10 důvodů, proč navštívit Keňu: spaní ve stanu, Masajové a Velká pětka na dohled

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 1. 2021 • Přečteno 3673x

Se zatajeným dechem budete pozorovat „Velkou pětku“ třeba přímo z postele! Kde? Jedině v Keni. Ale to není rozhodně jediný důvod, proč ji navštívit.

Fascinují vás divoká zvířata? Obdivujete, co dokáže vytvořit příroda, a zajímáte se o původní obyvatele navštívených zemí? Pak máte všechny důvody, proč byste se měli vypravit do Keni. V tajemné Africe vás čeká od každého dobrodružství trochu – národní parky se slony a zebrami na dosah ruky, skromná, ale pestrá kuchyně i možnosti ubytování, legendární Kilimandžáro nebo hejna růžových plameňáků... Čtěte! 

1. Národní parky

Národní park Masai MaraNárodní park Masai Mara

Pokud se vydáte do Keni, určitě se to neobejde bez návštěvy některého z národních parků. Turisticky oblíbený je NP Masai Mara na jihozápadě Keni, který má jméno po svých původních obyvatelích – Masajích, a místní řece Mara. Zavítat můžete také do NP Amboseli, Tsavo East nebo Nairobi. Stačí si jen vybrat.

2. Keňská kuchyně

KachumbariKachumbari

Tradiční keňská kuchyně je jednoduchá, pokrmy jsou hutné a suroviny se používají vždy čerstvé. Ve velkém se využívá zelenina a luštěniny, například cibule, fazole či kukuřice. Ochutnat můžete salát z rajčat a cibule nazvaný Kachumbari nebo nyama choma, což je maso grilované na způsob barbecue.

3. Ulovte Velkou pětku

Lvi v NP Masai MaraLvi v NP Masai Mara

Víte, které zvířata na tento seznam patří? Foťákem můžete zachytit slona afrického, nosorožce dvourohého, lva, levharta skvrnitého a buvola afrického. Ovšem potkat je nemusíte nutně jen v národních parcích, ale v podstatě kdekoli kolem cesty. Celá země je protkaná značkami „Pozor, zvíře“.

4. Dokonalé ubytování

Originální ubytování ve stanechOriginální ubytování ve stanech

Neholdujete kempování? V Keni si tento typ ubytování naprosto zamilujete. Ubytovat se tu můžete v luxusních hotelech, lodgích i stanech. Většina resortů má vyhlídku na široké okolí a v blízkosti napajedlo, kde můžete nepřetržitě sledovat střídající se zvířata.

Dechberoucí je pak možnost pozorovat zvířata přímo z ubytování, přičemž se nemusíte bát, že by snad na vás nějaké zaútočilo nebo se vám nastěhovalo do postele. Vše je obehnáno elektrickým plotem a také vaše okolí pravidelně kontrolují zaměstnanci.

5. Výstup na Kilimandžáro

Troufnete si na výstup na Kilimandžáro?Troufnete si na výstup na Kilimandžáro?

Jste milovníci vysokohorské turistiky a už máte něco našlapáno? Tak právě pro vás je tento jedinečný zážitek. Pod vedením místního průvodce můžete vyrazit zdolat nejvyšší vrchol afrického kontinentu.

Výhled na Kilimandžáro zdola si pak nejlépe užijete z NP Amboseli, kde navíc můžete potkat nádherné žirafy, slony, pakoně, lvy a spoustu dalších zvířat.

6. Masajové

Děti z masajské vesniceDěti z masajské vesnice

Ač se může zdát návštěva masajské vesnice jako typicky turistická atrakce, rozhodně byste ji neměli vynechat. Místní vám zatančí a zazpívají v typických karovaných látkách a provedou vás svým obydlím, které je opravdu skromné.

Jejich děti vám dají nejedno obejmutí a možnost se společně vyfotit za pár bonbonů. Proto si jich určitě pár přibalte s sebou. No a nakonec tyto tradiční obyvatele Afriky můžete podpořit i koupí suvenýrů, které vlastnoručně vyrábějí. Doporučit můžeme například jejich ručně pletené náramky.

7. Suvenýry

Přivezte si originální suvenýryPřivezte si originální suvenýry

Pokud si rádi vozíte originální kousky z dovolených, Keňa pro vás bude přímo ráj. Ve stáncích či u Masajů si můžete koupit ručně dělané výrobky. Vyřezávané dřevěné sošky a masky, originální náramky a řetízky či obrazy. Pozor ovšem na suvenýry ze slonoviny. Jsou nelegální a na hranicích či letišti byste mohli mít opravdu nemalé problémy.

8. Relax na dlouhých bílých plážích

Užijte si relax na bílých plážíchUžijte si relax na bílých plážích

Po safari a nejrůznějších dalších dobrodružných zážitcích, které Keňa nabízí, si určitě rádi odpočinete na nádherných bílých plážích. Objevte oblasti Bamburi či Diani Beach se skvělými plážovými resorty přímo na pobřeží. 

9. Šnorchlování

Šnorchlování rozhodně nevynechejteŠnorchlování rozhodně nevynechejte

Na pobřeží Indického oceánu na vás čeká perfektní šnorchlování, takže při balení nezapomeňte brýle, šnorchl a ploutve. Ovšem pokud si výbavu zapomenete, nic se neděje. Místní vám vše potřebné rádi zapůjčí. Co vás pod vodou na první pohled zaujme, jsou pestrobarevné rybičky a nespočet hvězdic.

10. Jen růžová to může být

Stovky plameňáků na jednom místěStovky plameňáků na jednom místě

Keňa má světový unikát – nabízí místo, kde můžete spatřit hejna tisíce růžových plameňáků. Vydejte se do NP Lake Nakuru, kde tyto krasavce můžete vidět v jejich přirozeném prostředí.

A co teprve, když zachytíte, jak tyto obří hejna vzlétají, to je lepší než záběry z National Geographic! Mimo plameňáky můžete v Lake Nakuru narazit i na vzácné nosorožce.

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-kenu/Doporučujeme

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024