+420 608 261 719Napište nám

Salisbury: Katedrála a Stonehenge coby kamenem dohodil

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 29. 4. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Katedrála v Salisbury Katedrála v Salisbury
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie (Salisbury)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich zájezdů do Salisbury

Víte, že…

Majestátní věž slavné katedrály se naklání o téměř 80 centimetrů? V minulosti sice proběhly snahy o její vyrovnání, doposud však bez výraznějších úspěchů.

Zkuste se Angličana zeptat na nejvýznamnější chrámy v jeho zemi. Bezesporu mezi prvními, na které si vzpomene, bude katedrála v Salisbury. Nevelké městečko nacházející se v hrabství Wiltshire, je ovšem pověstné nejenom kvůli středověkému chrámu.

Kam se vydat

Turismus zde vzkvétá také zásluhou trhů, které se konají dvakrát týdně, v úterý a sobotu a to již od 13. století. Další zajímavostí, jíž Salisbury vděčí za příliv turistů, představuje nedaleký pravěký monument Stonehenge.

Katedrála a její zajímavosti

Stavba gotické katedrály, jak ji známe dnes, byla zahájena v první polovině 13. století. Dílo, které bylo dokončeno za 38 let, je dodnes vnímáno jako jeden z mistrovských příkladů anglické raně gotické architektury.

Samotná věž s úctyhodnými 123 metry patří k těm nejvyšším v zemi. Katedrála v Salisbury má ovšem ještě jedno specifikum. V jejích útrobách se nachází nejstarší hodiny ve Velké Británii a téměř jistě se jedná také o připomínku nejranějších mechanických hodin světa.

Byly zkonstruovány již roku 1386 a téhož roku vyzdviženy na věž s příznačným názvem Bell Tower. Zde sloužily až do roku 1884, kdy byly nahrazeny hodinami novými. Dílo hodné mistra bylo následně umístěno v dolní části katedrály, v současné době je tedy tato památka přístupná všem návštěvníkům.

Pokud si uvědomíte, že časem těchto hodin se řídili obyvatelé Salisbury bezmála půl tisíciletí, s o to větší úctou a obdivem k jejich tvůrci budete na tento mechanismus odpočítávající čas pohlížet. Ti z vás, kteří touží mít vše zdokumentováno, (ať již prostřednictvím fotoaparátu či videokamery) budou zklamáni, neboť pořizování jakýchkoliv audiozáznamů je v prostoru katedrály zakázáno.

Chrám v Salisbury ovšem nabízí ještě jeden unikát – tím je jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215, nachází se přímo v kapitule katedrály.

Anglie / Velká Británie (Salisbury)

Středověká chlouba Anglie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Salisbury

Zobrazit aktuální zájezdy do Salisbury

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/salisbury/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Salisbury na téma: Zájezdy na týden a více

  • volná místa
  • Brno, Praha nebo Ostrava
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám