+420 608 261 719Napište nám

Aréna Lutetia: Živoucí důkaz velké minulosti města Paříže

Karolína Petrová
   

Autor: Karolína Petrová, Radynacestu.cz

Vydáno: 18. 3. 2016 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Aréna Lutetia Aréna Lutetia
0 1 2 3
Francie (Paříž)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 63 zájezdů do Paříže

Pokud se budete zabývat historií města a hledat nejstarší památku vybudovanou v Paříži, hledání vás dovede právě sem. Schovaná mezi moderními budovami, věžáky z 20. století a ležící v samém srdci Latinské čtvrti, Aréna Lutetia nabízí únik z rušného tempa Paříže. A kam jinam si zajít zahrát pétanque s místními než právě sem?

Podle starého latinského přísloví Chléb a hry byly zejména v pozdním období Římské říše budovány amfiteátry a arény ve všech římských městech, protože měly především symbolizovat bohatství a slávu říše. Avšak Aréna Lutetia je výjimečná především tím, že byla vystavěna jako aréna a amfiteátr zároveň.

Římané rozhodně uměli využít výhod okolí, a i když je Paříž placka, vystavěli Arénu na přirozeném svahu (dnes Montagne Ste-Geneviève) a zbudovali v ní více než třicet řad kamenných sedadel. Jeviště umístili cíleně na východ, tak aby na herce a účinkující dopadaly sluneční paprsky co nejdéle.

Pokud jde o kapacitu amfiteátru, zdroje se v tomto údaji rozcházejí, někteří uvádějí deset tisíc, někteří dvanáct tisíc a jiní až sedmnáct tisíc diváků. Aréna byla pojmenována po původním názvu osady Lutécie, předchůdkyni dnešní Paříže.

Historie arény: 300 let slávy a pak parkoviště pro tramvaje

Aréna byla využívána pouhých tři sta let, na konci třetího století byla totiž zničena nájezdy Barbarů. Amfiteátr byl znovu objeven až v druhé polovině 19. století, za barona Haussmana. Ten se rozhodl modernizovat a rozšiřovat ulici Rue Monge.

Než Pařížané stačili zareagovat, byly zhruba dvě třetiny amfiteátru zničeny při kopání základů budovy skladu omnibusů a z původního komplexu o průměru 130 metrů tak zůstala jen část. Mezitím bylo na základech jižní části arény vystavěno několik domů a také tramvajová vozovna.

O Arénu Francouzi málem přišli, až v roce 1883 Victor Hugo zároveň se Společností přátel arény rozjel kampaň za záchranu zbylých částí Arény a k její obnově. Napsal tehdy: „Není možné, aby Paříž, město budoucnosti, dovolila zničit živoucí důkaz její velké minulosti. Minulost vytváří budoucnost a tyto arény jsou pozůstatkem velkého a významného antického města.“

Aréna dnes: pétanque a pikniky při jazzové melodii

Během několika posledních desetiletí se z Arény stalo místo odpočinku a relaxace místních obyvatel. Klenotem Latinské čtvrti jsou Lucemburské zahrady, o tom není pochyb, ale tady na vás zapůsobí neuvěřitelná atmosféra historického amfiteátru a arény plné gladiátorů.

Nepopsatelný genius loci tohoto místa ve vás zanechá vzpomínku, kterou vám bude většina lidí ve vašem okolí jen tiše závidět. Místo má svůj půvab v každém ročním období, nicméně na jaře a v létě je ideální počasí na piknik, hraní pétanque nebo například na pořádání jazzových festivalů.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 63 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/arena-lutetia/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Paříže na téma: Eurovíkendy

  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3*
  • snídaně
  • 11 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava
  • hotel 2* nebo 3* v Paříži
  • snídaně
  • 11 490 Kč

Přidejte se k nám