+420 608 261 719Napište nám

Bazilika sv. Marka: Elegantní budova, kde na vás dýchá historie

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 8. 4. 2014 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Bazilika sv. Marka Bazilika sv. Marka
0 1 2 3
Itálie (Benátky)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 10 zájezdů do Benátek

Víte, že…

Při rozsáhlém požáru budovy v 10. století, zemřeli jediní lidé, kteří věděli, kde jsou uloženy ostatky sv. Marka? O více než století později byly náhodou znovu nalezeny, když se neznámo proč zřítil jeden ze sloupů. Od té doby jsou bezpečně uchovávány v kryptě kostela.

Na krásu a eleganci benátských budov budete po návštěvě Benátek ještě dlouho vzpomínat. Vychutnejte si proto benátské památky do sytosti. Jsou originální, půvabné a dýchá z nich historie. 

Počátky Baziliky

Speciálním uměleckým dílem je majestátní Bazilika sv. Marka, nacházející se na stejnojmenném náměstí. Její výjimečnost na první pohled bije do očí. Aby ne, jde totiž o nejzachovalejší příklad byzantské architektury vůbec. Její historie sahá až do 9. století, kdy dva benátští kupci získali v Konstantinopoli ostatky mučedníka a evangelisty, sv. Marka, který je dodnes patronem města. Pro uložení ostatků bylo potřeba postavit důstojný a velkolepý chrám.

S jeho stavbou se začalo kolem roku 828, přičemž přestavován byl během historie několikrát. I přes četné renovace a rekonstrukce si Bazilika zachovala svůj nezaměnitelný byzantský ráz. Ani gotické úpravy ze 14. století nebyly tak rozsáhlé, aby výrazně změnily vizáž budovy.

Součásti Baziliky

Půdorys budovy je ve tvaru řeckého kříže. Střechu tvoří pět kopulí, přičemž hlavní průčelí sestává z předsíně, která je zastřešena dalšími osmi menšími kopulemi. Průčelí má pět oblouků, v nichž můžete obdivovat bohatou mozaikovou výzdobu s křesťanskou tématikou, mohutné sloupy i působivé sochy. Všimněte si zejména majestátního bronzového čtyřspřeží, které do Benátek přivezli křižáci z Konstantinopole. Původně však čtyřspřeží zdobilo starověký Řím, odkud ho Konstantin I. Veliký převezl do Byzantské říše. Socha, kterou uvidíte, je replika. Originál je umístěn uvnitř Baziliky, v muzeu.

Mozaiková výzdoba pokračuje i v interiéru kostela. Z 4 200 čtverečních metrů barevných skleněných kostiček vás budou přecházet oči. Ne jinak tomu bude i u oltáře, který nese jméno Pala d'Oro, a je úžasnou ukázkou práce zlatotepců. Oltář, stejně jako muzeum uvnitř baziliky, můžete navštívit za malý poplatek. Zbytek interiérů je k prohlédnutí zdarma

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Benátek

Zobrazit aktuální zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-sv-marka-benatky/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek na téma: Zájezdy na karnevaly

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Karneval v Benátkách (autobusem z Ostravy) 25. 2. – 27. 2. 2017 (3 dny)

  • volná místa
  • Olomouc, Brno nebo Ostrava
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 1 690 Kč

Přidejte se k nám