi a zároveň také k těm, na kterých se druhá světová válka podepsala nejvíce. Po druhé světové válce měla Varšava jako hlavní město Polska na mále.

Přes 90 % budov bylo ve městě zničeno, lidí tady také moc nezůstalo, a proto Varšavě hrozilo, že přijde o status hlavního města. Po válce se polemizovalo o přesunutí hlavního města jinam, nakonec se však město obnovilo.

Varšavské Staré město

Stare Miasto, jak mu Poláci říkají, bylo po druhé světové válce od základů znovu postaveno. V rozsáhlé rekonstrukci trvající od roku 1949 až do 1963 se podařilo obnovit vzhled města tak, aby budovy vypadaly jako 200 let staré. Dnes v této části Varšavy najdete spoustu památek, proto je také Staré město zapsáno na Seznamu světových památek UNESCO.

Sloup Zikmunda III. Vasy

Plac Zamkowy (Zámecké náměstí) má trojúhelníkový tvar a odtud se také většinou začínají všechny prohlídky. Ve středu náměstí ční do výšky 22 metrů sloup na počest Zikmunda III. Vasy. Ten se zasloužil o přestěhování hlavního města z Krakova do Varšavy. Sloup stojí už od roku 1644 a je druhým nejstarším světským památníkem v Polsku. Prvenství mu vyfoukl gdaňský Neptun.

Královský zámek

Na východní straně Zámeckého náměstí stojí Královský zámek (Zamek królewski). Založen byl už ve 14. století. Za jednu z nejimpozantnějších částí se považuje Velké apartmá v prvním patře zámku.

Je tady obrovská malba na stropě s názvem Rozplétání chaosu, kterou vytvořil Marcell Bacciarelli a v rytířském sále si pak můžete prohlédnout dochované originály šesti pláten, která popisují polskou historii. Za zhlédnutí stojí i mramorový pokoj s 22 portréty polských králů.

Nejstarší z varšavských kostelů

Ve Varšavě musíte vidět nejstarší z varšavských kostelů, novogotickou katedrálu sv. Jana. Postavena byla na počátku 15. století na místě dřevěného kostela a novogotickou podobu dostala po válce. Prohlédnout si můžete i renesanční náhrobek azovských vévodů z červeného mramoru a v kryptě náhrobek spisovatele Henryka Sienkiewicze.

Barbakan

Barbakan představuje zbytky obranného opevnění, které kdysi obklopovalo město. Dnes tvoří přechod mezi Starým a Novým městem a je hlavní turistickou atrakcí.

Rynek Starego Miasta

Ve Varšavě mají také Staroměstské náměstí (Rynek Starego Miasta) a je to nejhezčí varšavské náměstí. Uprostřed náměstí je k vidění socha mořské panny, Syreny. Socha byla odlita už v roce 1855 a představuje symbol města. Můžete tady vidět i dokumentární film o rekonstrukci města, který se promítá několikrát denně.

Palác kultury a vědy

Výšková budova v centru Varšavy je nejznámější památkou socialistického realismu. Dříve byl známý i pod názvem „Dar národů Sovětského svazu“. Palác je nejmladší památkou, otevřen byl v roce 1955 a zároveň je nejvyšší budovou ve Varšavě, měří 234,5 metrů. V paláci najdete několik muzeí a ve 30. patře ve výšce 114 metrů i vyhlídkové patro.

Památník varšavského povstání

Tento působivý památník stojí na křižovatce ulic Długa a Bonifraterska a má připomínat jednu z velkých kapitol varšavské historie. Ve městě najdete i Muzeum Varšavského povstání.

Nejkrásnější barokní palác

Kousek od památníku, na protější straně Bonifraterské ulice, narazíte na jeden z nejkrásnějších paláců ve Varšavě, na Palác Krasinských.

Citadela

Na západním břehu řeky Visly a směrem na sever od části Nové Město stojí městské opevnění z 19. století. Citadela, polsky Cytadela, však nebyla původně vybudována na obranu města, ale proto aby zastrašila obyvatele Varšavy.

Ve Varšavě je toho k vidění mnoho. Od památek, přes muzea až k relaxačním místům, jako je třeba překrásný park Łazienki nebo parkový a palácová komplex Wilanów. Pokud se vydáte do hlavního města Polska, určitě nebudete zklamáni, protože ve Varšavě je stále co obdivovat.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zobrazit aktuální zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. prosince


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/varsava/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Krakova na téma: Adventní zájezdy

Adventní Krakov (autobusem z Ostravy) 18. 12. – 18. 12. 2016 (1 den)

  • volná místa
  • Český Těšín, Frýdek-Místek nebo Ostrava
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 620 Kč
  • volná místa
  • Poděbrady, Hradec Králové nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 2 490 Kč

Přidejte se k nám