Regiony ve Francii: objevte neuvěřitelnou rozmanitost země galského kohouta

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22709x

Francie čítá celkem 26 regionů, z nichž 22 je na území Francie.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Devět z 10 Francouzů si vybírá Francii jakožto finální destinaci pro své dovolené?

Francie rozhodně není jen Paříž a její okolí. Je tak velkou a rozmanitou zemí, že byste celý život nemuseli jezdit na dovolenou nikam jinam a pořád byste měli co objevovat. Moře, hory, úchvatná příroda, historická města, památky, hrady, zámky, světová muzea a vynikající francouzská kuchyně. Pojďte se s námi podívat na malou ochutnávku ze všech osmnácti francouzských regionů.

Akvitánie-Limousin-Poitou-Charentes: Stříbrný kraj vína

Na jihozápadě Francie u Biskajského zálivu najdeme region, kterému se zkráceně říká ALPC a svou plochou předčí celou Českou republiku. Jeho správním střediskem je město Bordeaux, které obklopuje vyhlášená vinařská oblast a všudypřítomný opar skvělého červeného vína. Zdejší vinice jsou řazeny k těm nejlepším na světě.

Nedaleko Bordeaux se u Atlantského oceánu rozkládá nejdelší pás písečných pláží v Evropě, tzv. Stříbrné pobřeží (Côte d’Argent). V oblasti najdete kouzelná přístavní městečka, například La Rochelle, ve kterých budete moci ochutnat čerstvé ryby a plody moře.

Tento úsek Francie byl v minulosti součástí významných poutních cest, třeba do španělského Santiaga de Compostella, proto na vás ve vnitrozemí čeká množství nádherných historických kostelů a poutních míst, ke kterým patří města Poitiers nebo Angoulême. V regionu se nachází také jeskyně Lascaux proslavená svými prehistorickými malbami.

Víte, že...

Z názvu kraje Limousin údajně pochází slovo limuzína? Velkým vozům se prý tímto slovem začalo říkat podle typické pokrývky hlavy místních pastýřů.

Alsasko-Champagne-Ardenne-Lotrinsko: Pohádka vs. válka

Oblast ChampagneOblast Champagne

Severovýchodní francouzský region, zkráceně ACAL, je skutečně velmi rozmanitý. Malebné Alsasko a Lotrinsko patřily během svých dějin střídavě Francii a Německu, a díky tomu se v nich snoubí německá pořádkumilovnost s francouzským šarmem. Správním střediskem je Štrasburk, historické město, které vyrostlo do jednoho z ústředních center Evropské unie.

V regionu vás oslní malebná města i úchvatné francouzské katedrály – ať již v lotrinských Métách nebo o něco severněji v Remeši. Narazíme tu také na připomínky historie 20. století – bojiště 1. světové války Verdun nebo jediný koncentrační tábor na území Francie Le Struthof ukrytý v hlubokých vogézských lesích.

Čtení na podobné témaVše o Champagne a šampaňském: Příběh pravého šumivého vína. Jak se vyrábí, pije a rozpozná?Přečíst

V kraji Champagne se vinná réva pěstovala již v římských dobách a dnes se tu před vámi rozprostřou nekonečné vinice a ve stylových sklepech ochutnáte pravé francouzské šampaňské.

Jižně od Štrasburku prochází vinařská stezka, tzv. Route du Vin, vedoucí pohádkovými vesničkami kolem hradních zřícenin.

Víte, že...

Alsaská kuchyně je poznamenaná německým vlivem? Vynikající jsou štrasburské klobásy nebo choucroute – kyselé zelí, které se nakládá s jalovcovými bobulemi.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Auvergne-Rhône-Alpes: Míří vysoko. I v gastronomii!

Lyon, hlavní město regionu Auvergne-Rhône-Alpes, je s množstvím vyhlášených restaurací rájem pro všechny gurmány a můžete v něm ochutnat speciality z celé země. Druhé největší město Francie nadto nabízí Staré město s úzkými uličkami, četné kulturní akce i zajímavá muzea.

