15 míst ve Francii, která musíte vidět: pařížské trumfy, památky UNESCO i unikátní město vín

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 71093x

Nenechte si ujít top místa, kam by měl zavítat skutečně každý, kdo se do Francie vydá.

Vyberte si z našich 51 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Existuje nejméně patnáct míst, která byste si neměli nechat uniknout, pokud chcete ve Francii navštívit ty opravdu nejzajímavější památky. Které to jsou?

1. Eiffelova věž v Paříži

Byla postavena u příležitosti Světové výstavy v roce 1889. Původně měla zdobit Paříž jen do roku 1909, a pak být stržena. Nestalo se tak a dnes je symbolem Francie. Jmenuje se po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

2. Vítězný oblouk v Paříži

Napoleon Bonaparte nechal postavit Vítězný oblouk v letech 1806 až 1836 na počest francouzské armády. Pařížský oblouk je druhým největším vítězným obloukem na světě. Najdete ho na náměstí Hvězdy (Place de l'Étoile), u kterého začíná proslulá nákupní třída Champs Elysées.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Katedrála Notre-Dame v Paříži

Kdo by neznal Hugova Quasimoda, spojeného s katedrálou Notre-Dame. V románu Zvoník u Matky Boží z ní skočil. Stavba katedrály trvala stovky let a byla dokončena ve 14. století. V chrámu se odehrála například korunovace Napoleona nebo rehabilitace Johanky z Arku.

4. Sacré Coeur v Paříži

Stavba, která vás okouzlí, nebo je to kýč? O této bazilice se vedou divoké debaty. Kostel tyčící se nad Paříží se i přesto stal dalším symbolem města. Pokud vystoupáte až do bílé kopule baziliky, budete okouzleni výhledem na Paříž.

Sacré Coeur je postavená v novorománsko-byzantském stylu. Dokončena byla až v roce 1914.

5. Náměstí Svornosti (Place de la Concorde) v Paříži

Jedno z nejkrásnějších náměstí světa má své jméno díky obelisku z chrámu v Luxoru v Egyptě. Ten je umístěný uprostřed náměstí od roku 1833. Byl to dárek egyptského vicekrále. Na náměstí v minulosti dokonce padaly hlavy – gilotinou zde přišel o život král Ludvík XVI. i Marie Antoinetta.

6. Versailles, okolí Paříže

Všichni turisté, kteří zavítají do Francie, nezapomenou navštívit zámek Ludvíka XIV., Versailles. Za vlády Ludvíka se zámek rozrostl natolik, že v něm mohlo bydlet 5 tisíc lidí. Kromě hlavního zámku najdete v okolí i menší sídla. Jeden z letohrádků sloužil králi jako útočiště pro jeho intimní život. Versailles je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

7. Mont Sant Michel u Rennes, Bretaň

Na vrcholu žulového ostrova spatříte klášter Mont Sant Michel. Památka UNESCO se nachází mezi Bretaní a Normandií. Klášter je proslulý hlavně rozdílnou výškou hladiny vody. Pokud k ostrovu dorazíte při odlivu, překvapí vás odkryté dno. A to až o 15 metrů.

8. Pevnost If u Marseille, Provence

Pevnost If se nachází na malém ostrůvku poblíž Marseille. Je známá díky spisovateli Alexandru Dumasovi, který sem uvěznil hrdinu svého románu Hrabě Monte Christo. Pevnost ze začátku sloužila k obraně, později jako vězení.

9. Papežský palác v Avignonu, Provence

Pokud se jedná o Papežský palác v Avignonu – zahoďte své představy o palácích. Ten avignonský je spíše mohutný komplex připomínající pevnost. Skládá se ze Starého a Nového paláce. Po přesunu papežů do Říma palác chátral, sloužil jako vězení nebo kasárna. Teď je z něj muzeum.

Palác obejděte zvenku, abyste si uvědomili jeho velikost a prohlédli si ho ze všech stran.

10. Skalní město Les Baux de Provence

Les Baux de Provence neboli „mrtvé město“. Kdysi sloužilo jako sídlo provensálských vládců. Jedná se o zříceninu hradu a pozůstatky města. Zajímavostí je, že zde ve 13. století prosperovala škola lásky.

11. Antický akvadukt Pont du Gard u Avignonu, Provence

Pont du Gard je jeden z nejzachovalejších antických akvaduktů. Byl postavený před dvěma tisíci lety. Má tři patra, je 275 metrů dlouhý a skládá se z 52 oblouků. Most je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Procházka po památce starých Římanů je zdarma.

12. Antický amfiteátr v Arles, Provence

Zachovalá památka, která byla postavena už v 1. století, je stále funkční. Slouží jako aréna k pořádání býčích zápasů.

13. Carcassonne, Languedoc-Roussillon

Carcassone patří k nejzachovalejším středověkým opevněním v Evropě. Hradby skrývají kostel, zámek nebo muzeum. Památka je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO. Carcassonne je velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Stavba se dokonce stala inspirací pro stejnojmennou hru, které se prodalo několik milionů kusů.

14. Provins, Champagne

Nedaleko Paříže leží několikatisícové městečko Provins. Je známé zejména kvůli svému středověkému opevnění, které je ve velmi dobrém stavu. Setkáte se zde se středověkou architekturou v podobě 58 dochovaných historických památek. Není divu, že UNESCO zařadilo Provins na svůj seznam.

15. Bordeaux, Akvitánie

Milovníci vína si spojí kvalitní nápoj z vinné révy právě s Bordeaux. A není se čemu divit. Bordeaux je proslulé obchodem s víny už po několik století. Metropole jihozápadní Francie byla uznána jako památka UNESCO. Bordeaux totiž dokázalo ve všech dobách skloubit dřívější architektury s těmi novými.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 51 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pamatky-ve-francii-ktere-musite-videt/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024