+420 608 261 719Napište nám

Bulvár Saint Michel: Mekka francouzské módy

Veronika Uhrová
   

Autor: Veronika Uhrová, Radynacestu.cz

Vydáno: 30. 4. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Historický bulvár Saint Michel Historický bulvár Saint Michel
0 1 2
Francie (Paříž)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 63 zájezdů do Paříže

Víte, že...

V číslech 60–64 dnes sídlí jedna z předních francouzských škol – École Nationale Supérieure des Mines? Založil ji Ludvík XVI., jakožto báňskou školu, která vychovávala důlní inženýry.

Tato široká ulice, jinak řečená „bulvár“, byla vybudována v období II. císařství za dob Napoleona III. Odvážný projekt nakonec čítal bulvárů hned 12 a stal se neodmyslitelným symbolem pařížské architektury. Saint-Michel je dnes hlavně mekkou módy.

Samotné období II. císařství bylo pro Paříž opravdu velice významné. Probíhalo zhruba v 60.–80. letech 19. století, kdy Paříž zažívala ty nejrozsáhlejší revitalizace a restrukturalizace. V této době pověřil právě Napoleon III. barona Haussmanna, který se zasloužil nejen o přestavbu centra Paříže v okolí Ile de la cité, ale podílel se rovněž na vybudování hlavních kanalizací, realizaci největších zahrad a parků, ale hlavně byl iniciátorem výstavby a rozšíření silniční sítě a vybudování právě legendárních širokých bulvárů.

Nechal je prorazit hned na několika strategických místech Paříže. Nejen v okolí Latinské čtvrti - jako je právě například bulvár Saint-Michel a Saint-Germain-des-Prés, ale dal vzniknout také bulvárům, které dnes obklopují operu Garnier, což je jedno z 5 národních divadel, rovněž nechal vybudovat 12 bulvárů, které vybíhají od Vítězného oblouku (Arc Triomphe) na dnešním náměstí nazývaném Charles de Gaulle-Étoile.

Bulvár Saint-Michel dnes

Již v 19. století se tento bulvár stal hlavní třídou. Začal být známý zejména díky literárním kavárničkám, které zde vyrůstaly zároveň s celou dlouhou ulicí. Drtivá část celé třídy je dnes lemována obchody s módou.

Severní část Boul-Mich, jak se jí dnes říká, je zase směsicí tradičních francouzských restaurací, pivnic, ale taky kavárniček, které dodávají atmosféru pulzující Latinské čtvrti. Naleznout zde ale můžete také další restaurace zahraničního původu, a samozřejmě i knihkupectví či butiky, které jsou neodmyslitelnou součástí této čtvrti. Nedaleko bulváru však můžete rovněž narazit na nejrůznější noční kluby a experimentální kina.

Na hlavním náměstí Place Saint-Michel se nachází nádherná fontána od architekta Gabriela Daviouda. Bronzová Duretova socha zobrazuje sv. Michala, který zabíjí draka. Na mramorových pamětních deskách, které se rovněž nachází na náměstí, jsou vyryta jména stovky studentů, kteří zde padli v roce 1944 v boji proti nacistům. Bulvár Saint-Michel se nachází v blízkosti Latinské čtvrti, která jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejproslulejších čtvrtí centra Paříže.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 63 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/bulvar-saint-michel/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Paříže na téma: Eurovíkendy

  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3*
  • snídaně
  • 11 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava
  • hotel 2* nebo 3* v Paříži
  • snídaně
  • 11 490 Kč

Přidejte se k nám