Barcelona: Katalánské lákadlo pro turisty. Čím si španělská metropole získá právě vás?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 41439x

Barcelona je hlavní město Katalánska. Oficiálním jazykem je španělština a katalánština.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Fascinující architektura s chrámem Sagrada Familia v čele, katalánská kreativita v podobě úchvatných uměleckých a muzejních sbírek, vynikající čerstvé pochoutky na venkovních tržištích, v zapadlých tapas barech nebo luxusních restauracích. Procházky po bulváru La Rambla, čas strávený v parcích a zahradách nebo lenošení na plážích na březích Středozemního moře. To vše vám nabídne Barcelona, okouzlující katalánská metropole.

Dynamické hlavní město Katalánska a druhé největší město celého Španělska vás v první řadě nadchne svojí proslulou architekturou – koncentrace stavitelských skvostů je tu totiž skutečně výjimečná.

Svoji duši vdechnul Barceloně především geniální secesní architekt Antoni Gaudí, jehož nejznámější dílo, nedokončený chrám La Sagrada Familia, se stalo jedním z ústředních symbolů města. Tato stavba s propracovanými přírodními detaily a nádechem gotiky vás vybídne k dlouhému rozjímání.

Nejde však rozhodně o jediné Gaudího dílo ve městě – mistrovské stavby se zvlněnými liniemi jako Casa Battló nebo Casa Milà vás provedou stavitelovým fantaskním světem a v rozlehlém Parc Güell budete žasnout nad tím, jak se můžou přírodní motivy zhmotnit v architektuře a barevných mozaikách.

Čtení na podobné téma7 důvodů, proč se vydat do Katalánska: Gaudího Barcelona, Dalího Figures a božská kuchyněPřečíst

Za modernistickými stavbami zavítejte také do geometricky uspořádané čtvrti L’Eixample, která je přehlídkou krásných budov z 19. a 20. století.

Barcelona inspirovala mnoho umělců slavných jmen, jejichž práce zdobí jak samotné město, tak stěny jeho četných muzeí a galerií. V čele dlouhého seznamu stojí především Salvador Dalí, Joan Miró nebo Pablo Picasso, jehož muzeum je tím nejnavštěvovanějším ve městě. Picasso strávil v Barceloně své mládí a jeho raná díla byla ovlivněna barcelonskými ulicemi a tepem města.

Pulzující La Rambla a kulinářské kouzlo Katalánska

Las RamblasLas Ramblas

Život v Barceloně pulzuje především na La Rambla, nejznámějším španělském bulváru, po kterém se musí projít každý, kdo do města zavítá. Lidé sedí ve venkovních kavárničkách, ze stánků se line vůně barevných květin, podél bulváru se předvádějí akrobati, na rozmanité nástroje hrají pouliční umělci a o pozornost turistů se hlásí živé sochy.

Docela nedaleko objevíte jednu z úchvatných barcelonských tržnic, zastřešenou Mercat de la Boqueria z 19. století, která neúprosně zaútočí na všechny vaše smysly. Hory lesknoucího se ovoce a zeleniny, čerstvé ryby, sudy plné oliv nebo ta nejjemnější katalánská šunka vás budou vybízet k ochutnávkám.

Čtení na podobné témaKatalánská kuchyně aneb Co ochutnat v BarceloněPřečíst

Ostatně, Barcelona se v posledních letech stala rájem pro všechny gurmány a uspokojí i ty nejmlsnější jazýčky. Pro fajnšmekry jsou tu pozoruhodné lahůdky od šéfkuchařů z oblasti molekulární gastronomie nebo více než dvě desítky restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou.

Kromě nich se v Barceloně nachází také bezpočet příjemných hospůdek a taveren, ve kterých ochutnáte katalánské speciality, nebo charakteristických tapas barů, v nichž si během parného dne dopřejete malé chuťovky.

Dva tisíce let barcelonské historie a ráje fotbalových fanoušků

Camp NOUCamp NOU

Až se dostatečně posilníte, můžete se dát do dalšího objevování více než dvoutisícileté historie města. Barcelonská minulost na vás dýchne především v gotické čtvrti Barri Gòtic nedaleko od La Rambla. Její dominantou je středověký skvost v podobě katedrály s dvanácti skrytými kaplemi a zahradním klášterem.

Atmosféru rozlehlého Ciutat Vella (Starého města) dokreslují majestátní staré domy, labyrint křivolakých středověkých uliček, originální obchůdky a pozůstatky města Barcino s podzemními kamennými chodbami, které zde dali postavit Římané. Nedaleká čtvrť La Ribeira bývala ve středověku obchodním centrem města a uchvátí vás především svým impozantním kostelem Església de Santa Maria del Mar.

I pro sportovní nadšence si Barcelona připravila svoje lákadla. Zážitku, který si odnesete ze zápasu odehrávajícího se na obrovském fotbalovém stadionu Camp Nou, se jen tak něco nevyrovná. A pokud se vám na zápas FC Barcelona dostat nepodaří, nemusíte zoufat. Stadion si můžete užít alespoň v rámci prohlídky interaktivního Camp Nou Experience, během níž se dostanete jak do šaten, tak na hřiště.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Na kopce za panoramatickými výhledy nebo raději k moři?

Lanovka na Montjuïc a výhled na Sagradu FamiliiLanovka na Montjuïc a výhled na Sagradu Familii

Že máte raději přírodu? I tou Barcelona oplývá! Panoramatické výhledy se vám naskytnou z nejvyššího bodu města, vršku Tibidabo. Vydejte se také na centru města bližší vrcholek Montjuïc – zde na vás čeká nádherná botanická zahrada, vynikající muzea, skanzen, starý hrad a město pod vámi jako na dlani.

Čtení na podobné témaBarcelona pro rodiče s dětmi: 5 tipů, co musíte navštívit, vidět a zažítPřečíst

Nesmíme opomenout ani to, že Barcelona je přímořským městem a Středozemní moře vás tu lehce zláká do svých vln. Budete-li chtít objevovat podmořský život, vydejte se do barcelonského akvária na nábřeží, ve kterém se vám předvedou tisíce živočichů ze všech světových moří.

Na barcelonských plážích si pak dopřejte zasloužený odpočinek, ať již během slunění nebo dlouhých procházek při západu slunce, po kterých se můžete zajít osvěžit na skleničku do živé čtvrti La Barceloneta.

Čtení na podobné témaPočasí v Barceloně: roční průměr jen kousek pod dvacítkouPřečíst

Po setmění v rytmu flamenca i disca

V Barceloně to žije až do pozdních nočních hodinV Barceloně to žije až do pozdních nočních hodin

Jste-li noční ptáci, pak vězte, že Barcelona je v neposlední řadě také rájem pro všechny milovníky nočního života. Jakmile na město padne soumrak, ožívá a tančí v rytmu flamenca a místní kluby a bary jsou s postupující nocí stále plnější…

Tak tedy neváhejte a užijte si Barcelonu dosyta se všemi lákadly, která svým návštěvníkům nabízí!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/barcelona/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024