Rady na cestu do Anglie: Co vás může překvapit a jak se vyhnout problémům?

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 116497x

Nejdůležitější informace před vaší cestou do Anglie.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Chystáte se do Anglie a nevíte, co si máte do kufru přibalit? Poradíme vám a navíc přidáme několik užitečných rad, čím se nenechat zaskočit. V britském království totiž panují jiná pravidla, nejen co se bontonu týče. Britové mají jiný čas, jezdí vlevo a potrpí si na drobné...

1. Doklady ano, ale pas není nutností

Do Anglie můžete cestovat s platným cestovním pasem či občanským průkazem. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ovšem nedoporučuje cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. V případě, že rodič cestuje na občanský průkaz a má s sebou dítě, doporučuje se, aby mělo vlastní pas, i když je dítě zapsáno v občanském průkazu rodiče.

Doprava v Anglii, po levé straně silniceDoprava v Anglii, po levé straně silnice

Chystáte se usednout za volant? Pokud cestujete v režimu „návštěva“ (visitors), český řidičský průkaz máte ve Velké Británii platný po celou dobu vašeho pobytu. Pokud byste byli v zemi dlouhodobě (residents), doba platnosti řidičského průkazu by už byla omezena. Že se v Anglii jezdí na opačné straně silnice - tedy vlevo, vám asi připomínat nemusíme.

Čtení na podobné téma6 dobrých rad na cestu do Londýna: vyhněte se frontám a z deště udělejte výhoduPřečíst

2. Zapiště si důležitá telefonní čísla

V případě, že se vám něco ztratí či zažijete nějakou nepříjemnou událost, která bude vyžadovat policii, je vhodné navštívit místní policejní stanici osobně nebo zavolat na telefonní číslo 0300/123 1212.

Číslo 999 je pak určeno pro velmi naléhavé případy (jako u nás 112) a platí nejen pro policii, ale zároveň i pro záchranku a hasiče.

3. Věci, které vás mohou překvapit

  • Čas

Nezapomeňte si při příjezdu do Anglie seřídit čas. V Londýně je o hodinu méně než v České republice, a to bez ohledu na roční období.

  • Zásuvky

Nejeden Čech byl v anglickém hotelu nemile překvapen, když si chtěl nabít telefon. Britské zásuvky se od těch našich liší. Jsou to tříkolíkové zástrčky a pro použití elektrických přístrojů je potřeba si opatřit adaptér, který seženete téměř všude, dokonce i na letišti.

  • Bankovky

Když si budete měnit hotovost, myslete na to, že britští obchodníci mnohdy odmítají přijímat padesátilibrové bankovky. Je vhodnější rozměnit si nanejvýš na bankovky dvacetilibrové.

  • Spropitné

V anglických restauracích se očekává, že číšníkovi necháte tuzér. Neexistují žádná přesná pravidla pro placení spropitného. V rámci bontonu je ale zvykem dát navíc přibližně deset procent z konečného účtu.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

4. Na co si dát pozor

Při přecházení přes jakoukoli cestu dbejte své osobní bezpečnosti a řiďte se pokyny, které jsou napsany na zemi před vámi (look right, look left). Nejedenkrát se stalo, že se cizinec, který je zvyklý na řízení na pravé straně vozovky, sice před přecházením podíval, jestli něco nejede, ale na špatnou stranu.

Na přechodu pro chodce se řiďte instrukcemi na zemiNa přechodu pro chodce se řiďte instrukcemi na zemi

Pokud jedete přímo do Londýna, pamatujte, že je velkoměstem se vším všudy, tedy s davy lidí a rušnou dopravou nad i pod zemí. Chraňte si své osobní věci a vybavte se aktuální mapou města. Mapy metra a sítě autobusů jsou k dostání zdarma v turistických kancelářích a informačních stáncích Transport for London.

Čtení na podobné témaJedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světaPřečíst

5. Využijte slev

Výhodné vstupné na většině turistických míst platí pro seniory, mladistvé do 15 let a pro studenty. Děti do pěti let mají téměř všude vstup bezplatný. Pokud budete chtít uplatnit některou z uvedených slev, připravte se na předložení dokladu totožnosti, studenti se prokazují mezinárodní kartou ISIC. 

Do londýnských muzeí se dokonce podíváte zcela zdarma. Všechny stálé expozice jsou pro návštěvníky bezplatné. 

National GalleryNational Gallery

Ušetřit v Londýně můžete také na pitné vodě. Automaty, kde si zdarma načepujete čerstvou vodu, jsou nainstalovány na několika strategických místech městské dopravy. 

Čtení na podobné témaDobrá zpráva pro turisty: Londýn má bezplatné automaty na vodu! Přečíst

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rady-na-cestu-do-anglie/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024