+420 608 261 719Napište nám

Kostel Santa Maria della Salute: Místo víry

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 22. 4. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Kostel Santa Maria della Salute Kostel Santa Maria della Salute
0 1 2 3 4
Itálie (Benátky)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 10 zájezdů do Benátek

Tip pro vás:

Každoročně 21. listopadu se v kostele Santa Maria della Salute konají oslavy Festa della Salute. V tento den přicházejí věřící do kostela, aby zapálili svíčku jako připomenutí konce morové epidemie z roku 1630. Jedině v tento sváteční den si lze prohlédnout celý interiér chrámu, včetně hlavního portálu i hlavního oltáře, který zdobí sousoší nazvané Panna Marie vyhání mor.

Až se budete blížit lodí po Velkém kanálu (Canal Grande) k centru Benátek, jedna z prvních věcí, které si všimnete, bude bílá kopule renesančního kostela Santa Maria della Salute. Bez této dominanty by panorama „města na vodě“ nebylo jistě tak malebné a rozmanité.

Ochrana před morem

Kostel, jehož výstavba byla zahájena v roce 1631, stojí u ústí Velkého kanálu. Je podpírán více než milionem dřevěných pilotů, které brání jeho zřícení. Jak nasvědčuje jméno chrámu, jeho stavba byla spojena s Pannou Marií, na jejíž počest nechal senát kostel postavit. Panna Marie prý zachránila obyvatele Benátek před morem, který do té doby zlikvidoval více než třetinu tehdejší benátské populace.

O originální podobu chrámu se zasloužil architekt Baldassare Longhena, který postavil v Benátkách i celou řadu dalších staveb. Přestože zvenku budova působí monumentálním až pompézním dojmem, interiér je spíše střídmý. I zde ovšem návštěvníka čekají poklady nesmírné ceny. Uvnitř kostela můžete obdivovat šest kaplí, kněžiště s kopulí, vzácné obrazy, fresky i plastiky.

Tizianovy stropy

K nejvíce ceněným malbám chrámu Santa Maria della Salute patří stropní dekorace se starozákonními výjevy, jejichž autorem je slavný Tizian. V interiéru jsou vystaveny i jeho další díla, například Seslání ducha svatého z roku 1550. Kromě Tizianových obrazů je možné vidět i několik děl dalšího význačného renesančního umělce Jacopa Tintoretta, jehož styl malby předznamenával baroko. Jeho malba Svatba v Káni Galilejské z roku 1561 visí na zdi přímo naproti vchodu.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Benátek

Zobrazit aktuální zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/kostel-santa-maria-della-salute/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek na téma: Zájezdy na karnevaly

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Karneval v Benátkách (autobusem z Ostravy) 25. 2. – 27. 2. 2017 (3 dny)

  • volná místa
  • Olomouc, Brno nebo Ostrava
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 1 690 Kč

Přidejte se k nám