7 důvodů, proč navštívit Nepál: Himálaj, tygři indičtí, knedlíčky momo a festival pestrosti

Jana Křížová Jana Křížová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 6. 2023 • Přečteno 3907x

Nepál je festivalem pestrosti, ať už se na něj podíváme z jakéhokoliv úhlu. Má roztodivnou krajinu, barevnou gastronomii a nepřebernou nabídku adrenalinových aktivit.

Vyberte si z našich zájezdů do NepáluZobrazit zájezdy

Nepál, malá země ležící v jižní Asii vtisknutá mezi Indií a Tibetem, nabízí svým návštěvníkům nejenom neobyčejné přírodní krásy, ale i historické poklady. Je domovem mnoha různých kultur a etnických skupin, jejichž svatyně a památky souzní s nádherným okolím. Nepál je velmi atraktivní turistickou destinací, kde si přijdou na své milovníci historie, přírody, horských treků, ale samozřejmě i horolezci, kteří se snaží dobýt některou ze slavných „osmitisícovek“. 

1. Himálaj a jeho osmitisícovky

Majestátní HimálajMajestátní Himálaj

Přestože je Nepál geograficky velice rozmanitý, jeho nejvýraznější částí je bezesporu majestátní Himálaj. Nejvyšší pohoří světa se táhne od východu k západu přes celou zemi v délce 800 km a nabízí ty nejkrásnější výhledy.

Aby ne, na území Nepálu se nachází hned 8 „osmitisícovek“ včetně té nejvyšší, Mt. Everestu, který se tyčí do výšky 8849 m n. m. na hranici s Čínou. Nepál je prostě tím pravým místem pro všechny milovníky hor! 

2. Údolí Káthmándú

Náměstí Durbar v BhaktapúruNáměstí Durbar v Bhaktapúru

Údolí Káthmándú je dávnou křižovatkou starověkých kultur a náboženství a dodnes je nejdůležitějším regionem Nepálu. Obklopeno masivy hor v sobě ukrývá nepřeberné množství nádherných památek, chrámů i posvátných míst buddhismu i hinduismu, kdy 7 z nich je dokonce zapsáno i na seznam světového dědictví UNESCO.

Náměstí Durbar v Bhaktapúru je skutečným architektonickým pokladem, Pašupatináth nazývaný také „malé Váránasí“ je zase poutním místem hinduistů. Na vše pak ze stúpy ve Svajambhúnáthu shlížejí přísné věčně bdící Buddhovy oči.

Nesmíme zapomenout ani na samotné hlavní město Káthmándú, které je středobodem celého údolí. I samotná metropole s 900 tis. obyvateli ukrývá řadu památek, mezi kterými vyniká náměstí Durbar s královským palácem. Projděte se také vyhlášenou čtvrtí Thamel s mnoha restauracemi a obchody. 

3. Kulturní a etnická pestrost

Pestrost země se nezapře ani v případě různých oděvůPestrost země se nezapře ani v případě různých oděvů

Nepál je doslova křižovatkou kultur a různých etnických skupin, které na jeho území zanechaly nesmazatelnou stopu. Většinovým náboženstvím je sice hinduismus, každá etnická skupina má však svůj vlastní jazyk, kulturu i tradice.

Pestrost země se nezapře ani v případě různých festivalů, tradičních pokrmů i oděvů. Největší etnickou skupinou v zemi je Khas, nicméně nejslavnější jsou pravděpodobně himálajští Sherpové, kteří dělají tradiční doprovod horolezcům při dobývání nepálských horských „velikánů“.  

4. NP Chitwan

Přísně chránění nosorožci indičtíPřísně chránění nosorožci indičtí

Nepál ukrývá svá přírodní bohatství i v nižších nadmořských výškách. Při jižní hranici země se na ploše přes 900 km² rozkládá nádherný národní park Chitwan. Zajímavá krajina subtropických listnatých lesů a lužních luk byla v r. 1984 zapsána i na seznam přírodního bohatství UNESCO.  V minulosti byl park, přezdívaný „srdce džungle“, oblíbeným lovištěm královské smetánky, dnes je rájem turistů, kteří se vydali poznat místní nedotčenou přírodu.

V džípech nebo na hřbetech slonů je možné pozorovat různé druhy ptactva, krokodýly a různé druhy antilop a jelenů. Při troše štěstí můžete zahlédnout i přísně chráněné nosorožce indické, levharty a samozřejmě i „krále džungle“ tygry indické, pro jejichž pozorování patří NP Chitwan mezi nejlepší místa na světě.  

5. Nepálská kuchyně

Ochutnat musíte místní knedlíčky momoOchutnat musíte místní knedlíčky momo

K dokonalému poznání každé země patří i ochutnávání místních specialit. A že jich Nepál má! Kuchyně silně ovlivněná svými sousedy, tedy Indií a Tibetem, je značně výrazná, kořeněná, a hlavně výborná. Přesto, že každý region má svoje speciality, základními potravinami místní kuchyně jsou rýže a luštěniny, ze kterých se skládá i národní jídlo Nepálu dál bhát, který nesmí denně chybět na talíři žádného Nepálce.

Dušená rýže a vařená čočka a k tomu nakládaná zelenina, to je prostě nepálská klasika. Maso se na zdejších talířích objevuje spíše výjimečně, a když už ano, jedná se hlavně o kuřecí nebo třeba maso buvolí.

Velmi oblíbené jsou dušené momo knedlíčky, které sem byly importované z Tibetu, nebo různé druhy omáček kari, pro které byla naopak inspirací Indie. A nezapomeňte ochutnat i kořeněný masala čaj, který se prodává na každém rohu. 

6. Horolezectví a horské túry

Oblíbený je trek do základního tábora Mt. EverestuOblíbený je trek do základního tábora Mt. Everestu

K nepálským velikánům se vracíme ještě jednou, protože právě ti zemi nejvíce proslavili. Horolezecké expedice z celého světa, které se snaží dobýt jednu z místních „osmitisícovek“, sem míří už celá desetiletí. Mt. Everest, Annapurna, Lhoce nebo Manáslu jsou jména, která slyšel snad každý. Ovšem i pro ty, kteří netouží podívat se na vrcholy nejvyšších hor světa, nabízí Nepál řadu možností.

V Himálaji se nachází mnoho nádherných tras v nižších nadmořských výškách, které zvládnou i méně zdatní. Oblíbený je např. trek do základního tábora Mt. Everestu nebo slavný trek z Pókhary kolem masivu Annapuren. Ať už jste na tom fyzicky lépe, či hůře, v Nepálu určitě najdete řadu krásných tras právě pro vás. 

7. Pókhara

Město na březích jezera Phéva – PókharaMěsto na březích jezera Phéva – Pókhara

Pókhara, druhé největší město Nepálu, sice neoplývá tolika významnými památkami jako města v Káthmándském údolí, i tak je ale významným turistickým centrem. Město na březích jezera Phéva leží totiž přímo pod masivem Annapuren a dalších významných hor přesahujících 7000 m. A díky tomu je Pókhara považována za jedno z nejlepších míst na světě pro pěší turistiku.

Oblíbené jsou i další aktivity, jako je rafting na místních řekách, paragliding nebo cykloturistika. Vydejte se na jeden z krásných treků, projeďte se na loďce po jezeře nebo vystoupejte ke stúpě Míru s nádhernými výhledy na město.

Jana Křížová

Jana KřížováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Nepál

Podhůří Himaláje… Nepál!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Nepálu

Zájezdy do Nepálu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. prosince


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-navstivit-nepal/Doporučujeme

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024