Region leží na hranicích se Švýcarskem a Itálií a je obklopen vrcholky strmého pohoří Jura a Alpami. Nejvyšší horu Francie i Evropy Mont Blanc najdete právě zde. V Alpách jsou rozeseta malebná města jako Grenoble, Chambéry nebo Annency s půvabnými zákoutími. Město Briançon je pak nejvýše položeným městem v Evropě. Tato oblast je rájem pro milovníky lyžování i pěší turistiky.

V Savojsku, spadajícím do tohoto regionu, ochutnáte výtečné sýry a sýrové pokrmy. Vyzkoušejte fondue, vyhlášené raclette nebo si k vínu dejte sýr Beaufort d’Été, vyrobený z mléka krav, které se pásly na lukách plných voňavých bylin.

Víte, že...

Na severozápadě tohoto regionu se nachází město Vichy, které nechvalně proslulo coby sídlo fašistické vlády maršála Pétaina za druhé světové války? Proslavilo se také sirnatými prameny s léčivými účinky a výrobou kvalitní kosmetiky.

Burgundsko-Franche-Comté: Pokladnice historie

Příroda a vinice naleznete v BurgundskuPříroda a vinice naleznete v Burgundsku

Burgundsko je jednou z nejbohatších částí Francie. Ve středověku se jednalo o nezávislou oblast, v 15. století dokonce o nejbohatší útvar v Evropě. Na tuto slavnou minulost narazíte v kraji na každém kroku, nejvíce pak v Dijonu, správním centru celého regionu, který býval sídelním městem burgundských vévodů.

Region vás ohromí množstvím hradů a klášterů, třeba pozůstatky kláštera Cluny, jehož představitelé měli kdysi srovnatelnou moc s papežem ve Vatikánu. Stopy slavné historie jsou tu však ještě starší – v městečku Alésia například Julius Caesar slavně porazil Galy. Svou starobylostí vás uchvátí město Besançon s citadelou rozkládající se na okraji pohoří Jura.

V oblasti nesmíte opomenout ochutnat vynikající červené víno, a to buď na příjemné terase, nebo v místních pokrmech, jakými jsou třeba kohout na víně nebo hovězí po burgundsku.

Čtení na podobné témaBurgundsko: vřelé srdce FranciePřečíst

Víte, že...

Pikantní dijonská hořčice se v oblasti začala vyrábět již ve 14. století? Původní recept na hořčici však nepochází z Francie, ale z Číny.

Bretaň: Růžová skaliska a kameny starší než pyramidy

Nejzápadnější výběžek Francie u bouřlivého moře patří regionu Bretaň. Stopy keltské kultury, archeologická naleziště, mýtické legendy a řady megalitů v Carnacu konkurující britskému Stonehenge. Hlavní město regionu Rennes bylo bohužel v 18. století poškozeno požárem, avšak jeho dochovaná středověká část Les Lices stojí za návštěvu.

Čtení na podobné témaBretaň: pobřežní region plný kontrastů a nádherné přírodyPřečíst

Z přírodních krás se v regionu nabízí zejména tzv. Pobřeží Růžové žuly na severu, kde budete obdivovat majestátní žulová skaliska vytvářející fantaskní tvary. Starobylé bretaňské přístavy, jako například Morlaix, kdysi bohatly na obchodu s Británií a některé z nich si dodnes zachovaly atmosféru svých zlatých časů.

Z bretaňské kuchyně vyzkoušejte zejména palačinky podávané v neskutečném množství variací na slano i na sladko. Plody moře jsou tu rovněž vynikající, a to zejména ústřice nebo mušle.

Víte, že...

Řady kamenů v Carnacu jsou dokonce starší než egyptské pyramidy?

Île-de-France: Kráska jménem Paříž a její milenec Vicomte

Notre DameNotre Dame

Region Île-de-France je srdcem celé země. Najdete v něm romantické hlavní město Paříž se všemi ikonickými památkami, jakými jsou Eiffelova věž, Vítězný oblouk, Louvre, bazilika Sacré Coeur, kabaret Moulin Rouge nebo katedrála Notre Dame. Stojí však za to prozkoumat také okolí metropole nad Seinou.

Čtení na podobné témaPaříž: nejsmyslnější město Evropy plné galerií, muzeí, historie i zábavyPřečíst

Nedaleko Paříže najdete především okouzlující zámky. Povinností každého turisty je zámek Ludvíka XIV., krále Slunce, ve městě Versailles a jeho dokonalé francouzské zahrady.

K jednodennímu výletu se nabízí také zámek Fontainebleu nebo velkolepé zámecké sídlo Vaux le Vicomte, které si kdysi nechal postavit ministr financí Ludvíka XIV. Králi se palác tak zalíbil, že povolal stejné architekty a dal vystavět zámek ve Versailles.

Paříž je rájem pro všechny gurmány a požitkáře. Ochutnejte speciality z celé Francie pěkně po francouzsku ve venkovních kavárničkách a malých bistrech.

Víte, že...

V regionu Île-de-France najdete více než 900 historických památek a muzeí?

Centre-Val de Loire: Poručili větru… řece

Region, kterým protéká řeka Loira, vás naláká především úchvatnými zámky, paláci a katedrálami. Katedrála v Chartres zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO patří k nejvýznamnějším příkladům gotického stavitelství v Evropě. Klenotem je také katedrála St-Étienne v městě Bourges, která byla vystavěna podle vzoru pařížské Notre Dame.

Kvůli největšímu ze zámků na Loiře, renesančními Château de Chambord s bezpočtem komínů a věžiček, musel být kdysi odkloněn tok řeky. Zámek Cheverny září do dálky, protože bílý stavební kámen, ze kterého je postaven, se věkem zesvětluje.

Hlavním městem regionu je úchvatné Orléans spojené se stoletou válkou a postavou Johanky z Arku, stejně tak jako nedaleký Chinon, který se stal oblíbeným útočištěm francouzských králů. Ostatně, velkou výhodou tohoto regionu je fakt, že do Paříže je to odsud nedaleko.

Specialitou regionu je především zvěřina – bažanti, perličky, křepelky i divočáci. Výborné jsou houby z místních lesů a oblast proslula také jemnými kozími sýry.

Víte, že...

Nedaleko Chinonu najdete jeskyně, které byly obývány pravěkými lidmi? V jedné z nich údajně v 6. století žila i německá princezna Radegonde.

Korsika: Bonapartův „italský“ ostrov

Korsika je označována jako „ostrov krásy“ nebo „perla Středomoří“Korsika je označována jako „ostrov krásy“ nebo „perla Středomoří“

Ostrov Korsika má mezi francouzskými regiony zvláštní postavení a velkou dávku autonomie. Narazíte tu na nedotčenou krajinu patřící k nejrůznorodějším v celé Evropě, pláže s bílým pískem a průzračné Středozemní moře. Milovníky historie naláká spojení s Napoleonem Bonaparte, který se narodil v korsickém hlavním městě Ajaccio, a také řecká, kartágská a římská minulost.

Čtení na podobné témaKorsika: bílá perla StředomoříPřečíst

S Ajacciem odnepaměti soupeří Bastia na severu ostrova, která byla sídelním městem Janovanů a má úchvatné historické centrum. Mezi bílými útesy na jižním výběžku Korsiky pak vyrůstá historické město Bonifacio s italským duchem.

Korsická kuchyně je okořeněná bylinami rostoucími na zdejších pláních. Vynikající jsou speciality z kaštanů, třeba kaštanové lívanečky nebo kaštanová kaše s pálenkou. Sýr Broccia vyráběný z ovčího mléka je základem mnoha korsických pokrmů.

Víte, že...

Oficiálním jazykem Korsiky je francouzština, ale většina obyvatel mluví místním jazykem, korsičtinou, která je více než francouzštině podobná italštině?

Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées: Nedobytná kolébka

Na hranicích se Španělskem se rozkládá region Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées s jeskyněmi pokrytými pravěkými malbami, katarskými hrady, národními parky, lyžařskými resorty a historickými městy.

K hlavním turistickým magnetům regionu patří úžasně zachovalé pevnostní město Carcassone zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Nedobytným městem procházeli už Keltové nebo Římané.

O kousek dál najdeme město Perpignan, nejjižněji položené francouzské město, ve kterém v minulosti sídlil dvůr Království Mallorca. Městu Montpellier vládne studentský duch a koná se v něm velké množství kulturních akcí a festivalů.

Na hranici s Provence pak leží město Nîmes se zachovalými římskými arénami, v nichž se dříve gladiátoři utkávali s býky. Hlavním městem regionu je Toulouse, kterému se přezdívá „růžové město“.

Při vašich toulkách regionem nezapomeňte ochutnat plísňový ostrý sýr Roquefort nebo typickou francouzskou delikatesu, husí či kachní foie-gras. Z kraje pochází také suché brandy se zlatavou barvou, armagnac, který má prý léčivé účinky.

Víte, že...

První džínovina nevznikla v USA, ale v Nîmes? Podnikatel Levi Strauss si z francouzského města kdysi objednal modrou látku, ze které pak začal vyrábět populární kalhoty, původně určené pro horníky.

Nord-Pas-de-Calais-Pikardie: V první linii

Hlavním městem tohoto regionu je LilleHlavním městem tohoto regionu je Lille

Severní výběžek země u hranic s Belgií patří regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie. Zde naleznete velká vlámská města, prosperující hlavně díky textilnímu průmyslu. Správním střediskem je město Lille se zdobnou budovou Staré burzy.

Tímto regionem vedla podél řeky Somme hlavní bitevní linie první světové války. Oblast je tedy doslova poseta válečnými památníky, bitevními poli i vojenskými hřbitovy. Milovníky literatury zaujme město Arras s úchvatným historickým centrem. Zde Shakespearův Hamlet zabil Polonia a město je samozřejmě spojeno i s krásnou Manon z Arrasu.

V městě Amiens, centru Pikardie, najdete úchvatnou katedrálu, kterou každý večer rozzáří poutavá světelná show.

Čtení na podobné témaNord-Pas-de-Calais-Picardie: vše, co historie nabízíPřečíst

V této části Francie na chvíli zapomeňte na víno a ochutnejte místní piva a také několik druhů kvašeného jablečného moštu, cideru. Nezapomeňte ani na skvělý slaný sýrový koláč tarte au maroilles.

Víte, že...

V Nord-Pas-de-Calais-Pikardie se nachází také Kresčak (Crécy), v němž padl český král Jan Lucemburský? Dnes se na místě jeho smrti nachází tzv. Český kříž (croix de Bohème).

Normandie: Johanka, vylodění a vzpomínky na 2. sv. válku

U průlivu La Manche leží přímořská oblast Normandie. V hlavním městě regionu, historickém Rouenu s úchvatnou katedrálou, byla upálena Johanka z Arku. V Giverny najdete dům s malebnou zahradou, který patřil impresionistovi Claudu Monetovi. Zde maloval v různých ročních obdobích a denních dobách svoje slavná plátna leknínů, vystavená dnes v pařížské Oranžerii.

Vynechat nesmíte jednu z nejvýznamnějších francouzských památek, ostrov s klášterem Mont Saint-Michel. Všudypřítomné jsou válečné hřbitovy a památníky upomínající na druhou světovou válku. Americký hřbitov v Colleville-sur-Mer je z nich nejpůsobivější a objevil se také v řadě filmů. Pláže vylodění vám pak přiblíží významné okamžiky historie 20. století.

V Normandii ochutnejte vynikající jitrnice andouilles a nezapomeňte je zapít sklenkou typického calvadosu!

Čtení na podobné témaNormandie: starobylé útočiště Vikingů s perfektní kuchyníPřečíst

Víte, že...

V přístavním městě Le Havre namaloval Claude Monet svůj obraz Imprese, východ Slunce – dílo, díky kterému vznikl název impresionismus?

