+420 608 261 719Napište nám

Syntagma: Hlavní meeting point Athén

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 16. 5. 2014 | Aktualizováno: 7. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Budova parlamentu Budova parlamentu
0 1 2 3 4 5 6
Řecko (Athény)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 9 zájezdů do Athén

Víte, že…

Hotel Grande Bretagne je nejhonosnější a nejdražší hotel v celých Athénách?

Na náměstí Syntagma (řecky Πλατεία Συντάγματος) neboli náměstí Ústavy vedou téměř všechny hlavní athénské dopravní tepny. Proto je náměstí nejen dobrým orientačním bodem, místem setkávání (stejně jako v Praze „pod ocasem“ či v Brně „na Čáře“), ale vzhledem k tomu, že zde sídlí parlament, tak také místem demonstrací a provolávání protivládních hesel.

Budovy na náměstí Syntagma byly postaveny z velké části v moderním 19. století, nade všemi však jistě nejvíc vyniká budova řeckého parlamentu. Ta byla postavena v klasicistním stylu a jejím původním účelem byl královský palác pro Ottu Bavorského, který byl do Řecka dosazen tehdejšími mocnostmi a jehož příchodem se z Řecké republiky stalo na určitou dobu království.

Přímo před budovou parlamentu se nachází hrob neznámého vojína, který je věnován všem, jenž se zúčastnili národněosvobozovacích bojů nad tureckou nadvládou ve 20. letech 19. století.

Střídání stráží

Na náměstíčku před parlamentem se denně v každou celou hodinu střídají stráže, velké slavnostní střídání probíhá vždy v 11 hodin dopoledne. Těmto strážím se řecky říká Evzones a jedná se o pečlivě vybrané příslušníky řecké armády. Každá část jejich uniformy symbolicky odkazuje na významnou událost z řecké historie a svou podobou má uniforma nejblíže ke krojům z oblasti severní Makedonie.  

Hotel, kde chtěli zavraždit Churchilla

Jednou z budov na náměstí je i hotel Grande Bretagne, jehož zevnějšek by však turistu na první pohled jen těžko zaujal. I přesto je hotel pro turisty atraktivní díky tomu, že zde byl na konci roku 1944 spáchán atentát na Winstona Churchilla. Ten na sklonku války přijel do Řecka, aby pomohl vyřešit násilné boje probíhající v té době mezi Řeky. Jeho snaha se však očividně nesetkala s oceněním. 

Největší athénský veřejný park

Královské zahrady hned vedle parlamentu jsou největším athénským veřejným parkem, kde najdete opravdový klid, což je v uspěchaném centru Athén až nečekané, rozhodně však velmi příjemné. Zahrady byly vystavěny pro soukromé účely manželky krále Otty Amálie a v současné době je to spíš stromový než květinový park s klidnými zákoutími, jezírky s želvami a kachnami, je zde i malinká ZOO pro děti s osly, kozami, ovcemi a různými druhy ptáků. V areálu zahrad se nachází budova Zappio, která dnes slouží k výstavním účelům. 

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/syntagma/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Athén na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy) 17. 3. – 20. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 11 490 Kč

To nejlepší z Athén (letecky z Bratislavy) 25. 3. – 28. 3. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám