Pireus: Co moře zpívá pod křídly kormoránů...

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4087x

Nejvýznamnější řecký přístav a zároveň třetí největší městská aglomerace v Řecku.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do AthénZobraz zájezdy

Víte, že…

V současnosti je Pireus se svým půlmilionem obyvatel třetí největší městskou aglomerací v Řecku (hned po Athénách a Soluni)?

Hranice mezi Pireem (řecky Πειραιάς) a Athénami jsou dnes již tak nepatrné, že obě města splývají v jeden celek a Pireus už je považován jen za jedno z předměstí hlavního města Řecka. Ovšem nebývalo tomu tak vždy, ve starověku se jednalo o dvě zcela samostatná města. Původní účel Pirea – námořní přístav – však přetrval až dodnes. Taky už vám v uších zní píseň Milana Chladila a Yvetty Simonové?

Pireus je bezesporu nejdůležitějším přístavem v Řecku a jedním z nejvýznamnějších v celém východním Středomoří. Přístav byl v Pireu vybudován již v 5. století př. n. l., kdy Themistoklés pochopil obrovské výhody, které tento přirozený přístav skýtal. Dílo bylo dokonáno asi o 100 let později, když byla cesta vedoucí z Pirea do Athén dlouhá asi 12 kilometrů obestavěna ochrannými zdmi, jejichž zbytky jsou na různých místech k vidění i dnes.

Vzestup a pád

Během turecké nadvlády význam přístavu upadal a jeho opětovný rozkvět můžeme datovat ihned po vzniku samostatné řecké republiky v roce 1830, kdy zde byl zaznamenán obrovský příliv přistěhovalců z řeckých ostrovů. Po otevření Korintského průplavu v roce 1893 strategický význam Pirea vzrostl ještě více a po roce 1923 se počet jeho obyvatel zvýšil o dalších asi 100 000 imigrantů z Malé Asie. Kromě přístavu je v Pireu také nejvýznamnější průmyslové centrum Řecka – asi právě proto je partnerským městem Pirea naše Ostrava.

Muzea v Pireu

I v Pireu se mimo jiné nachází Archeologické muzeum, kde je k vidění nejen mnoho exemplářů z místních ztroskotaných lodí, ale i nálezů ze starověkého města. Nebyl by to námořní přístav, kdyby zde nesídlilo také Námořní muzeum. Zde můžete zhlédnout repliky jak starověkých lodí, tak i moderních bitevních křižníků. Pokud toužíte po příjemné procházce na březích Saronského zálivu, stačí poodejít od hlavního přístavu a toulat se v přístavišti Zeá, kde budete moct obdivovat moderní a luxusní jachty či v přístavu Mikrolimano, kde je nespočet kaváren a nádherný výhled na moře.

Slavná píseň

Pireus se ale proslavil také díky písny Děti z Pirea. Písničku složil Manos Hadjijakas řecky zpívala Melina Mercouri a česky otextoval Zdeněk Borovec. Slýchávat jste ji mohli v podání Yvetty Simonové a Milana Chladila. 

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Athén + MOŘE
28. 8. – 1. 9. 2018

To nejlepší z Athén + MOŘE

12 490 Kč
z Bratislavy
To nejlepší z Athén
13. – 16. 10. 2018

To nejlepší z Athén

10 490 Kč
z Bratislavy

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. březnaURL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/pireus/

Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaKatalog plný inspirace!

Zdarma poštou až k vám.
Zájezdy, články, fotky, infografiky.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!