Zájezdy pro cestovatele
Zájezdy pro cestovatele


Volejte +420 608 261 719
Po–Pá: 8–17

Volejte Po–Pá: 8–17 hodin+420 608 261 719

OTÁZKA TÝDNE: Mohu se nakazit ze vzduchu v letadle?

Autor: Jitka Bajtková, Radynacestu.cz | Vydáno: 9. 6. 2020

Riziko nákazy od nemocné osoby na palubě letadla by mělo být podobné jako v jiných uzavřených prostorech s velkým počtem lidí na jednom místě. Vzpomeňme například autobus, kino, divadlo a jiné. I v nich trávíte obdobně dlouhou dobu, možnost nakažení v letadlech je však prokazatelně nižší. Proč?

Hrozba nákazy v letadle není vyšší, ale naopak nižší, než napřílklad v divadle nebo ve školceHrozba nákazy v letadle není vyšší, ale naopak nižší, než napřílklad v divadle nebo ve školce

Vzhledem k tomu, že všechna moderní letadla jsou vybavena kvalitním systémem filtrace vzduchu, je pravděpodobnost, že se nakazíte, o něco nižší než v podobně zatížených prostorách (kanceláře, školy, školky). Prokázala to studie Evropské agentury pro bezpečnost letectví, zkráceně EASA, která se zabývá měřením kvality ovzduší na palubě letadla.

HEPA filtry v systémech filtrace letadla mají podobný výkon jako ty, které se využívají k čištění vzduchu na operačních sálech. Tyto filtry jsou velmi účinné pro zachycení mikroskopických částic tak malých, jako jsou právě bakterie a viry. Uvádí se, že HEPA filtry zachytí více než 99 % mikrobů ve filtrovaném vzduchu letadla. 

Vzduch v letadle tvoří z 50% venkovní vzduch a ze zbylých 50% vzduch filtrovanýVzduch v letadle tvoří z 50% venkovní vzduch a ze zbylých 50% vzduch filtrovaný

Systém cirkulace vzduchu v letadlech je navržen tak, aby fungoval co nejefektivněji, a to tím, že pracuje s kombinací 50 % venkovního vzduchu (který v leteckých nadmořských výškách neobsauje žádné choroboplodné zárodky) a 50 % filtrovaného vzduchu, tedy vzduchu zbaveného cca 99,7 % mikrobů.

Tímto způsobem vychází na osobu v ekonomické třídě 15 až 20 kubických stop celkového přívodu vzduchu za minutu. Vzduch je tedy víceméně sterilní a bez částic. Cirkulace vzduchu v kabině letadla je nepřetržitá. Vzduch vždy proudí dovnitř a ven z kabiny. 

Ve spolupráci s WHO (Světová zdravotnická organizace) navíc IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců) vydala letos v dubnu manuál údržby pro personál letadla. Mezi každým letem je letadlo povrchově uklizeno a čištěno dezinfekčními prostředky. Významný je ale především noční úklid letadla, při kterém je celý prostor letadla vyčištěn důkladně.

U některých leteckých společností stále můžete sundat ústenku jen pod dobu konzumaceU některých leteckých společností stále můžete sundat ústenku jen pod dobu konzumace

Smartwings například na svém webu uvádí: „Interiér našich letadel prochází před a po každém letu důkladnou dezinfekcí dle nejpřísnějších hygienických standardů, a to včetně sedaček, servírovacích stolků a kapes, úložných prostor nad hlavami a toalet.“

Přesto tady stále existuje riziko, že na površích ulpí bakterie a viry od nakaženého pasažéra. Je tedy třeba se vybavit dezinfekčním gelem na ruce, dodržovat zásady hygieny a nedotýkat se obličeje (očí, úst a nosu). Na palubách většiny letadel současně platí povinnost nošení roušky. Sundat ji můžete jen po dobu konzumace jídel a nápojů. Děti do dvou let věku roušky mít nemusí. 

Informace o tom, kam již nyní můžete vycestovat, najdete na Interaktivní mapě, kterou pro vás ve spolupráci s našimi specialistkami průběžně aktualizujeme. 


předchozí článek
AKTUÁLNĚ Z ISLANDU: Máte šanci vidět zem...
následující článek
AKTUÁLNĚ Z MADEIRY: Ostrovem jara bez tu...Nová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!