Zájezdy pro cestovatele

OTÁZKA TÝDNE: Můžu se na cesty pojistit proti koronaviru?

Autor: Jitka Bajtková, Radynacestu.cz | Vydáno: 23. 6. 2020

Můžu se pojistit proti koronaviru? Jak se to vezme. Pokud se vydáte do země, která je označena jako bezpečná, a přesto tam onemocníte, pojišťovna vám léčbu uhradí. Zariskujete-li a pojedete tam, kde svítí červená, riziko berete na sebe. Stejně tak obavy z koronaviru nejsou důvodem pro uplatnění pojištění storna, které je další volitelnou pojistkou pro vaše cesty. Proč byste ji přesto měli uzavřít?

Otázka týdne: cestovní pojištěníOtázka týdne: cestovní pojištění

Situace kolem koronaviru byla nová pro cestovní kanceláře, klienty, ale i pro pojišťovny. Odstavce o pandemickém onemocnění v příručkách chyběly. Teď už v nich jsou a říkají, že pojistění vám zajistí potřebný klid, ale nekryje všechna rizika, za všech podmínek. Co tedy můžete od své pojistky očekávat, kdy se na ni můžete spolehnout a kdy vás naopak ani ona neochrání? 

Cestovní pojištění

Jestliže vycestujete do tzv. bezpečné země, a přesto u vás bude onemocnění COVID-19 prokázáno, pojišťovna náklady na léčbu uhradí (v rozsahu pojistných podmínek).

CK Radynacestu.cz aktuálně vypravuje zájezdy pouze do zemí, které spadají mezi nerizikové. Pojištění tedy bez obav pokryje vaše případné výlohy spojené s náklady na léčení.

Pokud ovšem vycestujete do lokality, kam MZV ČR vydalo varování nebo doporučení necestovat, pak se vám cestovní pojištění nevztahuje na škodní události, které nastaly v souvislosti s onemocněním COVID-19. Taková cesta do dané země či regionu je tzv. na vlastní nebezpečí. Potká-li vás však jiná nemoc či úraz, pojišťovna léčbu uhradí (např. natažený vaz atd.).

Ocitnete-li se v nařízené karanténě z preventivních důvodů nebo budete muset podstoupit preventivní test (nebude prokázáno onemocnění COVID-19), pak bohužel opět platí, že takové náklady cestovní pojištění nehradí, stejně jako u jakýchkoliv jiných preventivních testů. 

Rizikovými zeměmi jsou podle Generali pojišťovny, u které naše cestovatele pojišťujeme, ty země, které jsou jako rizikové vyhodnoceny v doporučení a varování MZV na jejich webových stránkách. Pozor, neřídí se tedy tzv. vládním semaforem zemí. Doporučujeme proto aktuální informace průběžně sledovat. 

Pojištění storna zájezdu

Pojišťovny si s ohledem na události přidaly do pojistných podmínek formulku, která je opravňuje neuhradit vám škody v případě, že MZV ČR vydá varování před cestou do země, kam jste měli odjet, případně jsou v oné zemi omezující opatření či větší počet nemocných, nebo zasáhne státní nebo úřední moc a cestovat vám zkrátka nedovolí. Zbavuje se tak povinnosti platit za vás storno zájezdu.  

Cestovní pojištění se tedy přesněji řečeno „nevztahuje na škodní událost, která nastala v souvislosti s onemocněním, kvůli kterému MZV ČR vydalo varování před cestou nebo doporučení necestovat do cílové destinace z důvodu vyhlášení mimořádných ochranných opatření (např. preventivní či karanténní opatření) nebo postižení dané lokality šířícím se onemocněním, epidemií nebo pandemií. A dále na škodní událost, která by nastala zásahem státní nebo úřední moci.“

Je-li však zájezd (s datem odjezdu do 31. 8. 2020) stornován ze strany cestovní kanceláře právě kvůli vládnímu zákazu do země vycestovat, nemusíte se obávat. Bude vám nabídnut tzv. lex voucher, tedy kupón ve výši částky, kterou jste za zájezd uhradili. 

Rozhodnete-li se však z vlastní vůle, že nechcete do země cestovat, přestože máte zájezd zakoupen a jeho uskutečnění nic nebrání, pouhá obava z nákazy onemocněním COVID-19 v zemích či oblastech, do kterých nebylo vydáno varování nebo doporučení necestovat, není důvodem pro vznik pojistné události.

Mít cestovní pojištění se vám v každém případě vyplatíMít cestovní pojištění se vám v každém případě vyplatí

Závěrem...

Stále tedy platí, že uzavření pojištění není povinné, ale je otázkou odpovědnosti každého z nás a my jej našim cestovatelům důrazně doporučujeme. Aktuálně všechny otázky směřují k možné nákaze koronavirem, ovšem je mnoho jiných rizik, která vás před cestou i na cestě mohou potkat. Můžete je pak řešit jednoduše díky pojistce nebo naopak složitě a zdlouhavě... Co byste si vybrali? 

Cestovní pojištění si u nás můžete přiobjednat rovnou k zájezdu, jedním klikem, a my za vás vše potřebné zařídíme. 

Přejeme šťastnou cestu bez rizik! 


Všechny články     Zobrazit zájezdy