7 důvodů, proč si pro sebe objevit Guatemalu, zemi sopek, Mayů, džungle a čokolády

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 11. 2021 • Přečteno 3420x

Co víte o Guatemale? Zřejmě mnoho ne. O to víc vás tato země plná sopek, mayských pyramid, čokolády a ptáka "kecala" může překvapit.

Když do Střední Ameriky, tak do Mexika či Kostariky. Ano, Guatemala se častokrát krčí ve stínu těchto hlavních středoamerických tahounů cestovního ruchu. Odborníci na mayskou kulturu, středoamerickou přírodu, sopky a hlavně kávu jsou však proti. Guatemala nám totiž může nabídnout více, než si dokážeme na první dobrou vůbec představit.

1. Země žhavé půdy na ohnivém kruhu

Guatemala je zemí sopek, jezer a pyramidGuatemala je zemí sopek, jezer a pyramid

Střední Amerika leží na tzv. Pacifickém ohnivém kruhu, který se táhne kolem celého Tichého oceánu. Ten probíhá ve tvaru podkovy od Nového Zélandu k Indonésii a dál na sever k Japonsku a Kamčatce. Přes severní okraj Tichého oceánu pokračuje západním pobřežím Severní, Střední a Jížní Ameriky.

V této oblasti se nachází více než 450 aktivních sopek a odehrává se zde více než 75 % všech zemětřesení na planetě. Tento fakt je způsoben pohybem Pacifické litosférické desky, která naráží na okolní zemské desky.

Není proto divu, že Guatemala je velice horkou půdou, a to doslova. Za sopkami se jezdí hlavně do okolí krásného města Antigua, kde naleznete snad nejznámější stratovulkán Fuego (3 763 m n. m.), proslulý svou pravidelnou erupcí. Najdete zde i neaktivní vulkán Agua (3 765 m n. m.), který je dominantou města Antigua.

Další možností, jak vstoupit do světa sopek, je oblast jezera Atitlán, kde najdete stejnojmennou sopku nebo vulkán San Pedro. Na mnoho zdejších sopek lze i vystoupat. Jste-li tedy milovníky ohnivých hor, Guatemala je tím pravým místem pro vás.

2. Země, která nám dala čokoládu a tamales

Tradiční tamales se balí do listůTradiční tamales se balí do listů

Guatemalská kuchyně má těžkou pozici. Její sestra, kuchyně mexická, se totiž jako jediná dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Mají spolu hodně společného. Určitě historii, která poukazuje na směs vlivů kuchyní španělské, afro-kubánské, samozřejmě mayské a pak i starší kuchyně mexické.

Z geografické polohy je jasné, že mají společné i hlavní potraviny, ze kterých jídla obě kuchyně připravují. Kukuřice, fazole nebo chilli papričky. Umění starých Mayů na území Guatemaly nám dalo jeden z malých divů světa… čokoládu!

Guatemalská kuchyně nám dala takový pokrm jakým je tamales. Hmota, kterou tvoří speciálně okořeněná kukuřičná mouka se zeleninou a masem zabalená do listu kukuřičného klasu nebo banánovníku se hodiny vaří v páře. Historici odhalili, že pokrm připravovali již první Mayové, kteří je obětovali i svým bohům.

Jste-li odborníky na mexickou kuchyni, rozhodně si nenechte ujít kuchyni guatemalskou. Více se kloní ke kořenům Střední Ameriky, je více mayská.

3. Země doslova v džungli ukrytá

Jezero Atitlán je považováno za nejkrásnější na světěJezero Atitlán je považováno za nejkrásnější na světě

Název Guatemala pochází z indiánského pojmenování pro “zemi stromů”. Řekne-li se Guatemala, je třeba tedy současně říci středoamerická příroda. Země leží na jihu Yucatánského poloostrova. Ten je vápencového původu, na východě v Mexiku nížinatý. Jak ale na jihu začne přecházet ve vnitrozemí, pokryje vápencovou desku hustá džungle.

Ta po staletí ukrývala mayské památky a dnes je úžasnou kulisou pro zvedající se vysočinu, která přechází do vysokých nadmořských výšek aktivních, spících či neaktivních sopek. Magičnost zdejší přírody dotvářejí hluboká velká rozlehlá jezera.

O jezeru Atitlán se dokonce tvrdí, že je nejkrásnějším jezerem světa. V jeho hladině se totiž odráží nejen všudypřítomná džungle, ale i okolní sopky a malé guatemalské vesničky.

Kouzlo země doplňuje fakt, že její břehy omílají vlny Karibiku na východě a Pacifiku na západě. Obyvateli místní džungle jsou taková zvířata jako jaguáři, tapíři či oceloti.

4. Země měst na úpatích vulkánů

Typická koloniální architektura města AntiguaTypická koloniální architektura města Antigua

Hlavním městem Guatemaly je Ciudad de Guatemala, ale tím městem číslo jedna je definitivně nádherná Antigua. Město ležící v centrální oblasti země na úpatí tří sopek: Fuego, Agua a Acetenango.

Město je proslulé díky koloniální architektuře a zachovalému typickému rázu, který dotváří fakt, že jeho dějiny tvořily i ony tři zmíněné sopky. Město bylo kdysi jedním z hlavních měst generálního kapitanátu Guatemala, který zahrnoval dnešní území celé Střední Ameriky až po oblast Kostariky.

Ve své době si svou krásou a luxusem rozhodně nezadalo s vybaveností Mexico City nebo Limy. A tak tady dnes kromě nádherné scenérie města můžete obdivovat i několik památek, které opravdu stojí za to. Barokní kostely i podloubí s jejich honosnými paláci.

5. Země Mayů a jejich největšího města

Tikal je jedním z nejzajímavějších archeologických nalezišťTikal je jedním z nejzajímavějších archeologických nalezišť

Jak tajemně nám zní název středoamerického kmene Mayů! Tento kdysi mocný kmen zde po staletí žil a tvořil nejen svou kulturu, ale i stavby, které dodnes vzbuzují úžas a prostor pro spekulace posilované faktem, že nikdo neví jak a proč vlastně tento národ šikovných lidí zanikl.

Kdysi mocná mayská říše zasahovala na území dnešních států Mexika, Belize, Hondurasu a Guatemaly. A právě na území posledně jmenovaného státu nalezneme nespočet archeologických nalezišť, z nichž nejznámější je severoguatemalský Tikal, zapsaný na seznam památek UNESCO pro svou rozlehlost a zachovalost. Dávné město bylo znovuobjeveno až v 19. století, ale až v 60. letech 20. století začali archeologové s odkrýváním města z divoké džungle.

Historie Tikalu kopíruje existenci Mayské říše, kterou datujeme někdy do let 400 př. n. l. až 1 100 n. l. Mayská města na celém území Střední Ameriky spolu navzájem bojovala, a tak doba jejich mocenských vrcholů a následných pádů se různí.

Jedno mají ovšem společné, skutečná příčina zániku této mocné říše není zcela známa. Existují teorie o přírodních katastrofách, které zapříčinily konec zemědělství a tím konec obživy obyvatel. Některé výzkumy odhalily, že Maye zničil vzájemný mocenský boj, když města doslova vyhořela do základů. Ať už byl konec této mocné říše jakýkoli, dává nám prostor k jistým spekulacím a tím i prostor pro záhadno, za kterým stojí vyrazit.

6. Země těch nejlepších kávovníků

Pěstováním kávy se zabývají všechny generacePěstováním kávy se zabývají všechny generace

Jak už bylo zmíněno, Guatemala znamená země stromů. Nejdůležitější plodinou země je kávovník, kdy právě zemědělství, kam pěstování kávy spadá, je hlavním zdrojem příjmů pro většinu obyvatel.

Kávu přivezli do země jezuité v 18. století, jejímu rozvoji výrazně pomohli němečtí přistěhovalci. Pěstování kávy a její export přinesly několika lidem obrovské bohatství.

Dnes se káva pěstuje na jižních svazích vulkánů na jihu země v nadmořské výšce kolem 1 300 m n. m. Půda tak dává kávě specifickou kořenitou plnou chuť. Všeobecně se má za to, že nej kávou je druh kávy El Pulcal, který se pěstuje nedaleko kouzelného města Antigua.

Odborníci uvádějí, že káva z Guatemaly má čokoládovou chuť a středně plné tělo. Pěstování kávy je v zemi prohlášeno za nehmotné dědictví národa.

7. Země nádherného ptáka, kvesala chocholatého

Guatemala je zemí sopek, jezer a pyramidGuatemala je zemí sopek, jezer a pyramid

Věděli jste, že měnou v Guatemale je guatemalský quetzal, kdy quetzal je španělský název pro kvesala chocholatého (Pharomachrus mocinno), nádherného ptáka? Jeho pera z ocasu kdysi sloužila jako směnný prostředek při obchodování Mayů.

Dodnes si tohoto opeřence v Guatemale natolik považují, že se stal národním ptákem, je vyobrazen na státním znaku a pojmenovali po něm svou měnu...

Guatemala, středoamerická země, často pozapomenuta za velkým bratrem Mexikem. Nahlédněte ale do míst, kam mnoho cestovatelů ještě nedorazilo a nechte se okouzlit světem, který tolik připomíná svět starých Mayů a prvních španělských přistěhovalců na úpatí sopek a břehy zapomenutých jezer.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/duvody-proc-do-guatemaly/Doporučujeme z Guatemala

Nejnovější z GuatemalaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024