+420 608 261 719Napište nám

Plaka: Nejstarší athénská čtvrť

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 16. 5. 2014 | Aktualizováno: 5. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Plaka Plaka
0 1 2 3
Řecko (Athény)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 9 zájezdů do Athén

Víte, že…

Název „plaka“ původně vychází z hovorového výrazu pro slovo „starý“ a je zajímavé, že dokonce ještě v polovině 19. století tvořila tato čtvrť jádro celého města (které se poté přesunulo na nedalekou Syntagmu).

Athénská čtvrť Plaka (řecky Πλάκα) se rozkládá na svazích akropolského vrcholku a je postavená na základech původních starověkých Athén.

Plaku najdete mezi náměstími Syntagma, Monastiraki, chrámem boha Dia Olympského a Zappiem. Jakmile překročíte hranice, které dělí Plaku od „obyčejného“ centra Athén, okamžitě na vás dýchne ona pověstná atmosféra úzkých, řeckých, do kopce zastavěných uliček s barevnými domy pocházejícími převážně z 19. století.

Na místních domech můžete pozorovat typický znak řecké architektury tohoto období, kterým jsou cihlové tašky pokrývající střechy a užití hlav medúz, soch antických bohů a dalších antických motivů na exteriérech budov.

Zajímavosti a památky: mešity, turecké lázně a vězení

Jelikož v době turecké nadvlády byla Plaka čtvrtí, kde žili turečtí místodržící, nalezneme zde ještě dnes mnoho památek na toto období. Ať už se jedná o mešitu Fethija Tzami, která stojí v rohu římského fóra či o pozůstatky islámské školy, tzv. medresy, jenž byla během národněosovobozovacích bojů používána jako nechvalně proslulé vězení.

Veřejně přístupné jsou i turecké lázně, které byly používané až do roku 1965 a dnes jsou po rozsáhlé rekonstrukci opět zpřístupněny a jejich návštěvníci si mohou udělat alespoň malý obrázek o tom, jakou atmosféru měly turecké Athény.

Muzeum, kam se podíváš

V Place se nachází mnoho muzeí, za všechny jmenujme alespoň Židovské muzeum, Muzeum řeckých lidových hudebních nástrojů, Muzeum řeckého lidového umění, Muzeum Athénské univerzity a Muzeum dětí. Plaku navštíví ročně až milion turistů, ale i přesto se v místních křivolakých uličkách můžete cítit jako někde na řeckém ostrově. Duch Plaky je jedinečný a jistě stojí za návštěvu.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/plaka/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Athén na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy) 17. 3. – 20. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 11 490 Kč

To nejlepší z Athén (letecky z Bratislavy) 25. 3. – 28. 3. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám