Antigua: město, jehož dějiny tvořily sopky a kolonialisté

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 12. 2021 • Přečteno 2197x

Krása Antiguy se v 17. století vyrovnávala kráse peruánské Limy nebo Mexika City. Dnes stojí v jejich stínu. Oprávněně? Nikoliv!

Vyberte si z našich zájezdů do GuatemalyZobrazit zájezdy

Ať uděláš fotku odkudkoli, vždycky máš v záběru vulkán pod blankytným nebem na pozadí bělostné koloniální uličky. Takto se představuje světu na svých fotografiích guatemalská Antigua. Město ležící v údolí ve výšce 1 600 m n. m. pod třemi sopkami Fuego, Agua a Acetanengo. Bylo osídleno již v rané době španělské kolonizace Centrální Ameriky. Krása místa však byla vykoupena nebezpečnou polohou pod aktivními vulkány, které svou činností vždy ovlivňovaly život místních obyvatel.

Antigua Guatemala, jak zněl originálně název města, bývala za svého největšího rozmachu dokonce jedním z hlavních měst generálního kapitanátu Guatemala. Což bylo v 17. století poměrně rozlehlé území zahrnující dnešní území Salvatoru, Nikaragui, Kostariky, Hondurasu a mexického státu Chiapas.

Městu se dařilo, a tak postupem času začaly přibývat i stavby renesanční a barokní. Krása tehdejší Antiguy se údajně vyrovnala peruánské Limě nebo mexickému Ciudad de Mexico. Proti hladkému průběhu dějin však byly ony tři nedaleké vulkány.

V roce 1773 přišlo už několikáté zemětřesení a většinu města i s jeho obyvateli pohřbily hroutící se domy. Vzhledem k nejistotám, které život ve společnosti vulkánů poskytuje bylo nakonec o pár let později přesunuto hlavní město do Ciudad de Guatemaly. Toto šedesát kilometrů vzdálené město je hlavním městem země dodnes.

Antigua jako turistické lákadlo číslo jedna

Antigua dnes láká svobodné cestovatele i digitální nomádyAntigua dnes láká svobodné cestovatele i digitální nomády

Město však z přítomnosti vulkánů vytěžilo jinak. Pomohl ji k tomu cestovní ruch, který z místa udělal guatemalskou perlu, která se doslova nese pod heslem: „když do Guatemaly, tak do Antiguy“.

Dnes zde najdete spoustu hotýlků různých kategorií, místních tržišť a prodejen suvenýrů. Cestovatelé se sem jezdí pokochat architekturou, přírodními scenériemi a nasát atmosféru barevnosti Střední Ameriky.

Svou krásou a částečnou izolovaností město láká i novodobé hippie, stejně jako digitální nomády, kteří odsud nejen pracují, ale věnují se i studiu španělštiny, charitativním projektům nebo třeba i umění guatemalské kuchyně. 

Město láká i na své okolí. Turistické cesty v místních horách jsou sice značené, ale není nad to, když se na jeden z místních vulkánů vydáte se situací znalým průvodcem. Dozvíte se tak i o životě zdejších lidí, kteří dodnes praktikují původní styl života.

Pomalý život opravdového cestovatele

Vstupte s námi do města Antigua!Vstupte s námi do města Antigua!

Pobýt v tomto kouzelném městě pod horami alespoň nějaký čas by mohl být cíl každého opravdového cestovatele. Dojet sem pomalým „chicken busem“, vylézt na nedaleký vulkán, pobavit se s místními a ochutnat některé z lokálních jídel… jak pomalu může život plynout.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 10 zájezdů

Guatemala

Objevte živelnou Guatemalu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Guatemaly

Zájezdy do Guatemaly

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/antigua/Doporučujeme z Guatemala

Nejnovější z GuatemalaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024