Počasí v Anglii: mírné, proměnlivé, a především nepředvídatelné

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 45148x
TémataAnglie

Když se vydáte na výlet do Anglie, nezapomeňte si s sebou přibalit deštník.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Anglii teploty jen zřídkakdy klesají pod bod mrazu? Do Anglie tak můžete cestovat i v lednu nebo únoru a užívat si procházky po památkách v přívětivých teplotách.

Anglické počasí se i díky suchému anglickému humoru stalo terčem mnohých vtipů. Můžeme také říci, že sbližuje lidi. Když dojdou témata k hovoru, počasí je vděčným tématem vždycky. Jak by se dalo anglické počasí ve zkratce popsat? Mírné, proměnlivé, a především nepředvídatelné.

Obecné informace

Mlha v údolí, AnglieMlha v údolí, Anglie

Anglie je součástí ostrovního soustátí Spojené království, které se rozkládá na několika ostrovech nacházejících se v oblasti mezi Severním mořem, průlivem La Manche a Atlantským oceánem. Díky své poloze zde působí mírné přímořské klima.

V průběhu roku a měnících se ročních období tedy neočekávejme žádné velké změny, jako je tomu například v případě kontinentálního podnebí, kdy léta jsou výrazně teplejší a zimy naopak mrazivé. Díky ovlivnění Golfským proudem se počasí na ostrovech v porovnání s pevninou tolik nemění a to je dělá ideální celoroční destinací pro návštěvu. 

Anglické počasí vás nikdy nepřestane překvapovat

Déšť v LondýněDéšť v Londýně

Je to právě díky Golfskému proudu, že teploty na Britských ostrovech jsou celoročně velmi příjemné i přes jejich polohu poměrně dosti na sever oproti zbytku Evropy. Nečekejme tedy výkyvy v řádu několika desítek stupňů Celsia v průběhu roku. Tím ovšem vyrovnanost končí. Úplně klidně se totiž může stát, že jeden den máme piknik v parku a krásně svítí sluníčko, jen abychom další den spěchali ráno do práce v prudkém dešti a vraceli se domů opět za krásného podzimního podvečera.

Britové říkají, že toto je alespoň v něčem výhodné. Pokud se vám počasí nelíbí dnes, je velká šance, že vám bude po chuti zítra nebo alespoň pozítří. Stejně tak se může stát, že vám v červenci proprší několik dní, zatímco v listopadu nebo únoru si budete užívat slunečných dní a mírných teplot.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Různé oblasti Anglie

Letní den na Trafalgar SquareLetní den na Trafalgar Square

Další věc, na kterou musíme myslet, je, že Anglie jako taková má přes 130 000 km², což je více než celá naše Česká republika. Země je situovaná spíše severojižním směrem. To znamená, že počasí jako takové nemůžeme úplně globalizovat. Úplně jinak totiž může být například v Cornwallu a na vřesovištích oblasti Yorkshire.

Oblast jihozápadní Anglie (hrabství Cornwall a Devon) a jižní Wales se vyznačují velmi mírnou zimou a poměrně teplým létem, díky blízkosti oceánu zde často prší. 

Oblast Walesu díky svému těsnému sousedství s Atlantikem má celoročně vysokou vlhkost, na pobřeží také vanou poměrně silné větry. V hornatých oblastech Walesu v zimě běžně nasněží.

Východní Anglie je v rámci celého ostrova nejsušší. Pro srovnání, v oblasti Lake District (jedno z nejdeštivějších míst Británie) ročně naprší okolo 3 000 mm srážek, zatímco zde pouze okolo 700 mm.

Oblast Yorkshire na severu Anglie je oproti zbytku země poměrně hornatá. Jednak sem zasahuje i část Skotské vysočiny a také pohoří Peniny. Podnebí tady je drsnější, chladnější a také zde více prší. Obecně je počasí velmi podobné sousednímu Skotsku.

Bouřlivé počasíBouřlivé počasí

1. Jaro

V době, kdy se dny prodlužují, příroda se probouzí k životu, stromy v parcích nasazují nové listy a vše začíná kvést, bychom měli být připraveni na zvýšenou možnost náhle vznikajících přeháněk, které však většinou netrvají dlouho.

Tato proměnlivost se většinou týká hlavně března a dubna, v květnu už je počasí o něco stálejší. Teploty se drží okolo 12–15 ºC v březnu, v dubnu a květnu už je to spíše 15–18 ºC.

2. Léto

Proměnlivost počasí je možné nejlépe ilustrovat na létě. I když se jedná o nejteplejší období v roce, v Anglii se vám klidně může stát, že jeden den budou teploty dosahovat 30 ºC (teploty přes 30 ºC jsou spíše výjimečné), další den přijde studená fronta z oceánu, výrazně se ochladí a celý den proprší.

Průměrné teploty tak vycházejí na nějakých 23–25 ºC v průběhu léta. Proto se místní snaží hezké počasí si co nejvíce užít. Když se dostanete na jižní pobřeží Anglie, běžně na plážích natrefíte na Angličany, kteří se (i když v neoprenu) koupou ve vodách (na naše poměry poměrně studených) kanálu La Manche.

3. Podzim 

Toto roční období může být překvapivě jedno z nejkrásnějších pro návštěvu Anglie, především když se dostanete na venkov, do přírody. Listí se začíná zbarvovat, ubývá turistů, a i když se pomalu zkracují dny, ze začátku podzimu to ještě není tak znát.

Podobně i počasí může být dokonce slunečnější a příjemnější v září a říjnu než v létě. V listopadu už je patrný posun k zimě, a tedy ochlazení a častější přeháňky. 

4. Zima

V nejchladnějším období v roce se i v Anglii mohou teploty dostávat pod nulu, případně napadne sníh. Ten ale očekávejme spíše ve vyšších polohách. Na jihu a v nížinách se objevuje spíše výjimečně, ale když už se objeví, tak i malý poprašek dokáže výrazně zkomplikovat dopravu a silničářům přidat vrásky.

Spíše než sníh ale očekávejme déšť a vítr. Jak jsme si ale popisovali výše, počasí je velmi nepředvídatelné, proto můžeme stejně tak dobře zažít příjemných 12 ºC, sucho a slunečno.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-anglii/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024