+420 608 261 719Napište nám

Monastiraki: Místo, kde se drží tradice

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 16. 5. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Náměstí Monastirakiou Náměstí Monastirakiou
0 1 2 3 4 5 6
Řecko (Athény)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 9 zájezdů do Athén

Společně s Plakou je čtvrť Monastiraki (řecky Μοναστηράκι) turisticky nejatraktivnější, protože je považována za nejtradičnější. Čilému pohybu turistů napomáhá i to, že je tady zakázán silniční provoz a vznikla tak jedna z největších pěších zón v centru Athén.

Svůj název získala čtvrť podle hlavního náměstí Monastirakiou, na němž stojí malý kláštěrní kostel (=monastiraki) pravděpodobně ze 17. století. 

Hadriánova knihovna

Na náměstí Monastirakiou stojí Hadriánova knihovna, jejíž stavbu financoval filhelénský římský císař Hadrián. Budova měla sloužit jako uložiště vzácných řeckých spisů. Původně měla tato stavba podobu uzavřeného nádvoří o rozměrech 70 × 100 metrů s podloubím a stovkami sloupů. V knihovně byly dva velké sály, kde mohli studenti studovat či poslouchat přednášky. Budova měla pravděpodobně 3 patra a ukrývala více než 20 000 pergamenů. V současnosti prochází stavba dalekosáhlou rekonstrukcí, originálně se totiž dochovalo jen několik sloupů a kousek mozaiky na podlaze.

Muzeum keramiky

Tsisdarakosova mešita neboli dnešní Muzeum keramiky stojí hned vedle Hardiánovy knihovny. Samotná mešita pochází z roku 1759 a po vyhlášení nezávislosti nad Tureckem, kdy byl z mešity odstraněn minaret, byla přeměněna na kasárna, později pak na vězení a po 1. světové válce zde vzniklo toto muzeum, to však ocení snad jen opravdoví znalci starověké keramiky.

Bleší trh

Dnes je na náměstí i v jeho blízkosti soustředěn typický bleší trh, jehož tradice sahá do období turecké nadvlády nad Řeckem. V místních krámcích a stáncích najdete nejen hadříky, hudební nástroje, kempingové vybavení, starožitnosti, ale i oříšky, sladkosti, ovoce, zeleninu, gyros apod.

Doporučujeme

Pokud toužíte vychutnat si výhled na večerní nasvětlenou řeckou agoru a Akropoli, nejjednodušším řešením je vyhlédnout si stůl v některé z místních taveren, dát si nějakou výbornou řeckou specialitu a s vínem v ruce se prostě jen tak kochat.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/monastiraki/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Athén na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy) 17. 3. – 20. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 11 490 Kč

To nejlepší z Athén (letecky z Bratislavy) 25. 3. – 28. 3. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám