+420 608 261 719Napište nám

Hraunfossar: Lávový vodopád na Islandu

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 15. 3. 2016 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Hraunfossar Hraunfossar
0 1 2 3
Island
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů na Island

Souhrnný název tohoto rozsáhlého systému kaskádovitých vodopádů zní Hraunfossar, což v překladu znamená Lávový (hraun) vodopád (fossar). Jedná se o hned několik větších či menších vodopádů ústících do Hvítá, jedné z nejznámějších řek na Islandu.

Lávový vodopád: Rozsáhlé kaskádovité útvary

V této části ostrova se rozprostírá druhý největší islandský ledovec Langjökull, který dosahuje rozlohy více než 950 km2 a jeho nejvyšší vrchol měří 1360 m. n. m. Tato sopka ve spojení s ledovcem vytvořila rozsáhlé asi kilometrové lávové pole Hallmundarhraun se speciálním pórovitým povrchem.

Ten umožňuje pramenící vodě volně vytékat na povrch a vytvářet tak nespočet zátok a kaskádovitých vodopádů tvořících neopakovatelnou přírodní scenérii. Tento vodopád spadá do řeky Hvítá vytékající z ledovcového jezírka Hvítárvatn, ta se poté vlévá do řeky Sog a následně pak do Atlantického oceánu.

Jelikož je na této řece především v zimě největší pravděpodobnost povodní, jedná se o nejnebezpečnější řeku na Islandu. Od roku 1987 je tento systém vodopádů chráněn jako národní přírodní památka.

Západní Island: krajina lávy a vodopádů

Hraunfossar se nachází v západní části ostrova asi 100 kilometrů od Reykjavíku, v blízkosti městeček Reykholt a Húsafell. Druhá jmenovaná lokalita je místem, kde má mnoho Islanďanů své víkendové chaty, takže je pro ně jakýmsi místem odpočinku. V minulých letech byl vyhledávaným cílem islandských umělců, dnes je především výchozím bodem pro turisty prozkoumávající tuto oblast.

V nejbližším okolí se nachází také největší lávová jeskyně na Islandu Víðgelmir. Ta je více než 1 500 metrů dlouhá a strop, který se před mnoha lety propadl, do ní vytvořil dva přirozené vchody. Uvnitř byly dokonce nalezeny pozůstatky lidského osídlení z doby Vikingů, ty jsou dnes uloženy v místním Národním muzeu.

Vodopády: Vyhledávaná islandská atrakce

O Islandu se říká, že je zemí ohně, vody a nedotknuté přírodní krásy. Typickým zástupcem této drsné severské krajiny jsou vodopády, mohutné i jemné, hučící i tiché, rozeseté doslova po celém ostrově. Jejich existence úzce souvisí s pozvolným táním ledovců, a to zejména v letních měsících.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/hraunfossar/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
 • volná místa
 • Ústí nad Labem nebo Praha
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Adventní Vídeň (autobusem z Brna) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Vídeň (autobusem z Brna)
 • volná místa
 • Mikulov nebo Brno
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Přidejte se k nám