Wrocław: město architektury a zábavy

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 125515x

Polská Vratislav je hlavní historické město Slezska plné architektury.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do WroclawiZobrazit zájezdy

Víte, že...

Je Wrocłav také městem muzeí? Prohlédnout si můžete muzeum architektury, archeologické etnografické a mnohá jiná. V muzeu architektury najdete nejstarší židovský náhrobek v Polsku, který byl zachráněn z původního židovského hřbitova z 12. století.

Možná jste už někdy slyšeli o Vratislavi. Také jste možná už slyšeli o polské Wrocłavi. Ať už jste o tomto městě slyšeli v českém či polském překladu, zajisté to bylo v souvislosti s historií a architekturou. Wrocław totiž platí za hlavní historické město Slezska, což je polský region, který je nám Čechům velmi blízký.

Wrocław je čtvrté největší město Polska a zároveň jedno z nejstarších. Do polské Vratislavi se vydá nejeden Čech. Není divu, vždyť město je od českých hranic vzdálené pouze 60 km. Do hlavního města Varšavy to mají Poláci podstatně dál, asi 350 km.

Vše na jednom místě

Ve městě najdete unikátní architekturu, spoustu církevních staveb a dokonce ostrovy. K radosti turistů jsou téměř všechny významné památky soustředěny v centru či v dosahu krátké procházky. K oblíbenosti Wrocławi velmi přispívá také řeka Odra, která městem protéká a dotváří jeho vzhled.

Můžete se projít po 112 mostech a 12 ostrovech a odpočinout si v krásných poříčních parcích. Dohromady se skvěle dochovanou gotickou architekturou nejednoho napadne srovnání s italskými Benátkami.

Město umění

Wrocław je dnes živým kulturním centrem. Navštívit můžete několik divadel i významných festivalů. Wrocławská univerzita se svou velkou studentskou komunitou a mnohými pouličními umělci velmi přispívá k věhlasnému wrocławskému nočnímu životu.

To vše tady ale dnes nemuselo být dostupné, nebýt velké rekonstrukce po druhé světové válce. Byla obtížná, neboť město bylo ze 70 procent zničeno, a trvala až do 80. let.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Staré trhové náměstí

Rynek – wrocłavské staré trhové náměstí je druhé největší v zemi. Prvenství mu vyfouklo náměstí v Krakově. Rušný Rynek byl v posledních letech kompletně zrenovovaný a obdivovat tady můžete různé styly architektury. Hlavně v létě tady narazíte na houfy pouličních umělců a zpěváků, kteří se postarají o vaši zábavu.

Historická radnice

Wrocławská radnice je jednou z nejhezčích historických radnic v Polsku. Stavba budovy a výzdoba dohromady vznikaly tři století. Ve skoro nezměněné podobě si ji můžete prohlédnout i dnes, dokonce bez větší újmy ustála i druhou světovou válku. Při prozkoumání radnice narazíte na tři části.

Nejnovější jižní část, která je v renesančním stylu. Oproti tomu severní část je nejstarší, gotická a trochu strohá. Nejimpozantnější částí je bezesporu střední část radnice. Její trojúhelníkovou ozdobnou střechu s věžičkami spatříte na nejedné pohlednici Wrocławi.

Mimo jiné nezapomeňte navštívit Rytířský sál (Sal rycerska) s původní vyřezávanou výzdobou z konce 15. století a Knížecí sál (Sala Ksiąźęca), kde původně bývala kaple. Exteriéry jsou stejně úžasné jako interiéry.

Jeníček a Mařenka

V severozápadní části Rynku narazíte na dva hezké domy, které jsou propojené barokní bránou z roku 1728. Brána vedla kdysi na kostelní hřbitov. Dnes se těmto domům říká Jąs a Małgosia, tedy Jeníček a Mařenka. Spojitost názvů domů se hřbitovem je dost nejasná.

Když se vydáte za „Mařenku a Jeníčka“, před očima vám vyroste monumentální Kostel sv. Alžběty, který byl však v roce 2003 prohlášen za baziliku. Troufnete-li si až na kostelní věž, výhled vás uchvátí.

Obchod jako obchod

Plac Solny ležící v jihozápadním cípu Rynku sloužil kdysi k obchodování se solí více než pět století. Dnes tady narazíte na květinové stánky, kde si můžete květiny koupit nonstop. A nevejdete-li se do restaurací plných turistů na hlavním náměstí, tady se určitě dobře najíte.

Nejnavštěvovanější památka města

Racławické panorama je nejnavštěvovanější památka ve Wrocławi. Ohromnou malbu na plátně širokou 15 metrů a dlouhou 114 metrů najdete v parku za Muzeem architektury. Malba je upevněná k vnitřní stěně rotundy jako uzavřený kruh.

Malba zobrazuje výjevy z bitvy u Racławic, kterou Poláci vnímají jako nejslavnější polskou rebelii. Obraz namalovali jen 2 umělci (Jan Styka a Wojciech Kossak), kterým pomáhalo 7 malířů najatých pouze na dokončení detailů a pozadí. Stihli to za 9 měsíců a dva dny.

Jediným negativem jsou dlouhé čekací doby na prohlídky. Pokud si chcete čekání zkrátit, zavítejte do „malé rotundy“ na výstavu uniforem zúčastněných vojsk a modelu bojiště.

Pokladnice umění

Wrocławské Národní muzeum vlastní rozsáhlou sbírku soch a středověkého umění. Zároveň tady probíhají také výstavy moderního polského umění, prý nejlepší v zemi. A pokud vás umění znaví, v nejvyšším patře je stylová kavárna.

Zelená oáza klidu

Přestože je park Szczytnicki nejstarší a také největší lesnatá oblast ve městě, najdete tady klidné místo k relaxování. Na severním konci je umístěná i japonská zahrada. V parku narazíte na modřínový kostel, ve kterém v létě probíhají krátkodobé výstavy, takže při každé návštěvě uvidíte něco nového.

Wrocławské ostrovy

Kolébka města Wrocław byla právě na ostrově Tumski, kde přibližně kolem 8. století byla postavena první pevnost. Poté, co bylo centrum přesunuto ve 13. století mimo ostrov, zůstal ostrov Tumski sídlem církve, stejně jako dnes. V ostrovní katedrále se pohodlně dostanete i do věží, je to totiž jediná historická katedrála, která má výtah.

Budete-li mít staveb po prohlídce Wrocłavi už dost, vydejte se do botanické zahrady, která tady sídlí. Na ostrově Piasek kromě církevních staveb narazíte i na mechanický betlém (Szopka).

Wrocławské hudební festivaly

Jelikož je město kulturním centem slezského regionu, konají se tady také hudební festivaly. V únoru vyrazte na festival současné hudby Musica Polonica Nova. Jazz na Odře si užijte v květnu, v červenci pak na festival komorní hudby Arsenal a vrcholným vratislavským festivalem umění a hudby konajícím se v září je Mezinárodní festival Wratislavia Cantas.

Advent ve Wrocławi

Ohromné kouzlo má polská Vratislav v adventním čase. Konají se tady v historickém centru vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené pro skvělou atmosféru.

Čtení na podobné témaAdventní Wroclaw: ochutnejte sýr připravený na všechny způsoby, zapiekanki či svařené vínoPřečíst

Nechybí vánoční řemesla, atmosféra, svařené víno a dobré místní jídlo.

Poznávejte svět, poznávejte sebe! 

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko (Wroclaw)

Ve stínu katedrál… a skřítků

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Wroclawi

Zájezdy do Wroclawi

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wroclaw/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024