Zájezdy pro cestovatele

Ptejte se nás +420 775 303 633 Po–Pá: 8–17

COVIDPAS: Aktualizované informace, důležité otázky a odpovědi

Autor: Jitka Bajtková, Radynacestu.cz | Vydáno: 24. 3. 2021 | Přečteno: 1141x

Snazší cestování? Odpovědí by měl být už od léta tzv. covidpas, jehož návrh předložila členským státům Evropská komise. Z dostupných zdrojů pro vás postupně sbíráme a aktualizujeme veškeré informace, které k digitálnímu zelenému certifikátu, jak bude znít jeho oficiální název, zatím vyšly. Co byste o něm měli vědět a existuje vůbec jiná možnost, jak cestovat do zahraničí, než očkování? Čtěte!

Budeme moci opět létat za velkými zážitky?Budeme moci opět létat za velkými zážitky? 

1. Co je to covidpas?

Covidpas, oficiálně „digitální zelený certifikát“, bude vaším cestovním dokladem, nebo chcete-li potvrzením, který bude mít podobu QR kódu a budou v něm nahrány informace o očkování, výsledku testu nebo protilátkách po prodělané nemoci Covid-19. Zjednodušit vám má cesty přes hranice v rámci zemí Evropské unie. Zapojit by se ale časem měly i země mimo EU.

2. Budu moci cestovat i bez očkování? 

Ano. Očkování nebude povinnou podmínkou cestování. Pokud se nechcete nebo nemůžete nechat očkovat, samozřejmě nemusíte. Stačí se na hranicích prokázat vystaveným covidpasem s negativním výsledkem testu nebo potvrzenými protilátkami. Stejně tak ale nebudete muset být držitelem certifikátu vůbec. O podmínkách cestování v takovém případě (například zda pro vás bude stále povinná karanténa po příjezdu do země) se ještě bude jednat. 

3. Jak a kde certifikát získám?

Certifikát vám vystaví například nemocnice, testovací středisko nebo jiné zdravotnické zařízení. Jeho digitální verzi jednoduše uložíte na své mobilní zařízení (mobilní telefon, notebook, tablet atd.). Stejně tak ale budete moci požádat i o jeho tištěnou verzi. 

4. Co v covidpasu bude uvedeno? 

Pas má obsahovat pouze vaše jméno, datum narození, datum vydání a údaje o očkování (včetně typu očkovací látky), výsledku testu či prodělání nemoci (přítomnost protilátek v těle).

5. Kolik mě to bude stát?

Úřady budou mít povinnost jej vydávat zdarma. Za samotný certifikát tedy nic nezaplatíte. 

6. Jaký test budou země uznávat? 

Členské státy aktuálně diskutují o tom, zda nám budou uznávat antigenní nebo pouze PCR testy a zda test nesmí být starší 96 či 72 hodin. Nyní mají různé státy Unie různé podmínky a pro konečnou podobu pasu je ještě nutné je sjednotit. 

7. Jakou vakcínu budou uznávat? 

Členské státy budou uznávat všechny typy očkovacích vakcín, které získaly registraci EU (tzn. certifikát dostanete po všech typech očkování, kterými se u nás očkuje). Ve hře je ale i možnost, že se seznam rozšíří i na cestující z EU, kteří byli očkováni jinou vakcínou. V tuto chvíli je to například ruský Sputnik, jímž očkují v Maďarsku a chystají se očkovat na Slovensku. 

8. K čemu covidpasy poslouží?

Prokážete-li se covidpasem, nebudete muset nastoupit po příjezdu do cílové destinace do karantény (pokud o to stát speciálně nepožádá Evropskou komisi, která mu výjimku schválí). Urychlí se také kontroly na hranicích a pomoci by pasy měly i k rychlejšímu a jednoduššímu rozvolňování protiepidemických opatření v celé Evropě. 

9. Jak bude digitální certifikát fungovat?

V praxi to bude tak, že se při kontrole certifikátu QR kód naskenuje a ověří se jeho podpis, podobně jako se teď skenují online jízdenky, letenky nebo kontrolují biometrické pasy. Každá instituce, která vám zelený certifikát vytvoří, má totiž svůj vlastní digitální podpis a bude tak jednoduše rozpoznatelné, kdo vám doklad vydal a zda na to má potřebné oprávnění. 

10. Kdy vstoupí v platnost? 

Přesné datum zatím neznáme. Úkolem členských států je dohodnout se na jednotných podmínkách (cca do května) a připravit se na zavedení certifikátů (jejich vydávání). Evropská komise pak plánuje nejpozději do léta zřídit vše pro ověřování digitálních certifikátů. Již o prázdninách bychom se tak měli dočkat velkých změn v cestování. Covidpasy by však měly být jen dočasným řešením, jak pomoci cestovnímu ruchu. 

11. Budou covidpasy fungovat i mimo Evropu? 

Způsob, jak usnadnit cestování celosvětově, hledá i soukromý sektor. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) chce spustit vlastní digitální cestovní pas, který prokáže negativní test či očkování proti covidu-19. Podobnou aplikaci s názvem CommonPass, kterou vyvíjí nezisková organizace The Commons Project ve spolupráci se Světovým ekonomickým fórem a dalšími partnery, již testují vybrané letecké společnosti.

Podrobné oficiální informace: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/covid-19-digital-green-certificates_cs


Všechny články     Zobrazit zájezdyKatalog 2021