Provence-Alpes-Côte d’Azur: Naparfémovaný luxus pobřeží

Azurové pobřeží nabízí krásné pláže např. v NiceAzurové pobřeží nabízí krásné pláže např. v Nice

Region, kterému se zkráceně říká PACA, je jedním z nejnavštěvovanějších ve Francii. Města Azurového pobřeží jako Nice, Antibes, Menton nebo Cannes vám nabídnou čisté moře, pláže, historické památky, nádech nedaleké Itálie i opar luxusu.

Monacké knížectví se pochlubí fascinující historií rodu Grimaldiů, hrobem Grace Kellyové, závodní dráhou Formule 1 nebo slavným kasinem. Konají se tu nezapomenutelné akce a festivaly jako Karneval v Nice (druhý největší v Evropě po italských Benátkách), filmový festival v Cannes, slavnost citrusů v Mentonu nebo slavnost jasmínu ve městě parfémů, Grasse.

Čtení na podobné témaAzurové pobřeží: tam, kde se romantika z filmového plátna stává realitouPřečíst

Provence se se svými levandulovými poli skutečně podobá všem fotografiím a obrázkům, které jste viděli v knihách. Najdete v ní malebná horská městečka a vesničky, voňavé provensálské trhy i velkolepou historii. Za tou se zajeďte podívat třeba do papežského paláce v Avignonu, odkud je to jen nedaleko do města, ve kterém se vyrábí slavné víno Chateau-Neuf-du-Pape. Správním střediskem regionu je Marseille se starým přístavem, odkud se lodí můžete vydat na ostrov s pevností If, proslavenou Dumasovým románem Hrabě Monte Christo.

Čtení na podobné témaProvence: levandulový kraj s pestrou historií ohromí všechny vaše smyslyPřečíst

Kuchyně Provence a Azurového pobřeží je založená na bylinkách, olivovém oleji a česneku. Hlavně na Azurovém pobřeží je v ní patrný italský vliv. Vyzkoušejte třeba cizrnovou placku socca nebo obalované cuketové květy. V Marseille nezapomeňte na rybí polévku bujabézu. To vše pak zapijte místním skvělým růžovým vínem.

Víte, že...

Ministát Monako má asi třikrát větší rozlohu než pražská zoologická zahrada?

Pays de la Loire: Lví srdce Francie

Hlavním městem regionu Pays de la Loire je Nantes – významné středověké centrum s dochovaným vévodským hradem, které v koloniální době bohatlo díky výstavbě lodí. Chlubí se také slavným rodákem, autorem dobrodružných knih Julem Vernem.

Ve starobylém kraji Anjou se nachází vznešené město Angers s robustní pevností, katedrálou a zajímavými muzei. Region je posetý zámky, kláštery a starobylými opatstvími. V klášteře Fontevraud odpočívají francouzští i angličtí králové. Mimo jiné také legendární král Richard Lví Srdce.

V Pays de la Loire nezapomeňte ochutnat omáčku beurre blanc z másla a bílého vína, která skvěle doplňuje chuť ryb. Vyhlášené jsou také klobásy ovoněné muškátovým oříškem rillauds d’Anjou.

Víte, že...

V klášteře Fontevraud je pohřbeno tělo Richarda Lví Srdce, kterému však chybí srdce a vnitřnosti? Vnitřnosti slavného panovníka byly uchovány na hradě Chalus a srdce v katedrále v Rouenu.

Zámořské regiony: Exotika ve francouzském stylu

MartinikMartinik

Pokud se plánujete vydat za hranice Evropy, ale přesto vás láká francouzská atmosféra, můžete navštívit také některý z pěti francouzských zámořských regionů. V karibských Malých Antilách jsou to ostrovy Guadeloupe a Martinik, v Jižní Americe na hranicích se Surinamem a Brazílií Francouzská Guyana. V Indickém oceánu pak leží malebné ostrovy Réunion a Mayotte.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/regiony-ve-francii/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024